Novinar, pisatelj in producent Dan Buettner je kar 20 let preučeval življenja in navade tistih, ki so dočakali lepo starost, ki je znašala okrog 100 let. Kaj je odkril?
Ko se udobno namestite na kavč s svojimi najljubšimi sladkarijami in dobrim filmom, namesto da bi izkoristili tisto karto za fitnes, ne razmišljate ravno, kako bo to vplivalo na kvaliteto vašega življenja in ali boste s tem kaj pripomogli k daljši življenjski dobi. A resnica je, da to, kar počnemo danes, vpliva na življenje v starosti in tudi na to, koliko let bomo dočakali.
Dan Buettner si je zastavil vprašanje: kako živijo tisti, ki dosežejo visoko starost?
In odkril je nekaj navad, ki bi jih morali osvojiti, če si tudi vi želite dolgega in zdravega življenja:
Polnovredna hrana z veliko zelenjave in sadja
Včasih so preprosti nasveti tisti, ki vam prinesejo največ. Ni tako težko vsakemu obroku dodati sadje ali zelenjavo, pa kljub temu tega ne storimo. Poskrbite, da bodo vaši obroki hranljivi in da boste zelenjavo in sadje uživali vsak dan. To boste najlažje dosegli tako, da večino obrokov pripravite doma in jih vzamete s seboj na pot, ko veste, da boste od doma dlje časa.
Sladica tu in tam ne bo pokvarila vašega zdravega prehranjevanja, če le ostane v mejah normale.
8 ur spanca na noč
Spet - nič novega, kajne? Pa vendar je spanec izjemno pomemben za normalno delovanje telesa in možganov, kar opazite na dni, ko niste spočiti. Takrat se težko osredotočite in opravljate svoje delo, za kosilo si verjetno privoščite pico ali kaj drugega iz restavracije, spijete kakšno skodelico kave preveč ...
Uredite svoj spalni ritem in se v posteljo začnite odpravljati ob uri, ki vam bo dopustila dovolj počitka do jutra. Kar naenkrat to ne bo več tako stresen del dneva. Poskrbite, da je prostor temen in malce hladnejši od sobne temperature.
Kakšne cilje in namene imate v življenju?
Ja, za dolgo življenje je to pomembno. Tako pravi raziskava, ki je odkrila, da so posamezniki s postavljenimi cilji živeli dlje od tistih, ki niso vedeli, kaj bi radi in kam so namenjeni.
Če niste prepričani, kakšen je vaš namen in nimate večjih ciljev, najprej začnite pri tem, kakšne so vaše vrednote. Kaj radi počnete, kakšnega življenja si želite? Kaj je tisto, kjer želite pustiti svoj pečat, na kar boste ponosni? Potem razmislite, kako boste to dosegli in zastavite svoje cilje.
Vsak dan se gibajte
Gibanje ima veliko dobrih posledic na fizično zdravje in predvsem za gibanje nismo nikoli prestari. Tokrat ne govorimo o maratonih ali kakšnih ekstremnih športih, pač pa o tem, da vsak dan naredite vsaj nekaj korakov na sprehodu, vrtnarite, se sprehodite po stopnicah ali se gibate kako drugače. Naj tista ura ali dve na teden ne bo edina oblika vadbe, ki jo imate.
Dobro izberite svoje prijatelje
Za dolgo življenje ni vseeno, s kom se družite. Krepite prijateljstva, ki vas napolnijo s srečo in energijo, ohranite vezi z ljudmi, ki vas spodbujajo in se veselijo vaših uspehov ter vas tolažijo, ko vam spodleti.
Pomembno pa je tudi, da imajo vaši prijatelji zdrave navade, saj so le-te nalezljive. V družbi boste brez težav šli na izlet v gore, na kolesarjenje, kakšen tekaški dogodek ... In s prijatelji boste z veseljem skuhali zdravo večerjo in ob njej ustvarili nove spomine.
Prisluhnite podkastu z Borutom Pahorjem!
Kdo je junaški gasilec, ki je v poplavah reševal otroke iz vrtca v Mengšu?