Bi morali poskusiti telovaditi bosi? Tu so prednosti in slabosti

20. 8. 2023
Deli
Bi morali poskusiti telovaditi bosi? Tu so prednosti in slabosti (foto: Profimedia)
Profimedia

Ste kdaj telovadili bosi? 

Je bosonoga vadba nekaj, kar bi morali preizkusiti? Ali je za vas bolje, da ostanete pri svoji športni obutvi? Vsekakor je pomembno pravočasno menjati tudi športno obutev, sicer vam ne bo nudila potrebne opore in vam lahko pridela celo poškodbe. 

Bi morali poskusiti telovaditi bosi? 

Verjetno pri vsaki vadbi pomislite tudi na obutev. Kateri čevlji so primerni? Potrebujete nove, ali so vredu tisti, ki jih že imate? Športni čevlji vam lahko nudijo oporo, udobje in stabilnost ter preprečijo poškodbe. Vendar so nekateri prepričani, da ima tudi bosonoga vadba mnoge prednosti. Bi jo morali poskusiti? 

To je odvisno od vašega zdravja. Če imate določena zdravstvena stanja, ki vplivajo na vaša stopala, se pred bosonogo vadbo posvetujte z zdravnikom, saj morda to ni dobra odločitev za vas. Če imate plantarni fascitis, trn v peti ali nizek stopalni lok, bo prava obutev še vedno dobra izbira. 

Vseeno preverite dobre in slabe lastnosti bosonoge vadbe, če jo boste kdaj hoteli preizkusiti, četudi le za kratek čas. 

Prednosti bosonoge vadbe: 

  • Med vadbo v športni obutvi določene mišice in mišične skupine ne sodelujejo pri gibanju. Ko telovadite bosi, jih aktivirate in poskrbite tudi zanje. 

  • Brez čevljev boste stopala "prisilili" k opravljanju njihovih funkcij, zato bodo bolje razgibana, tkiva v stopalih pa bodo morala delati močneje kot v oblazinjeni obutvi. 

  • Ker bodo stopala v naravnem položaju (razširjeni prsti, pravilna postavitev noge), boste imeli boljše ravnotežje in lepšo držo med gibanjem, kar vam lahko prinese dobre rezultate. Če npr. tečete z ravnim hrbtom in "odprtim" prsnim košem, boste hitrejši, kot če se držite sključeno. 

  • Ker se ne boste zibali v oblazinjenih čevljih, boste lahko stopala močno pritisnili ob tla in s tem povečali učinkovitost svoje vadbe ter razvoj mišic. 

  • Bosi lahko najbolje izboljšate fleksibilnost stopal in celega telesa, saj vas drugače omejujejo čevlji. Ko boste bosi, zagotovo naredite vaje za boljšo fleksibilnost. 

  • Lahko izboljšate pronacijo stopala. Z bosonogo vadbo se bodo stopala okrepila in izboljšal se bo mišični tonus, kar bo pozitivno vplivalo na lok stopala. Vendar, če imate težave s pronacijo, se posvetujte tudi z zdravnikom, ki vam bo znal svetovati glede obutve in vadbe. 

Slabosti bosonoge vadbe: 

  • Lahko se spotaknete čez ostre ali težke predmete, kar ne bi bilo tako hudo, če bi nosili čevlje. To vas morda ne skrbi, a če boste npr. dvigovali uteži, lahko bosi staknete hude poškodbe. Takrat bodite posebej pozorni in vedno pospravite prostor, kjer boste telovadili. 

  • Če boste bosi v svoji lokalni telovadnici, lahko staknete glivična obolenja ali druge težave, povezane s stopali. Čeprav je fitnes redno očiščen in razkužen, v njem margoli bakterij, zato je vredno večkrat premisliti, ali se res splača sezuti čevlje. 

  • Kadar bosi telovadite zunaj, je lahko vadba manj učinkovita, saj več časa porabite s hojo po neravni, ostri površini, ki povzroča težave vašim stopalom. 

  • Pri skokih in eksplozivnih gibih si boste hitreje zvili ali udarili gleženj, ali poškodovali kolena. 
Vsekakor svetujemo, da z bosonogo vadbo začnete postopoma. Če vaše mišice stopal niso dovolj okrepljene, si boste hitro pridelali poškodbe. Najbolje je, da prve bosonoge korake pri vadbi naredite v spremstvu trenerja. 
Viri: health, americansportandfitness.com, Very well fit, aktivni podkast z Alenko Košir

Prisluhnite aktivni podkastu! 

Alenka Košir je med drugim spregovorila tudi o stopalih in težavah, ki izvirajo iz njih. 

Novo na Metroplay: Kako lahko vzdržujemo mišično maso ter preprečimo težave, kot so sarkopenija in osteoporoza?