Hujšanje v zrelih letih

20. 10. 2013
Deli
Hujšanje v zrelih letih (foto: Profimedia)
Profimedia

V poznejšem obdobju življenja začnejo za ohranjanje telesnih mer veljati drugačna pravila. Z leti se namreč spremeni delovanje telesa in vsaka pregreha pusti vidne posledice prav tam, kjer si tega najmanj želite - okoli pasu in na bokih.

Po 20. letu

Po 20. letu se začne spreminjati presnova. V 10 letih se lahko upočasni tudi do pet odstotkov.

Za lažjo predstavo - 20-letnica potrebuje na dan približno 1.800 kalorij, ženski v srednjih letih pa zadostuje že 1.600 kalorij dnevno.

Če v vaši starosti še naprej zaužijete teh 200 kalorij presežka, se vam bodo kilogrami počasi kopičili.

Med 40. in 50. letom

Takrat postane telo še bolj dovzetno za nabiranje nepotrebnih kilogramov. Glavni krivec je ščitnica, ki postane po menopavzi manj aktivna.

Zato je potreben celovit pristop - redna telesna aktivnost in pravilno prehranjevanje.

Kako spraviti presnovo in hormone v ravnovesje

In kako brzdati maščobne celice?

  • Zelo pomembno pravilo - svojemu telesu morate prisluhniti. Poseganje po hrani naj ne bo posledica stresa. Zaradi stresnih hormonov, ki jih proizvaja nadledvična žleza, se namreč poveča občutek lakote. Tudi nezadovoljstva ali potrtosti naj ne bodo razlog za poseganje po hrani, temveč resnična potreba telesa po hrani.
  • Pametno je tudi omejiti vnos kofeina in alkohola. Kofein spodbuja izločanje kalcija iz telesa, alkohol pa negativno vpliva na hormonsko ravnovesje.
  • Sladila v hrani so popolnoma odveč. Poskušajte jih čim bolj omejiti, saj jih telo sprejme kot sladkor. Odziv je zmanjša koncentracijo sladkorja v krvi, kar zopet sproži občutek lakote.
  • Zaužijte dovolj beljakovin - proteinov. Ti so nujni za tvorbo hormonov in so hrana za mišice. Pusto meso, morske jedi, mleko in mlečni izdelki z manj maščobe, soja ...
  • Telo potrebuje 100 do 150 miligramov joda na dan. Ta je pomemben za tvorbo ščitničnih hormonov. Pri tvorbi hormonov so nujno potrebni vitamin C in mineralne snovi (magnezij, kalcij itd. ).
  • Pri kuhanju uporabljajte čim manj maščobe oz. uporabljajte 'zdravo' maščobo, kot so olivno, laneno olje ali kokosovo maščoba.
  • Odpovejte se hitri prehrani kot so tortice, drobno pecivo, čips ... Takšni prigrizki so nabiti z energijsko gostoto, a z njimi energije ne boste varčevali, temveč boste zaradi inzulina, ki ga sprožajo, občutili še večjo lakoto.
  • Zvečer uživajte le lahko prebavljivo hrano. Spanec bo mirnejši in daljši. Tudi premalo spanja namreč pripelje do dodatnih maščobnih blazinic. Rasni hormon, ki se proizvaja med spanjem, spodbuja obnovo celic in tudi uravnava kalorične presežke.
  • In ne pozabite na redno telesno aktivnost.

Novo na Metroplay: "Prehransko okolje, v katerem danes živimo, je zelo nenaklonjeno temu, da smo zdravi"