Jennifer Lopez prisega na to vadbo – tako naj bi pokurili dvakrat več maščobe

19. 4. 2023
Deli
Jennifer Lopez prisega na to vadbo – tako naj bi pokurili dvakrat več maščobe (foto: Profimedia)
Profimedia

Pevka Jennifer Lopez je razkrila, kako ohranja svojo izklesano postavo. 

Kardio trening izvaja na prazen želodec! 

Je trening na tešče res tako učinkovit? To pravijo raziskave ...

Profimedia

Kardio na tešče je – kot pove že ime samo – vadba, ki jo izvajamo na prazen želodec. Tek, kolesarjenje ali katerakoli druga aerobna vadba. Običajno se izvaja zjutraj pred prvim obrokom. A ker je tudi postenje postalo tako priljubljeno, je to lahko kadarkoli v dnevu po daljšem obdobju posta (to pomeni vsaj osem ur ali več brez hrane).

Več: Prekinitveni post 16:8 – kako pripomore k izgubi telesne teže

Teorija pravi, da je rezultat vadbe na prazen želodec oz. po daljšem obdobju posta večja izguba maščobe. 

Nekateri fitnes strokovnjaki prisegajo na takšno vadbo, toda teorija je v svetu fitnesa še vedno predmet vročih razprav in nima znanstvenih dokazov. 

Kaj pravijo raziskave? 

Raziskave so nekoliko nasprotujoče.

Glede na teorijo je po postu raven krvnega sladkorja nižja, prav tako raven insulina in zaloge glikogena, ki predstavlja gorivo za naše telo. Ker je raven glikogena nizka, naj bi se telo zanašalo na telesno maščobo kot vir energije. 

Obstaja nekaj manjših raziskav, ki so pokazale, da telo pri vadbi na tešče za gorivo porabi malce več maščobe. Dokazi, koliko več, če sploh, pa so za zdaj neprepričljivi. 

Podobne rezultate je pokazal pregled petih ločenih študij in skupaj 96 udeležencev. Avtorji raziskave so ugotovili, da ima vadba po postu zelo majhen učinek na telesno maso. 

Izguba telesne teže ni odvisna le od tega, koliko pokurite med vadbo, ampak čez cel dan. 

"Čeprav morda pokurite več maščobe, bo na doseganje ciljev, povezanih s telesno sestavo (koliko maščobe in mišic si prizadevate izgubiti oz. pridobiti), bolj vplivalo vaše vedenje v 24-urnem obdobju," je za The Telegraph povedal osebni trener Sam Quinn.

Torej: zmanjšanje telesne maščobe narekuje energijsko ravnovesje čez dan, ne glede na to, koliko energije ste porabili med vadbo. Doseči boste morali deficit (pokuriti torej več energije, kot jo s hrano zaužijete), to, ali ste telovadili na tešče ali ne, pa bo imelo zelo malo vpliva, če boste kasneje v dnevu zaužili preveč kalorij. 

Preverite: Če ne izgubljate teže, tako kot bi si želeli, je lahko za to kriv vaš zajtrk: Razkrivamo najboljši zajtrk za hujšanje (in to niso jajca)

Vadba na tešče ima lahko tudi nekaj negativnih učinkov: 

Zelo verjetno je, da boste porabljeno energijo nadomestili z bogatimi obroki kasneje v dnevu. Ena študija je pokazala, da so udeleženci, ki so vedeli, da bodo zjutraj telovadili na tešče, večer prej zaužili precej več kalorij. 

Z vadbo na tešče lahko tudi telo spodbudite, da začne kot gorivo uporabljati lastne mišice, opomni Quinn. "Preveč intenzivna in dolgotrajna vadba na tešče bi lahko povzročila, da bi telo začelo kot gorivo porabljati lastne mišice, zaradi česar bi izgubili težko prigarane rezultate v telovadnici."

Tu pa je še nevarnost slabosti in omotice. 

Izvajati trening na tešče ali ne?

Profimedia

Za večino zdravih ljudi je zmeren kardio pred zajtrkom oziroma na tešče povsem varen. Kdor ima težave z nizkim krvnim tlakom ali krvnim sladkorjem, pa bi bilo bolje, da se treningu na tešče izogne, še posebej intenzivnemu, in raje izbere krajšo in lažjo vadbo ter skrbno spremlja počutje. 

Na koncu je odločitev, ali boste trenirali na prazen želodec ali ne povsem vaša. Za nekatere je vadba po obroku pravzaprav neprijetna in zato raje telovadijo pred zajtrkom oziroma na prazen želodec.

Nasvet – osredotočite se na energijsko ravnovesje, ključna hranila in ohranite zdrav življenjski slog. Uživajte v zajtrku.

Preverite: Kaj se zgodi v telesu, če ne jeste zajtrka?

Prisluhnite tudi aktivni podkastu! 🎧

Jernej Ogrin razkriva vse, kar morate vedeti o hujšanju in zdravi prehrani:

Novo na Metroplay: Kako lahko vzdržujemo mišično maso ter preprečimo težave, kot so sarkopenija in osteoporoza?