Res je, športna aktivnost na telo vpliva pozitivno, vendar so tudi priložnosti, ko biti aktiven kljub vsemu ni dobra ideja. Poglejmo, kdaj je bolje, da se odločite za počitek.
Ključno je, da znate poslušati svoje telo, in se nato odločite ali je pravi čas za rekreacijo ali ne.
Najprej poglejmo priložnosti, ko bi morali telovaditi
1. Telovadite pozno popoldne
Če se želite med treningom dobro prepotiti, potem vam strokovnjaki predlagajo, da telovadite med 16. in 17. uro popoldne, ko imate najvišjo telesno temperaturo.
Študije so pokazale, da ogreto telo spodbudi trening, saj so mišice prožnejše, moč je na vrhuncu in dojemanje napora je najnižje (to preprosto pomeni, da se vam bo vadba zdela lažja).
To seveda ne pomeni, da se morate odpovedati zumbi ali jogi za kosilo, če vam takrat najbolj prija migati. A vseeno prihodnjič razmislite, ko si boste rezervirale ure 'boot campa' ali tekaški trening.
2. Trenirajte zjutraj
Dobra novica za jutranje ptice: v majhni študiji, ki so jo naredili v Arizoni, so dokazali, da se bo kar 25 % več ljudi, ki telovadijo zjutraj (v primerjavi s 'popoldanci'), držalo svoje rutine. Dan boste poleg tega začeli s porabo kalorij, dvigom energije in poskočnim metabolizmom.
Da boste maksimalno izkoristili kurjenje maščob, vam strokovnjaki svetujejo, da takoj, ko vstanete, popijete smuti iz zamrznjenega sadja in grškega jogurta ali pa vsaj pojeste banano.
3. Trenirajte, ko ste malo prehlajeni
Jasno je, da ne boste šli na trening, če se boste počutili na smrt bolni in uničeni. A ko le malo smrkate in vas le praska po grlu, vam bo dnevna doza gibanja le pomagala.
Da ne boste poslabšali stanja, naredite le polovico svoje običajne rutine in morda razmislite, ali boste šli na trening v fitnes, saj boste tako le širili svoj virus.
Zdravniki priporočajo, da je še najbolje, da se lotite 20-minutnega treninga joge.
4. Trenirajte v 'tistih dnevih'
Ko se počutite napihnjeno, v krčih in povsem brez volje, vam radi verjamemo, da bi se zvalile le na kavč in počakali, da vse skupaj mine. A endrofini – te fine kemikalije v naših možganih, ki se sprožijo med gibanjem – lahko močno izboljšajo naše počutje in sprostijo menstrualne bolečine.
Zdravnica Stacy Sims iz Standforda je celo ugotovila, da nam pošiljka hormonov med menstruacijo da dodatno moč, in celotno naše telo si bo hitreje opomoglo po težki vadbi.
Torej, nabrusite pete in mišice in med menstruacijo celo okrepite trening. Jap, ženske smo čudež tega sveta.
5. Telovadite med odmorom za malico
Morda vas šef spravlja ob živce ali pa imate miselno blokado? Nič vam ne bo bolj pomagalo kot gibanje, predvsem hoja.
Vadba med delom bo znižala raven stresa in izboljšala vaše razpoloženje. Raziskave tudi kažejo, da vadba sredi dneva izostri vaš um in poveča vašo produktivnost. Tudi če ne morete med službo skočiti v športni modrček in športne copate, vam priporočamo vsaj 10 minut hitre hoje.
6. Vadite, ko ste lenobni
Če se borite s skromnimi zalogami energije in se vam ne ljubi pripraviti niti večerje za družino ter razmišljate samo o kavču in televiziji, potem ste na napačni poti.
Trening vas bo predramil in vas napolnil z novo energijo. Vaša kri v telesu se bo ponovno začela premikati in kisik bo napolnil vaše celice.
Vzemite si vsaj 20 minut za vadbo, ki bo pospešila vaš srčni utrip – predlagamo džoging po soseski.
In kdaj ne smete telovaditi?
1. NE vadite, ko imate simptome gripe
Morda se vam zdi logično, a naj vas še enkrat opozorimo, da nikar ne hodite na fitnes, ko imate vročino, ko močno kašljate, vas bolijo vsi sklepi, imate razdražen želodec ...
To so znaki, da se vaše telo bori z resno bakterijsko okužbo. Zdaj je pravi čas, da spočijete svoje telo. Pijte veliko tekočine!
2. NE vadite, ko vas ekstremno bolijo mišice
Malo trde mišice so povsem dobra stvar, to pomeni, da krepite svoje telo. A pozor pred bolečinami, ki bodo na plan prišle z eno- ali celo dvodnevno zamudo. Taka bolečina bo močno otežila vaše gibanje in lahko se le poškodujete.
Naredite le dober trening za raztezanje (počasi!), veliko pijte in na boleča mesta položite led.
3. NE vadite, če ste pred kratkim utrpeli pretres možganov
Tudi če ste že nekaj dni počivali in se počutite povsem dobro. Dokler zdravnik ne da zelene luči, ni varno.
Pretres možganov je najlažja in najpogostejša oblika poškodbe možganov, vendar je še vedno poškodba MOŽGANOV. Potrebujete počitek in čas za okrevanje. V primeru, da pride v času okrevanja do druge poškodbe, lahko tvegate otekline in krvavitve.
4. NE vadite po težkem obroku
Za večerjo ste se pošteno najedli in slaba vest vam narekuje, da morate takoj porabiti kalorije. Nikar! Zdaj vaše telo potrebuje moči, da bo prebavilo hrano, zato mu jih nikar ne kradite s treningom. Vsaj dve uri po obroku ne trenirajte.
5. NE trenirajte v ekstremni vročini
Zdaj še ni tako vroče in je trening v naravi pravzaprav prijeten, a vroči dnevi bodo tu kot bi mignil. Zato imejte v mislih ta nasvet - svoj trening preložite raje na zgodaj zjutraj ali večer, pa čeprav vas sonce še tako vleče na plan. Prevelika vročina vam bo le zagrenila trening, bolj boste utrujeni in resno boste tvegali, da vas zagrabijo krči.
6. NE trenirajte, če niste dovolj spali in ste izčrpani
Spanje in počitek - ne samo da sta potrebna, za športnika sta počitek in spanje življenjskega pomena. Je že res, da bi vam po neprespani noči prijal jutranji tek, vendar v primeru večje utrujenosti in izčrpanosti jutranji trening raje izpustite. Stalna utrujenost je lahko tudi znak bolezni.
Poleg tega se telesna rast in regeneracija tkiv dogajata samo med počitkom in spanjem, nikoli med treningom ali drugo telesno aktivnostjo.
Uspešen razvoj športnika je vedno prefinjena in uravnotežena igra treh spremenljivk: programa treninga; pravilnih surovin (nutrientov) za vzdrževanje in obnovo ter gradnjo novih tkiv; in zadovoljive količine počitka in spanca, ki dovoljuje oziroma omogoča regeneracijo in novo rast.
Preverite še:
- Trening, ki ga lahko naredite med gledanjem televizije
- VIDEO: Kako se znebiti stranskih maščobnih blazinic?
- VIDEO: Vaje za oblikovanje lepe in čvrste zadnjice
Novo na Metroplay: Kako lahko vzdržujemo mišično maso ter preprečimo težave, kot so sarkopenija in osteoporoza?