trener, svetovalec za prehrano in model je fitnes dvorano prvič obiskal pred devetimi leti. Pred tem se je kot nadobuden otrok, ki želi poskusiti čim več, ukvarjal s košarko, rokometom, atletiko in borilnimi veščinami, a fitnes je bil zanj usoden. Predal se mu je s telesom in dušo, zvest pa mu je še danes.
Primoža uvrščamo med vodilne strokovnjake na področju zdrave prehrane in fitnesa. Njegove stranke so ljudje, ki si želijo uravnovesiti fizično in duhovno stanje, kar je v času, ko večino časa preživimo na delovnem mestu, več kot pomembno. Med drugim je Primož osebni trener vse postavnejše pevke Neishe, priznanega modnega fotografa Saša Hessa in številnih drugih znanih osebnosti.
Profesionalna kariera
“V času aktivne športne kariere sem osvojil tudi drugo mesto na svetovnem prvenstvu v fitnes kategoriji. Ta naslov je bil zame potrditev in hkrati spodbuda, da grem dalje, leto pozneje sem tako na odprtem mednarodnem prvenstvu v Sloveniji osvojil prvo mesto v fitnes kategoriji ter s tem postal državni in mednarodni prvak. Leta 2004 sem se kljub bolezni udeležil svetovnega prvenstva v Kopru in osvojil šesto mesto. ” To je bilo tudi zadnje tekmovanje, ki se ga je Primož udeležil kot profesionalni športnik. Odločil se je namreč, da svoje znanje in izkušnje unovči kot inštruktor fitnesa in strokovnjak za prehrano, hkrati pa se je podal tudi v poslovne vode in v sodelovanju z dobrim prijateljem odprl trgovino s fitnes prehrano.
Pot do idealne postave
“Vse se začne v glavi, veliko je ljudi, ki se odločijo, da bodo spremenili svoje življenje, a le malo jih vztraja. Večina jih po mesecu, dveh obupa in se poda na stara pota. Prav zaradi tega se trudim ljudi čim bolj motivirati, zato velikokrat treniram z njimi, ob vsakem napredku jih pohvalim in jim stojim ob strani. Pomembno je namreč, da posameznik fitnes in zdravo prehranjevanje ne dojema kot obveznost, ampak kot način življenja. ”
Prehrana pri treningu
“Izredno pomembno je, da vnesemo zadostno količino beljakovin in kompleksnih hidratov (rjavi riž, kuhan krompir . . ). Drugi služijo kot del regeneracije telesa po napornem treningu. Pojem tudi veliko sadja in zelenjave ter na dan popijem vsaj dva litra tekočine. Izogibam se ocvrtim jedem, saj vsebujejo ogromno nasičenih maščobnih kislin, in sladkorju. ”
Pri dieti se ne smemo zaleteti
“Pri spremembi prehranjevalnih navad je pomembno, da uvajamo spremembe postopoma. Ne smejo biti prehitre, ker bi to negativno vplivalo na naše počutje in telo. Dieto moramo počasi vgraditi v vsakodnevni jedilnik – kaj bomo jedli, kolikokrat na dan itd. Ne smemo se zaleteti in misliti, da bomo rezultate dosegli čez noč. Realno lahko spremenimo način prehranjevanja v slabem mesecu, kar je navsezadnje tudi lažje za telo. ”
Zdravo prehranjevanje pomeni jesti po sistemu
“Dnevni obrok naj bi vseboval 40 do 50 odstotkov beljakovin, 30 do 55 odstotkov hidratov in 15 do 20 odstotkov maščob. Vendar je to le lestvica, v resnici pa je pomembno, da je način prehranjevanja prilagojen posamezniku. Pomembno je, da pojemo veliko belega mesa, sadja, zelenjave in nemastnih mlečnih izdelkov ter popijemo dosti tekočine – seveda negaziranih pijač z majhno vsebnostjo sladkorja. ”
Trening za definicijo
“Tu je najprej potrebna dieta, s katero izgubimo odvečno maščobo. Temelji na utežeh z več ponovitvami, na primer štiri serije po 15 ponovitev z manjšo težo obremenitve. Teža dvigovanja naj bo 70 odstotkov maksimalne teže. Dodamo seveda kardiotrening, vsaj trikrat do štirikrat na teden po 30 minut. Pri izvajanju naj bo utrip med 120 in 150 na minuto, saj je to optimalno za kurjenje podkožne maščobe. ”
Trening za pridobivanje mišične mase
“Ta temelji na manj serijah in manj ponovitvah z večjo težo dvigovanja uteži. Eden izmed najbolj pogostih in tudi učinkovitih sistemov je piramidni sistem, kjer iz serije v serijo zmanjšujemo ponovitve in povečujemo težo dvigovanja. Vajo izvedemo trikrat – začnemo pri 12 ponovitvah, nadaljujemo z desetimi, osmimi in šestimi ponovitvami. ”
Trening za moč in eksplozivnost
“Ta način treniranja uporabljajo atleti in hokejisti. Temelji na vajah, ki so kompleksne. Gibi pri treningu naj bi bili hitrejši in izvedeni eksplozivno, tako da se aktivira čim več mišičnih vlaken. ”
Tomaž Kotnik, foto: Arhiv P. R.
Novo na Metroplay: Kako lahko vzdržujemo mišično maso ter preprečimo težave, kot so sarkopenija in osteoporoza?