Razlogov za to, da ne bi telovadili, je precej: obveznosti v službi, doma, v šoli, povrh vsega pa je telovadba nemalokrat dolgotrajna, dolgočasna in zapletena. Težava je v tem, da datum na koledarju ne more spremeniti ničesar od tega. Rešitev? Aktivni načrt, s katerim boste odpravili vse bedne izgovore.
Tridelni načrt vadbe, podprt z znanostjo in vgrajen v vaše življenje. Z njim se boste spopadli s časovnimi omejitvami, pospešili svoj napredek in vadbo poenostavili.
Zasnovan je tako, da bo povečal vašo mišično maso in moč, hkrati pa boste postali gibčnejši in vzdržljivejši. Ja, tudi maščobe boste topili – in to le z žrtvovanjem 90 minut na teden.
Začnite danes
Zapišite si glavni cilj
Bodite natančni: ne glede na to, kaj želite doseči – naj bo to shujšati za deset kilogramov ali pridobiti pet kilogramov mišične mase.
Strinjamo se z maratonom, triatlonom, s čimerkoli, ampak najprej si pač zastavite en velik cilj ter ga napišite na papir.
Napravite si seznam vadbe
S tem vas razni sestanki, družinske zadeve in prijatelji ne bodo mogli spraviti s prave poti in odriniti od odhoda na trening.
Ko boste načrtovali čas za vadbo, se organizirajte tako, da bo časa dovolj za vse: pot do fitnesa, preoblačenje, trening in prhanje. O teh požeruhih časa ponavadi niti ne razmišljamo.
Vodite si dnevnik treninga
Med samo vadbo si zapisujte, koliko ponovitev neke vaje ste opravili, štejte serije in maso uteži.
Ne pozabite tudi na razdalje, ki jih pretečete ali opravite kako drugače med aerobno vadbo, temu pa dodajte tudi skupni čas, ki ga preživite na treningu.
Tako lahko doseženo iz treninga v trening izboljšujete.
Merite uspeh
Preden začnete, uporabite naslednje teste in ocenite, kje trenutno ste glede na svojo moč, prožnost in vzdržljivost. Po petih tednih teste ponovite. Pričakujete lahko od 15- do 20-odstotno izboljšanje. Načrt je učnikovit tako pri pridobivanju mišične mase kot pri hujšanju. Posnemite svojo fotografijo prej in pozneje. To bo vaš pravi dokaz, da ste se dejansko spremenili.
Testirajte moč
Naredite čim več klasičnih sklec brez počitka, a naredite jih natanko takole: telo spustite v le dveh sekundah na tla, za sekundo se ustavite, nato pa čim hitreje potisnite telo navzgor. Držite se tega in test bo vedno enak.
Testirajte gibčnost
Na tla položite palico, dolgo približno meter. Zdaj sedite na tla in vsako nogo položite na en konec palice. Poskusite se z desno nogo dotakniti konic prstov na levi nogi in obratno. Zmorete? Nič hudega, poskusite še z bolj razširjenimi nogami.
Testiranje vzdržlivosti
V naravo pojdite teč ali hodit. Poskusite po čim bolj ravnem terenu prehoditi dva kilometra, lahko pa se odpravite tudi v fitnes na premični trak. Jasno, to razdaljo prehodite/pretecite kar se da hitro in pri tem si izmerite čas. Predhodno se seveda primerno ogrejte.
1. korak:
Sprejmite 3-dnevni standard
Raziskave kažejo, da le približno 19 odstotkov Evropejcev (Slovenci se utapljamo v tem povprečju) trikrat ali večkrat na teden skoči v telovadnico.
Seveda je glede na te številke rahlo nerealno pričakovati, da boste tja takoj začeli hoditi šestkrat na teden. Še dobro, da takšna pridnost ni obvezna za dober rezultat. Tega boste dosegli tudi, če boste marljivi trikrat na teden. To še zlasti velja za vse tiste, ki so iz forme.
Uporabite naslednje strategije in se z njihovo pomočjo držite svojega načrta.
- Prihranite eno vadbo za konec tedna
Sobota in nedelja sta ponavadi res polna družinskih obveznosti, toda najverjetneje imate za vikend nekaj več prostega časa in ga lahko nekaj namenite za vadbo. To pa pomeni, da boste med delavnikom vadili le dvakrat. Pošteno.
- Sledite postranskim koristim
Vodite si dnevnik učinkovitosti v službi za vse dneve, tudi tiste, ko ne vadite. Vsak dan ocenite naslednje tri kategorije z ocenami od 1 (slabo) do 7 (odlično):
1. Zmožnosti opravljanja dela brez nenačrtovanih vmesnih odmorov zaradi utrujenosti.
2. Zmožnosti, da se držite načrta dela za tekoči dan.
3. Skupna učinkovitost v službi.
Čisto mogoče je, da boste učinkovitejši tiste dneve, ko boste poleg službe obiskovali tudi fitnes, pa čeprav boste za vadbo porabili nekaj časa.
To bo seveda okrepilo vašo motivacijo in vas gnalo naprej – to pa je tudi vse, kar pričakujemo ta trenutek od vas.
- Ohranite svoj tempo
Iz izkušenj in raziskav lahko trdimo, da bo vsak izpust obiska fitnesa povzročil 62-odstotno možnost, da boste leni tudi naslednji teden.
Še huje, en sam izostanek lahko povzroči tudi popolno opustitev vadbe, mevže jo kar opustijo nekje na sredini poti.
Ne bodite takšni! Tudi če kak dan nimate časa za popolno vadbo, si vzemite 10 ali 15 minut in je opravite vsaj delček. Naj gre za vzgibe ali trebušnjake, ne lenarite.
2. korak:
Na polno, a ne za dolgo
Vadba naj ne bo veliko daljša od 30 minut, pravijo strokovnjaki. Večina moških raje telovadi in dviguje uteži, če je vadba kratka in učinkovita. Dolge fitnes seanse jih ne zanimajo.
Večja intenzivnost vadbe pa tudi pomeni, da boste hitreje pridobivali mišično maso ter izgubljali maščobe. Počasna in dolgotrajna vadba ni nič manj zanesljiva, a je proces, kot pove že njen pridevnik, počasnejši. Prepustite se toku.
- Vadite vse mišice
V fitnesu se vedno posvetite celotnemu telesu. Opravljene študije so pokazale, da so moški, ki so trikrat na teden trenirali celotno telo, v komaj treh mesecih pridobili več kot pet kilogramov mišične mase.
Drugače povedano, pridobili so je štirikrat več in izgubili dvakrat več maščobe kot tisti, ki so eno mišično skupino vadili le enkrat na teden.
- Spremenjen krožni trening
Opravite eno serijo vsake vaje in se držite zaporedja, v nasprotju s klasičnim krožnim treningom pa po vsaki vaji počivajte. To vam bo omogočilo regeneracijo in v vsako naslednjo vajo se boste zagrizli z večjo močjo, zato bodo tudi učinki na vaše telo ob koncu dneva večji.
Zakaj krožni pristop k vadbi? Zaradi krajših počitkov kot pri klasični vadbi. Na koncu boste s tem le privarčevali pri času.
Naslednji nasvet pa vam bo omogočil, da ga privarčujete še več: naj premor med serijami traja samo toliko, kolikor potrebujete, da začnete spet normalno dihati.
Boljšo kondicijo ko boste imeli, vedno krajši bodo vaši premori in posledično tudi treningi. S tem boste nehote poskrbeli za to, da vam bodo treningi še po štirih tednih dovolj izzivalni.
- Končajte z aerobno vadbo
Po končanem dvigovanju uteži se posvetite še teku, kolesarjenju ali veslanju. To počnite bodisi na simulatorjih v fitnes centru bodisi v naravi ali doma.
Ne obremenjujte se s časom: kondicijo boste prej pridobili s 15-minutnim intenzivnim tekom kot s 30-minutnim počasnim prestopicanjem, ki mu pravite džoging.
3. korak:
Poenostavite
Ne razmišljate preveč o hitrosti bitja svojega srca in nenormalnih hitrostnih sunkih pri dvigu uteži. Telovadba ni ne atomska fizika ne raketna znanost. Svoje telo morate pripraviti do tega, da se z vsako serijo bolj aktivira.
Ključ do tega leži v:
- Zaupajte svojemu dihanju
Če je verjeti zadnjim raziskavam, ki so jih opravili v ZDA, je tek s hitrostjo, ki vam še dovoljuje govor, že tako intenziven, da ste na aerobnem pragu.
To pomeni, da ste, čeprav lahko izgovorite tri ali štiri besede v nizu, na ravni intenzivnosti, ki jo lahko prenašate celoten aerobni trening.
Poslušajte svoje telo in sami določite hitrost teka, hkrati pa pazite, da ne ostanete prehitro brez sape.
- Zaupanju svojim ocenam
Ne da bi šteli, spustite utež počasi dol in jo hitro spet dvignite. Vaša moč se bo tako vsaj podvojila, kar je veliko bolje od rezultatov, ki bi jih dosegli s klasičnim spuščanjem in dvigovanjem uteži.
Ne ukvarjajte se preveč s tem, da mora biti vsak dvig časovno do sekunde natančen, dovolj je, če si boste v mislih ponavljali načelo “počasi spusti, hitro dvigni”. Vaše telo si ga bo hitro zapomnilo.
- Zaupanju svojim mišicam
V splošnem uporabljajte uteži, ki vam še dovoljujejo pravilno in dosledno izvajanje vseh ponovitev brez strahu, da vam ne bi uspelo. Namesto izvajanja posamezne vaje do odpovedi jih poskušajte izvajati do tako imenovane tehnične odpovedi, torej do trenutka, ko giba več ne morete tehnično pravilno izvesti.
V praksi to pomeni: če se med izvajanjem gibov držite nepravilno, če vaje ne morete izvesti dovolj hitro, če se ne morete več dvigniti iz sklece in podobno. V tem primeru je serije konec. Počivajte.
Rudolf Skok
Novo na Metroplay: Kako lahko vzdržujemo mišično maso ter preprečimo težave, kot so sarkopenija in osteoporoza?