Za vse "domače telovadce" je tu nekaj nasvetov, kako se izogniti pogostim napakam, ki privedejo do poškodb. In ja, verjetno se najdete vsaj v eni, če redno telovadite doma.
Vam je ljubša domača telovadnica kot najbližji fitnes? Super, potem boste privarčevali denar za karto in čas za pot na vadbo, kar je prednost pri domači vadbi. Če poiščete še kakšen dober spletni program, ali vadbo sestavite s pomočjo strokovnjaka, boste pripravljeni na novo sezono. Še pred tem pa preverite, kakšne napake se lahko zgodijo, kadar telovadite sami.
Kaj tvegate, ko telovadite doma?
Poleg mnogih prednosti domače vadbe so tu tudi slabe strani, ki se večinoma nanašajo na posledice, ki sledijo napakam pri vadbi. Kadar telovadite sami, tvegate bolečine in krče v hrbtu, stisnjene živce, išias, raztrganine, krče, zvine, poškodbe hrbtenice, poslabšanje obstoječih zdravstvenih težav ...
Zato je pomembno, da se vadbe doma lotite prav, da boste zares lahko uživali v vseh prednostih, ki jih prinaša.
Te napake so precej pogoste pri vadbi doma:
Takoj k bistvu
Na skupinskih in individualnih vadbah bodo trenerji poskrbeli za ogrevanje, doma pa vas lahko zamika, da vse skupaj skrajšate in takoj začnete z vajami. Z neogretim telesom si boste hitro pridelali kakšno poškodbo, med katere spadajo tudi mišični krči in vnetja mišic, kar boste čutili še nekaj dni po vaši vadbi.
Tudi pri vadbi doma določite, koliko minut mora trajati ogrevanje, da ga ne boste izpuščali. Seveda poskrbite tudi za ohlajanje.
Brez nadzora
Če si boste vadbo sestavili sami, lahko pretiravate pri številu ponovitev, težavnosti, teži uteži in drugih pripomočkov ter se pretirano obremenite glede na vaše zmožnosti. Ali pa narobe dvignete utež, naredite napačen gib ...
Pri vadbi, ki jo sestavi trener, se upoštevajo vaše zmožnosti in cilji, h katerim stremite. Doma se lahko pretiravanju izognite tako, da program vseeno sestavite skupaj s trenerjem, ali da izberete kakšen spletni vadbeni program, ki vam bo ustrezal.
Telovadnica je dnevna soba
Prednost in hkrati nevarnost pri vadbi doma je ta, da lahko vsak prostor spremenite v telovadnico. Ko prostor na hitro pripravite, lahko pozabite umakniti pohištvo, kakšno mizo ali drug predmet, ob katerega se kasneje spotaknete, zaletite med vadbo. Zato si vzemite nekaj minut in odmaknite pohištvo ter zakrožite z rokami, da vidite, če imate dovolj prostora. Naredite kakšno vajo, pri kateri iztegnete nogo ali roko, da izmerite, ali ste dobro pripravili prostor.
Ne spreminjate rutine
Si zastavite določeno rutino in se je držite več mesecev? To vam lahko povzroči kar nekaj škode. Pretirana uporaba vedno istih delov telesa lahko privede do obrabe in posledično zdravstvenih težav. Temu se lahko izognete tako, da naredite načrt npr. za en mesec in poskrbite, da se pri vsaki vadbi osredotočite na drug del telesa. S tem boste krepili tudi šibkejše dele, čemur se radi izognemo.
Prisluhnite pogovoru z Borutom Pahorjem!
Sandi Zajc in Borut Pahor se v tokratni epizodi Mastercard® podkasta navdiha pogovarjata o usodnih avgustovskih poplavah, poslanstvu gasilca in kdo je, ko sleče svojo uniformo
Pogovoru prisluhnite tukaj: