Ste se pripravljeni vrniti v svojo pravo formo in nadoknaditi z vadbo, ki ste jo poleti prestavili na stranski tir? Potem morate najprej vedeti nekaj nasvetov.
Vadba je za telo precejšen stres, in če se boste po daljšem premoru spet lotili športnih aktivnosti, to storite premišljeno. Čeprav si želite spet rutine in ste morda zastavili 3 do 4 vadbe tedensko, pred začetkom malce počakajte in preverite nekaj nasvetov, da se ne bo vaše navdušenje nad gibanjem prehitro končalo.
Da ne boste staknili poškodbe ali prehitro izgubili motivacije za gibanje, je vredno upoštevati nekaj nasvetov. Prve korake naredite počasi in premišljeno, da se boste postopoma lahko vrnili v vašo najboljšo formo.
Kako se lotiti vadbe po daljšem odmoru?
Preverite, kje ste ostali
V kakšni formi ste, je odvisno od tega, kako dolgo niste telovadili. Mogoče vse ni izgubljeno, kot si mislite. Da boste lahko sledili dobremu programu in izbrali pravi nivo vadbe, vsaj prvih nekaj treningov naredite s trenerjem, ki bo preizkusil vaše sposobnosti.
Lahko pa se preizkusite kar sami in si določite čas, v katerem morate narediti nekaj osnovnih vaj. Koliko ponovitev naredite? Ali pretečete določeno razdaljo, ki ste jo nekoč lahko ter opazujete, ali morate vmes hoditi.
Ko boste dobili približno predstavo, kaj zmorete, boste lahko pripravili program, ki vam bo ustrezal.
Že 10 minut je dovolj
Začetek je lahko precej težek in morda se bo prva vadba zdela precej daljša, kot je v resnici. Da se vam gibanje ne bo zamerilo, določite pravilo, da šteje že 10 minut gibanja dnevno. Ta cilj boste lahko izpolnili, saj se lahko npr. sprehodite v službo ali med malico, 10 minut lahkotno tečete, se vozite s kolesom, naredite nekaj kratkih vaj ... Ko vam bo gibanje spet postalo rutina, boste lažje prebrodili tudi enourne in daljše vadbe.
Ne dovolite, da vam motivacija pojenja že takoj na začetku in se ne zaženite v daljše vadbe. Dovolj časa boste imeli, da jih podaljšate.
Pripravite se večer prej
Če veste, da ste prenehali telovaditi, ker vadbo radi izpustite, vso opremo pripravite že zvečer. Veliko lažje bo začeti, če bo vse na svojem mestu in se boste morali v telovadnici samo preobleči. Poenostavite vse, kar se da, da ne boste imeli izgovorov. Lahko si pripravite tudi obrok po vadbi in ga vzamete s seboj.
Poleg tega bo za začetek povsem dovolj, če stremite k temu, da opravite eno vabo tedensko. Če naredite še kakšno več, bo to le bonus!
Vedno se ogrejte
Ne glede na športno aktivnost, vedno namenite nekaj časa ogrevanju. Po daljšem premoru od gibanja mišice postanejo "krajše" in manj prožne, kar pomeni, da imate večjo verjetnost za poškodbe. Zato več časa namenite ogrevanju. Tudi ko bo vadba postala rutina, ogrevanja ne izpuščajte, lahko pa postane intenzivnejše kot na začetku.
Dodajte v urnik
Vadba naj postane vaša rutina, in to boste najlažje dosegli tako, da jo načrtujete kot vse vaše sestanke in druge obveznosti. Dodajte jo na urnik, tako da se ne bo prekrivala z drugimi stvarmi in si boste že na začetku odvzeli tisti izgovor: "nimam časa".
Precej lažje se boste vadbe držali med počitnicami in ob božičnih praznikih, če jo boste tako načrtovali tudi na proste dni.
Spomnite se, kako se počutite
Po vadbi ste vedno veseli, da ste naredili nekaj dobrega zase. Počutje je vsaj malce boljše kot prej, saj se sprostijo hormoni sreče, čutite, da lahko dosežete veliko in si zastavite visoke cilje. Veste, da ste korak bližje temu, kar želite doseči.
Vse to vas bo gnalo naprej ob dnevih, ko bi najraje ostali doma. Opomnite se večkrat, zakaj telovadite in kako se potem počutite.
Prisluhnite aktivni podkastu!
Kineziologinji: "Če želimo poslušati svoje telo, ga moramo najprej res zelo dobro poznati"