Poleten trebušček, brez oblog in poudarjene mišice … Če z vadbo vztrajate le zaradi tega, ne boste prišli daleč.
Kadar se odločite, da boste telovadili izključno zato, da izgubite kilograme, verjetno ne boste zelo uspešni. Morda dosežete težo, ki ste jo hoteli, potem pa boste treninge hitro opustili in se vrnili v stare tirnice. Veste, zakaj motivacija za šport nikoli ne sme temeljiti zgolj na hujšanju?
Ker boste kmalu opustili redno vadbo
Nekaj časa boste telovadili dvakrat ali trikrat tedensko, morda boste celo izbrali različne vrste vadb in se občasno sami odpravili na sprehod. Bilo bi lepo, če bi rekreacija ostala del vašega življenja tudi potem, kajne? Če vas žene samo želja po izgubi kilogramov ali preoblikovanju določenega dela telesa, boste, ko dosežete cilj, verjetno odnehali, saj boste zadovoljni s tem, kar boste dosegli.
Pravilno je, da se veselite uspeha, vendar je cilj napačno zastavljen, ker vas ne vodi k novim dosežkom. Kmalu boste popoldneve spet presedeli na kavču ali pred računalnikom namesto v telovadnici ali naravi.
Ne vzpostavite navade
Ko trening postane navada, ga ne izpuščate tudi na slabe dni, takrat ko se vam ne ljubi in bi raje počeli kaj drugega. Vseeno obujete športne čevlje in kmalu po začetku vadbe dobite veliko nove energije. Kadar telovadite nekaj tednov ali mesecev, ne dovolite, da bi vam rekreacija prišla v navado. Ustavijo vas vsi izgovori, ki si jih lahko izmislite in kmalu se sploh ne trudite več. Zato morate zastaviti tudi nekaj dolgoročnih ciljev, takih, za katere boste potrebovali celo leto (ali dlje). Dopolnite jih z manjšimi, s katerimi boste lahko spremljali napredek.
Verjetno boste izbrali napačno dieto
Napotek velja predvsem za tiste, ki ste z vadbo začeli, ker želite shujšati. Če vaša dieta predvideva gibanje samo za izgubo kilogramov, potem pa naj bi z vajami prenehali, ste se vsega lotili narobe. Celotna dieta mora biti zastavljena tako, da z njo lahko nadaljujete tudi potem, ko dosežete cilj.
Vadbo boste seveda morali prilagajati, saj boste čez čas postali bolje pripravljeni, hitrejši in močnejši, vendar z njo ne smete prenehati. Prečko morate postavljati vedno višje, saj boste zmogli vedno več.
Izključite prehrano
Zdravo življenje vključuje tako prehrano kot gibanje. Če bi se gibali redno, bi telo slej ko prej hrepenelo po tem, da si prilagodite obroke. Opazili boste, da ste po treningu zelo lačni in morate nadoknaditi “gorivo” ter telesu pomagati pri okrevanju. Tudi pred treningom si morate privoščiti nekaj hranljivega, da boste lahko dali vse od sebe.
Ko si postavite kratkoročne cilje, ki vključujejo predvsem (ali samo) rekreacijo, pozabite na prehrano, ki je ključen del zdravega življenjskega sloga. Z vadbo ne boste napredovali, ali pa boste hitro izgubili, kar ste dosegli.
To ni zdravo življenje
Vadba le ob določenih delih leta ali krajše časovno obdobje ne predstavlja zdravega načina življenja. Ko se začnete redno gibati, telo najprej potrebuje nekaj časa, da se privadi novih naporov. Ko to stopnjo končno prebrodite, pa kmalu odnehate. S tem se ne boste dokončno rešili prebavnih težav, ravno nasprotno: vrnile se bodo kmalu potem, ko prenehate hoditi v telovadnico. Prav tako ne boste bistveno zmanjšali tveganj za nekatere bolezni, kar bi z vadbo lahko naredili.
Ključ je, da se gibate redno. Ne samo pred poletjem, zimo pa “prespite”. In tudi ne le takrat, ko tehtnica pokaže preveliko številko. Če želite poskrbeti za svoje zdravje vse do pozne starosti, boste morali treninge vpeljati v vaš vsak dan čez celo leto.
Preverite tudi:
Novo na Metroplay: Kako lahko vzdržujemo mišično maso ter preprečimo težave, kot so sarkopenija in osteoporoza?