Navade, ki spravljajo ob živce osebne trenerje

12. 7. 2017
Deli
Navade, ki spravljajo ob živce osebne trenerje (foto: Shutterstock)
Shutterstock

Osebni trenerji vse dni gledajo ljudi, ki se trudijo ali pa zabušavajo v telovadnicah in fitnes studiih. Zato ne bodite užaljeni, če vas popravijo, saj jih le skrbi za vašo varnst in zdravje. Kaj mislite, katere navade pa jih najbolj spravljajo ob živce?

Preskočite ogrevanje

Že na šolski telovadbi so vas brez dvoma naučili, da se mora človek pred vsako vadbo dobro ogreti. Če takoj začnete dvigovati uteži ali delati počepe, močno tvegate poškodbo ali krče.

Zelo pomembno je, da dinamičnemu ogrevanju posvetite vsaj 5–10 minut. Začnite se počasi ogrevati, nato pa stopnjujte tempo. Dobro si ogrejte tudi vrat in ramenske mišice, ki se zelo hitro poškodujejo.

Veliko časa za počasen kardio

Res je, da je aerobni ali kardio trening zelo pomemben za celoten trening, a prav velikega napredka z zelo počasnim kolesarjenjem ali tekom ne boste dosegli. Lotite se tudi treninga z utežmi, saj boste tako hitreje učvrstili telo, ki bo zaradi težkih vaj tudi porabljalo več kalorij. Trening z utežmi prav tako močno pospeši vaš metabolizem, kar je odlično pri izgubljanju kilogramov.

Preberite: 18 pesmi za trening - glasba, ki vam bo dala še posebno moč pri vajah z utežmi 

Pred dvigovanjem uteži se lotite statičnega raztezanja

Po ogrevanju preskočite statično raztegovanje in dotikanje prstov na nogah, posebno če želite nato dvigovati uteži. Statično raztezanje močno omeji vašo moč in sposobnosti. Raje se lotite dinamičnega raztezanja, na primer z zamahi z nogo nazaj in v stran.

Vedno iste vaje

Za doseganje ciljev je dobro spreminjati trening. Poskusite vse – od teka do vaj na TRX-u, vaj z utežmi, pojdite na vodene vadbe … Nikar vsakič ne ponavljajte istih vaj. Trening bo tudi veliko hitreje menil, če boste vedno počeli kaj drugega.

Zelo dobro je tudi, da na teku enkrat delate intervale, drugič tečete v hrib in tretjič zmorete uro neprekinjenega teka. Z menjanjem treningov boste tudi hitreje napredovali.

Vaje za trebušne mišice

"Kdaj bomo pa delali vaje za trebušne mišice?"

Trebušne mišice se ne krepijo le med izvajanjem trebušnjakov, odlično se krepijo tudi med vajami z utežmi, med sumo počepi in držanjem planka. Dober trening je raznovrsten trening, kjer ves čas dela celotno telo.

Brez pitja vode

Voda je naravna energetska pijača. Dehidracija ni dobra za naš trening in tudi rezultati so veliko slabši. Namesto športnih pijač ostanite pri navadni vodi.

Druga zgodba je, ko imate zelo intenziven trening. Preberite več: To se lahko zgodi, če po zelo intenzivnem treningu pijete vodo! 

Visoko intenziven trening pri slabi formi

Vojaški poskoki, sonožni poskoki na skrinjo so zelo učinkoviti, a le, če jih delamo pravilno. Zato je zelo pomembno, da najprej pridete v relativno dobro formo in šele nato začnete izvajati visoko intenziven trening, saj se boste sicer le poškodovali.

Začnite teči in izvajajte navadne poskoke, telo okrepite s pilatesom in napredek bo prišel zelo hitro.

Trening brez načrta

Saj razumemo, imate malo časa. A prav zato je zelo pomembno, da v telovadnico pridete z načrtom. Če boste delali zelo intenzivno, lahko opravite odličen trening že v pol ure. Predlagamo vam, da si vsaj za začetek le najamete osebnega trenerja, ki vam bo pokazal učinkovit in dobro sestavljen trening.

Kopiranje treninga drugih

Vsi smo drugačni, vsako telo drugače reagira, zato nikar ne kopirajte treninga od 'sosede'. Najprej razmislite o svojih ciljih in tem, kako jih hočete doseči. V trening vključite športe, ki vas veselijo. Predvsem pa pustite svoj ego pred telovadnico, tam se posvetite le sebi in napredku.

Pretiravanje z beljakovinami

Seveda so beljakovine pomembne za razvoj mišic, a nikar ne pretiravajte. Najpomembnejše je, da uživate raznovrstno hrano, tudi polnozrnato moko, dobre maščobe ter seveda veliko sadja
in zelenjave.

Preveč odmora med vajami

Ko ste v telovadnici, razmišljajte le o treningu. Na socialnih omrežjih se v tisti uri ne bo zgodilo prav nič usodnega, zato kar takoj nehajte ves čas brskati po mobitelu. Za boljši napredek je pomembno, da med vajami ne delate predolgega odmora. Seveda tudi prekratki niso vedno optimalni. 

Odvisno od vašega cilja. O tem si preberite: Kako pravilno načrtujemo trening (koliko ponovitev, s kakšnim bremenom, koliko krogov, koliko počitka)?

Novo na Metroplay: Kako lahko vzdržujemo mišično maso ter preprečimo težave, kot so sarkopenija in osteoporoza?