Ste si v novem letu zadali kakšen športni cilj? Preden boste obupano ugotavljali, zakaj ga ne morete doseči, preverite, kaj je lahko krivo, da ostanejo cilji neizpolnjeni vse do naslednjega decembra.
Zakorakali smo v mesec januar, ki bi mu lahko rekli mesec zaobljub. Verjetno se prične izpolnjevati na tisoče novoletnih želja, ki na žalost hitro ugasnejo, pogosto že do konca meseca. Si želite, da bi bilo letos drugače in bi zares izpolnili vse cilje glede vadb in gibanja? Potem preverite, kateri so glavni krivci, ki vam to lahko preprečijo.
Zakaj vam pri športnih zaobljubah tolikokrat spodleti?
Tokrat se zadeve lotite drugače in najprej odpravite vse glavne krivce, ki bi vam preprečili napredek.
Dolgočasna rutina
Na začetku smo vsi motivirani in pripravljeni na nove izzive, zato kakšna dva do tri tedne ni težko oditi v fitnes. Vse je novo, morda ste pripravili drugačen načrt vadb, spoznavate se z novim okoljem ... Takrat ne potrebujete posebnih spodbud. Že po nekaj tednih bo to postalo rutinsko in boste premišljevali, ali bi raje ostali doma.
Zato si letos zastavite raznolike aktivnosti, ki ne bodo dovolile, da bi se ujeli v dolgočasje. Kot gibanje naj šteje vse: od vadb v fitnesu, do pohoda na bližnji hrib, kolesarjenja, sprehodov ... Več možnosti kot boste imeli, raje se boste vračali h gibanju.
Ne spreglejte:
- Da boste po praznikih dejansko jedli manj, uporabite ta trik: 5 okusnih živil, ki vam bodo pomagala zmanjšati apetit
- Prehlad in viroza: 5 živil, ki pomagajo hitreje okrevati
Sproščeni vikendi
Prav je, da se med vikendi sprostite in si vzamete nekaj časa zase, saj je med tednom to pogosto nemogoče. Vendar tokrat ne govorimo o takšni sprostitvi, pač pa o tistih "sproščenih" obrokih, ko se vam ne ljubi kuhati in raje naročite pico, si privoščite pivo ali tri in v nedeljo vse skupaj obžalujete.
Če želite videti rezultate pri vadbi, boste morali prilagoditi tudi jedilnik. Obroki naj bodo pripravljeni doma in hranljivi, da boste lahko normalno funkcionirali. Pri uravnoteženi prehrani tudi ena pica ne bo naredila škode, vendar bodite vseeno pozorni, da takšni obroki niso preveč pogosti in da alkohol ostane v mejah normale. Če se boste osredotočili le na tisto, kar ste pojedli, pa ne bi smeli, boste posledično pojedli še več tega živila.
Časovni pritisk
Novoletne zaobljube so velikokrat postavljene v premajhen časovni okvir. Kolikokrat ste si npr. obljubili, da boste v enem mesecu izgubili kakšnih 10 kilogramov, do spomladi pa boste že pripravljeni na maraton? Nič čudnega, da vse skupaj pade v vodo, ko ne dosežete teh nemogočih ciljev.
Vaši športni cilji vseeno potrebujejo časovni okvir, vendar realen. Bolj kot na čas, se osredotočite na to, da boste dosledni in boste sčasoma povečali intenzivnost treningov, da vam bodo vedno v izziv. Potem pa npr. vsak konec meseca ali na dva meseca opazujte, ali zmorete kakšno ponovitev več, zdržite dlje pri teku, imate več aktivnosti ... Ne merite svojega napredka v kilogramih, saj še zdaleč ne povedo vsega.
Počasen napredek
Težava nastane, če ne sledite svojemu napredku in ne veste natanko, zakaj bi sploh imeli redno rutino gibanja. Ko pa imate postavljen cilj in se gibate z mislijo na to, kaj boste vse dosegli, se rado ustavi pri tem, kako počasi gre vse skupaj. Prenovili ste jedilnik, redno telovadite, hodite na sprehode in se gibate čez dan, pa po kakšnem mesecu še kar niste fit. Na žalost rezultati ne bodo vidni tako hitro - največji napredek boste opazili po kakšen letu, ko se boste lahko zazrli nazaj in videli, kako daleč ste prišli.
Zato si dajte tudi majhne vmesne cilje, ki jih boste odkljukali sproti, npr. vsak mesec. Tako bo vse skupaj lažje in bolj potrpežljivo boste počakali na veliko nagrado.
- Preverite tudi: Ste po praznikih izmučeni in brez energije? Preizkusite TA razstrupljevalni sok, ki lahko očisti telo
Bonus video: Spoznajte Slovenko, ki je obiskala že preko 1400 slovenskih jezer
Novo na Metroplay: "Ljudje v življenju potrebujemo več mehkobe" | Tereza Poljanič