Ne, ni samo občutek - včasih je res telovaditi precej težje kot sicer, vendar so krivci malce drugačni, kot si mislite.
Zakaj ste ob nekaterih dnevih v tako dobri formi in bi lahko po vadbi skočili še na kakšen hrib, medtem ko drugič komaj pridete do tiste zadnje vaje in se vam zdi, da niste naredili veliko? Obstaja kar nekaj razlogov in zelo verjetno se boste v katerem našli.
Če v grobem izpostavimo tri stvari, ki vplivajo na to, kako dobro boste lahko telovadili, je to:
- spanec,
- prehrana,
- okrevanje po vadbi
Poglejmo bolj podrobno:
Ne pazite, kaj jeste
Če se držite tega, da lahko jeste karkoli, kadar redno telovadite, vas moramo razočarati: to ne drži. Telo med vadbo potrebuje veliko energije, in če ste pojedli hranljiv obrok, s tem ne bo težav. Kadar telovadite lačni, mora telo poseči po zalogah, kar vzame nekaj časa, zato ne morete delati tako hitro, dvigovati tako močnih uteži ali narediti toliko ponovitev, kot običajno.
Pomembno je torej tudi, ob katerem času jeste. Poskrbite, da boste nekaj pojedli kakšno uro ali dve pred vadbo in da boste imeli hranljive prigrizke, če vas zagrabi lakota tik pred aktivnostjo. Ne pozabite še na obrok po vadbi.
Ne okrevate med eno in drugo vadbo
Ne potrebujete okrevanja le po maratonu ali drugem večjem športnem podvigu, pač pa tudi po vaši torkovi vadbi. Posebno, kadar so vadbe intenzivnejše, potrebujete več okrevanja, zato prisluhnite svojemu telesu. Med okrevanjem se mišice sprostijo in okrepijo, zacelijo se mikropoškodbe, umirijo se vnetja ... In vi ste naslednjič pripravljeni, da se spet izkažete in morda prekosite osebni rekord.
Četudi se vam zdi, da vadba ni bila tako intenzivna, imejte pred naslednjo aktivnostjo kakšen dan počitka. Počitek je lahko tudi aktiven, v obliki sprehoda, lažje vadbe joge, razgibavanja ...
Premalo spite
Če želite biti uspešni pri vaši vadbi in doseči cilje, boste morali urediti svoj spalni ritem. Kadar se ponoči ne naspite, to občutite kasneje v dnevu, ko je težko narediti tistih nekaj sklec, ki jih običajno naredite zlahka. Na takšen dan si privoščite lažjo in krajšo vadbo, da se ne poškodujete in telesa še dodatno izčrpate.
Čim prej se morate lotiti težav s spanjem, saj vplivajo tudi na druga področja. Poskrbite, da bo prostor temen in brez elektronskih naprav, spat pojdite vsak dan ob istem času (tudi ob prostih dnevih) in si zagotovite dovolj ur spanca. Večerja naj bo lahka, in če imate po vadbi veliko energije, ne telovadite v poznih urah.
Viri: houstonmethodist
Prisluhnite aktivni podkastu!
Alenka Košir: "Neustrezna obutev lahko pripelje do nešteto težav":
Novo na Metroplay: Kako lahko vzdržujemo mišično maso ter preprečimo težave, kot so sarkopenija in osteoporoza?