To počasno zaporedje vaj je primerno, če okrevate po bolezni, kot je prehlad ali gripa. Pa tudi za vse, ki iščete preprostejše vaje, ki jih lahko izvajate doma.
Okužba je za organizem zelo velik napor – srce mora delati intenzivneje, imunski sistem se mora postaviti v bran mikrobom in preprečiti širjenje okužbe, v telesu nastane posebno hormonsko stanje ... Z napornim treningu v času okužbe si zato ne delate nobene usluge, temveč telo dodatno izčrpavate.
Kdaj spet začeti z vadbo?
Priporočila, kdaj spet začeti ali morda kljub vsemu z vadbo nadaljevati, čeprav ste prehlajeni, so zelo nejasna. Eden od glavnih razlogov pa je ta, da se vsak organizem na bolezen odzove drugače.
Dr. Howard LeWine s harvardske univerze sicer pravi tako:
Večina sicer zdravih posameznikov, ki prebolevajo prehlad ali gripo brez vročine ali težkega kašlja, lahko nadaljuje z vadbo. Vendar pa bo potrebno intenzivnost in trajanje zmanjšati za polovico.
Če se po lažji vadbi tisti dan počutite v redu, lahko začnete povečevati intenzivnost in/ali trajanje vadbe.
Če pa ste po vadbi (še bolj) izčrpani, potem morate še nekaj časa počivati.
V primeru povišane telesne temperature, bolečin v mišicah, utrujenosti, z vadbo počakajte, dokler vročina ne izgine.
Čeprav vas bo nato morda zamikalo, da bi telovadili v svojem ritmu oziroma intenzivneje, začnite počasi, z nizko intenzivnim in krajšim treningom. Prvi trening mora biti lahek, tako, da se ne boste zadihali.
V svojo rutino se morate vrniti postopoma.
Doma lahko začnete z naslednjo 20-minutno vadbo za lažje okrevanje
Preverite še:
Novo na Metroplay: Kako lahko vzdržujemo mišično maso ter preprečimo težave, kot so sarkopenija in osteoporoza?