Ali lahko izvajamo jogo, če imamo osteporozo?
Za trdne kosti je pomembna zdrava prehrana in veliko gibanja. Mnogo ljudi trpi zaradi osteoporoze, tudi že zelo mladi. Kosti postopno postajajo krhke, kar povzroči boleče zlome in pogosto tudi težko telesno prizadetost.
Toda že zelo zgodaj lahko veliko storimo in se izognemo osteoporozi.
Osteoporoza praviloma velja za starostni pojav, pojavi pa se tudi že pri mlajših ljudeh, npr. po dolgotrajnem zdravljenju s kortizonom ali pri celiakiji, pri kateri organizem ne more odvzemati za kosti pomembnega kalcija.
Torej, čim prej začnimo s preventivo!
Nevarnost za osteoporozo ni pri vseh enaka
Pomembno vlogo pri tem ima dednost. Kdor ima v družini to bolezen, naj bo posebej previden! Pogosto so prizadete ženske po menopavzi, lahko pa se pojavi tudi pri moških, a redkeje.
Razgradnja kosti se začne po tridesetem letu
Razgradnja in tvorba kosti nista več v ravnotežju, zato je treba že v otroštvu in mladosti skrbeti za ustrezno prehrano (z veliko kalcija) in veliko gibanja. Tako bodo kosti v starosti bolj trdne
Kostna gostota je objektivno merilo za osteoporozo
Če so v družini osebe s to boleznijo, nikar ne odlašajte s pregledom, četudi boste morali plačati sami. Ko se pojavijo zlomi kosti brez zunanjih dejavnikov, je največkrat že prepozno za uspešno zdravljenje.
Joga in osteoporoza
Gibanje ob osteoporzi je koristno in zaželjeno. Poiščite usposobljenega učitelja oziroma program joge, ki je namenjen posameznikom z osteporozo, kjer je stil joge dovolj nežen, da bo na vaše telo vplival blagodejno.
Delajte nežne predklone, zaklone in zasuke, ko se enkrat okrepijo tudi mišice, pa se lahko napreduje k naprednejšim variacijam.
Prav tako se glede vadbe posvetujte s svojim zdravnikom ali fizioterapevtom.
Priporočamo: Vaje za gibljivost sklepov
Novo na Metroplay: "Prehransko okolje, v katerem danes živimo, je zelo nenaklonjeno temu, da smo zdravi"