Ko se boste odločili preteči daljše razdalje, bodite pozorni, da ne počnete naslednjega.
Še posebej če ste začetnik pri daljših razdaljah, vam bodo nasveti prišli zelo prav. Ne bo povsem enako, kot ste vajeni pri krajših razdaljah, zato je prav, da se dobro pripravite, saj so možnosti za poškodbe še večje.
Ne počnite teh napak:
Hiter začetek
Tako boste svoj dolg tek najlažje obsodili na propad, saj verjetno ne boste prišli do cilja. Ne le, da to ni primeren čas za pospeške, teči bi morali počasneje, kot ste to počeli na krajših razdaljah.
Končati dolg tek je vsaj na začetku že samo po sebi dovolj velik izziv, saj je razdalja precej daljša od tiste, ki ste jo vajeni, poleg tega morate biti dovolj mentalno močni. Če k temu dodate še hitrejši tempo, bo vsega preveč in ne piše se vam nič dobrega.
Brez tekočine in prigrizkov
Tega prej niste potrebovali, saj je zadostovalo, da ste pili pred in po teku ter si takrat tudi pripravili obroke. Ko povečate razdaljo, pa bo telo tudi vmes potrebovalo nekaj dodatne energije. Če se prikrajšate za vodo in prigrizke, ne boste junak, boste pa uspešno izčrpali telo, ki bo potrebovalo precej okrevanja.
Zato na tek (daljši od npr. ene ure) vzemite kakšno (ne presladko!) energijsko ploščico ali kaj podobnega in predvsem dovolj tekočine.
Dolg tek po težki vadbi
Dan prej ste se izmučili s HIIT vadbo, danes pa se odpravljate na dolg tek? To je povsem druga raven napora, ki ga vaše telo ne potrebuje. Dovolj velik izziv je že preteči daljšo razdaljo, ko ste spočiti in dobro pripravljeni, kaj šele, če ste utrujeni od prejšnjega dneva.
Pred dolgim tekom imejte dan za aktiven počitek ali izvajajte lažjo aktivnost in prihranite energijo.
Še en dodaten kilometer
Da nadoknadite za prejšnjič, ko ste morali skrajšati tek ali pa ste ga popolnoma izpustili, kajne? Tega nikar ne storite, saj boste ravno v tistih nekaj dodatnih metrih naredili napako zaradi utrujenosti in padli, narobe stopili, občutili vrtoglavico ali kaj podobnega.
Še posebej če vam program pripravi trener, se ga držite zelo natančno, saj je z razlogom določil razdaljo in ni potrebe, da bi vi kaj dodajali ali popravljali. Če želite biti uspešni na dolgih razdaljah, telesu zagotovite dovolj počitka in okrevanja ter ne prehitevajte načrta!
Neustrezna oprema
Sploh ob daljših tekih neustrezna oprema pripomore k neudobju in povečuje tveganje za poškodbe. Lahko pride do nedolžnih, a izredno neprijetnih poškodb, npr. žuljev, lahkop pa pride tudi do resnejših nezgod, ki zahtevajo dolgotrajno okrevanje. Poskrbite za kakovostne tekaške čevlje in udobna športna oblačila.
Oprema za tek vas že čaka v trgovinah Sport Vision
V Sport Vision ponujajo visoko kakovostne izdelke priznanih športnih znamk kot so Nike, adidas, Asics, The North Face, Salomon, adidas Terrex, Under Armour, Champion, New Balance in mnogih drugih. Postanete lahko tudi član kluba Sport&Bonus, ki kupcem ponuja številne ugodnosti.
Aktivni.si uredništvo priporoča:
Ženske superge Adidas ADIDAS SWITCH FWD W >
Moške superge On Cloudmonster 2 >
Športne pajkice Reebok CARDI B >
Ste pripravljeni, da pretečete svojih prvih 10 kilometrov?
V medijski založniški hiši AM Ljubljana smo v sodelovanju s podjetjem Sport Vision pripravili izziv Moja prva 10ka. Izbrali smo 9 udeleženk, ki se bodo s pomočjo trenerk pripravljale na 10-kilometrski tek na maratonu, hkrati pa bomo dodatne nasvete za tek delili tudi na našem portalu.
Ne glede na to, ali je tek že del vašega vsakdana, ali ste se aktivnosti šele lotili, vas čakajo nasveti, s katerimi boste lažje izpolnili svoje cilje in izboljšali svojo telesno pripravljenost. Vse o izzivu si lahko preberete TUKAJ.
Partner projekta Moja prva 10ka je Sport Vision.
Novo na Metroplay: "Vse več mladih zboli za rakom" | Klara Čampa