Zakaj ljudje s staranjem postajajo bolj direktni in nesramni? Znanstveniki imajo pojasnilo

16. 11. 2024
Deli
Zakaj ljudje s staranjem postajajo bolj direktni in nesramni? Znanstveniki imajo pojasnilo (foto: Profimedia)
Profimedia

Ste že opazili, da nekateri z leti postajajo bolj neposredni, celo nesramni?

To se lahko zgodi, ker imamo z leti več samozavesti in manj skrbi, kaj si drugi mislijo o nas, pojasnjujejo na Elle.

Ne spreglejte:

Seveda neposrednost ni omejena le na zrele in starejše ljudi. Danes se veliko mladih dobro počuti v svoji koži in nimajo težav z iskrenostjo do drugih. To je vsekakor pozitivna lastnost, vendar je ključnega pomena, da med pogovorom ostanemo diskretni in vljudni.

Zaskrbljenost zaradi mnenj drugih ljudi vas lahko drži ujete v duševnem zaporu in je nepotrebno breme, ki ga v starejših letih res ne potrebujete. Ne glede na razlog je popolnoma normalno, da s staranjem izgubite svoj filter, in to sta dva glavna razloga, zakaj ljudje s staranjem postanejo bolj neposredni in lažje povedo, kaj v resnici mislijo:

1. Naši možgani se s staranjem krčijo

Eden od razlogov, zakaj ljudje izgubijo filter, je možganska atrofija ali naravno krčenje možganov. Zmanjšanje možganov poškoduje komunikacijo možganskih celic, zlasti v čelnih režnjih. Ker nam prefrontalni korteks pomaga oceniti družbeno sprejemljivo vedenje, lahko nenormalnosti v tej regiji vplivajo na socialno funkcijo.

Raziskave so odkrile povezavo med s staranjem povezano atrofijo možganov v čelnih režnjih z zmanjšano inhibicijo in socialno kognicijo. Druge študije so pokazale, da se starejši odrasli ne odzivajo na enak način kot mladi odrasli na družbeno neprijetne okoliščine. Na primer, starejši ljudje težje razumejo sarkazem in netaktne komentarje. Zato lahko ljudje s staranjem izgubijo filter preprosto zaradi naravnih procesov v možganih.

Zakaj ljudje s staranjem postajajo bolj direktni in nesramni? Znanstveniki imajo pojasnilo

2. Manj jim je mar, kaj si drugi mislijo o njih

Ko se staramo, se počutimo bolj samozavestni in manj nas skrbi mnenje drugih ljudi. Mlajši odrasli morda čutijo večji pritisk in obsojanje svojih vrstnikov, zato so bolj samozavestni. Vendar pa v starejših letih občutijo manj sramu, zadrege ali krivde, verjetno zato, ker so se končno naučili sprejemati sami sebe. Imajo tudi višjo stopnjo zadovoljstva in sreče kot mlajši odrasli.

Ko se staramo, se naučimo počutiti udobno v svoji koži in izgubimo filter. Navsezadnje nam skrb, kaj si mislijo drugi, vzame veliko energije in nas izčrpa. Kakšen smisel ima preživljati svoja zrela leta in se razburjati nad tem, kaj si drugi mislijo?

Preberite več na Elle.si

Novo na Metroplay: "V vsakem žanru najdeš dobre in slabe pesmi." | Raiven