Sta kot staro in vedno boljše vino, jin in jang, črno ali belo, družinski človek in volk samotar.
Z naskokom sta najboljša športnika naše mlade države. In v dvojnem dvojcu le redko premagana, niti malo zvezdniška šampiona.
Dragi gospodje, labodje in solata
“Ne ustreliš paradnega konja, ” pravi Špik. S tem se strinjam. “Po letu 1992 so vsi športi v Sloveniji potrebovali ‘obdelavo’, le veslanje ne, ” dodaja Čop. A kot je v deželi Kranjski v navadi, se zgodbe o kurah, ki nesejo zlata jajca, klavrno končajo z njihovim predčasnim zakolom: medijskim, finančnim, kakršnimkoli pač. Če se ne kar z ignorantskim mimovozom zakulisne kuhinje favoriziranja tega pred onim športom, podobno, kot bi na vaški cesti z lahkoto povozili nekaj kokoši, kajpada pa pri tem mislili, da ga ni, ki je to packarijo sploh opazil. Od vsega skupaj pa lahko prav kmalu ostanejo le spomini na čase, ko so Slovenci zasedali stopničke.
In to v športu, ki je ustaljen že debelo desetletje in pol. Na najvišji svetovni in kajpada olimpijski ravni, da ne bo pomote, in ki mu dosežki v drugih športih, s katerimi se Janezi ukvarjamo, ne sežejo niti do gležnjev, kje so šele kolena ali napuh v glavah tistih, ki mislijo, da so Vsemogočnega prijeli za “nekaj”, ko so si priigrali kvalifikacije – kamorkoli že. Posamezni lokalni regatni uspehi pač ne štejejo. Štejeta le predanost in ljubezen dveh posameznikov do športa.
Po mnenju omenjenih ignorantov tudi športa za reveže - da bi se začeli ukvarjati z njim, namreč ne potrebujete predrage in precenjene smučarske opreme, teniškega loparja iz ogljikovih vlaken ali aerodinamičnega dresa, ki bi odpihnil z rezultata še tiste zadnje stotinke sekunde. (cinizem_ on) Ja, verjamem, da je prav dres tisti, ki odloči o zmagovalcu, in ne vrhunski trening, obupna želja po zmagi in talent. (cinizem_off) A zanimivo, da v športu,
ki je dostopen pravzaprav sleherniku, nihče ne vidi lepote, ki jo ponuja. Kaj pa vem, mogoče je imel pa Tone prav, ko je pred kamerami hudomušno dahnil tisto bedarijo, da si je nekdo pač očitno izbral napačen šport. “Ne bi mogel reči, da sem v tem iskal kariero, prej je šport našel mene, ” zagotavlja Iztok.
Medtem ko sta se neka predsednika Janeza igrala pingpong z živci davkoplačevalcev in volivcev, vesoljna Slovenija pa se je raje ukvarjala z najavo nekega za nas resnično nepomembnega švabskega prvaka v formuli ena o penziji, sta Iztok in Luka osvojila (spet) drugo mesto na svetovnem prvenstvu v veslanju, v dvojnem dvojcu, na jezeru Dorney v Eatonu (VB) ter se vrnila domov s še eno izmed mnogih kolajn z velikih tekmovanj v žepu. Pa tudi tokrat se jima obeta, da bo ta uspeh kaj kmalu pozabljen. Legendo Štuklja na primer, ki se ga menda, tovariši, še spominjate, je država nekoč gladko pozabila, v novejšem času pa Petkovšek in Pegan v tem istem športu dosegata vrhunske rezultate – upam, da ne le zato, da se ju bomo naslednjič spomnili, ko se bosta ob 200-letnici olimpijskih iger moderne dobe bližala starosti 120 let pa še nekaj čez in ju bo ubilo klofanje po prsih tistih, ki k njunemu uspehu tako ali tako niso mogli prispevati niti odstotka boljšega finančnega položaja v času, ko sta še aktiv- no tekmovala. Si res želimo, da bi nekdo, čigar športna pot je posuta z uspehi, moral prosjačiti za sleherni cekin, medtem ko neki drugorazredni avstrijski plavalec na leto pospravi sto jurjev evrov, kot bi mignil (brez stopničk na največjih tekmovanjih, to je jasno)? Očitno res. “No ja, na dopust greš z lahkoto ali pa opraviš dober servis za avtomobil, ” hudomušno pripomni Luka.
O odločitvi za kariero
“Temu ne bi mogel reči ravno odločitev za kariero, prej odločitev za šport, saj je bilo veslanje le eden izmed mnogih in tudi zadnji izmed športov, s katerimi sem se v otroštvu ukvarjal. Da bi z veslanjem delal kariero oziroma ustvarjal takšne rezultate, pa si niti slučajno nisem mislil. Treba se je bilo dokazovati v klubu, izboriti si prostor v reprezentanci, s prvo medaljo na svetovnem prvenstvu pa so prišle tudi želje po kolajni na olimpijadi. Tako greš postopoma naprej, do končnega cilja – zmage, ” pravi Iztok.
“Večinoma ne more biti kaj dosti drugače, otrok se sam pri sebi pač ne odloča o tem, da bi se v neki šport podal z mislijo o tem, da bo blazno zaslužil. Sam sem zelo rad spremljal NBA in Jordana pa, kot vidite, pristal v čolnu, nikjer blizu košarkarskih obročev. Resno sem se začel ukvarjati z odbojko, nato pa presedlal na veslanje, kjer ostajam. Ne odločiš se za kariero, narediš jo, ” sklene Luka.
O treningih in tekmovanjih
“Zadnja leta imam to srečo, da sva z Iztokom v istem klubu, v katerem lahko konstantno nadgrajujeva svojo pripravljenost tudi s sparingom v enojcu med treningi. Ti so dober pokazatelj forme, saj že potekajo na podobni zahtevnostni stopnji kot same tekme in tudi časi so temu primerni. Kljub temu pa se na tekmah pozna sam pristop tekmovalcev, dosegajo se namreč do pet pa tudi deset sekund boljši časi kot na treningih. Občutna razlika se pozna predvsem v glavi. Trema je na tekmovanjih nedvomno navzoča, mi pa očitno pomaga, da iz sebe spravim adrenalin in dosežem čim boljši rezultat. Dober trening ti tako psihično kot fizično zelo koristi pred vsakim večjim tekmovanjem, ” nadaljuje Špik.
Čop pa pravi: “Glavna razlika je prav psihična pripravljenost, nervoza ti požene adrenalin in nedvomno gre za dva različna pristopa. Na tekmi moraš biti od sebe pripravljen dati nekaj več in moraš dobro poznati samega sebe. Miselne blokade obstajajo, a zase vem, da sem jih sposoben premagati. Poznam pa veliko primerov veslačev, ki na treningih dosegajo odlične rezultate, na tekmah pa preprosto nekam izginejo. Tekmovalna trema jih zablokira, pri meni pa je prav nasprotno. Govorim pa seveda o dveh, treh resnih tekmah med sezono, takrat sem povsem osredotočen na svoj cilj. ”
O bolečini
“Bolečina je sestavni del tega športa in tu se vidijo razlike med uspešnimi in neuspešnimi. Kar nekaj primerov po-
znam, ki jim ni uspelo prav zaradi tega, ker niso bili sposobni prebiti tistega praga bolečine. Ko si utrujen, moraš to odmisliti in delati naprej. Na tekmah je treba dva kilometra zdržati v hinavsko velikem tempu in tu ti lahko veliko pomaga psihična priprava, ki smo jo že omenjali. Motivacija, pripravljenost, vidiš nasprotnike, ki si želijo zmage tako močno kot ti sam, ” pravi Čop.
Špik sklene: “Kot je povedal že Iztok, ne moreš imeti rekorda s treninga, na tekmi pa potem voziš veliko slabše kot na treningu. Nekateri so sposobni dati vse od sebe in sam lahko rečem, da imam to srečo, da lahko presežem tiste ovire. Kot mladinec potrebuješ takšno šolo, da spoznaš, da je treba razviti močan značaj in toleranco do bolečine.
V tem športu so pomembne izkušnje. ”
O poškodbah
Špik: “Hej, v tem športu kak-šnih blaznih poškodb ni, razen pretreniranosti, ki pa ni klasična oblika poškodbe. Zgodi se ti sicer lahko, da se poškoduješ med treningom, ni pa to rokomet ali smučanje, kjer so sklepi zaradi stranskih gibov zelo obremenjeni. Ta šport sam po sebi ni nevaren. Če se poškoduješ, se poškoduješ drugje, je pa veslanje odlično sredstvo za rehabilitacijo. ”
“Gre za enega izmed najbolj varnih športov. Pri veslanju imamo to srečo, da pri gibanju ni nasprotnih sil, gre za gibanje s telesom in odpor je odgovor na vložek sile. V mrazu in dežju obstaja nevarnost vnetja, a z dobrim razgibavanjem in ogrevanjem se lahko zlahka izogneš tudi tem posledicam, ” pojasnjuje Čop.
Samo dva kilometra do večnosti
Iztok Čop in Luka Špik še ne nameravata vreči vesla na dno Blejskega jezera, skupaj bosta najverjetneje ostala do olimpijskih iger v Pekingu, čeprav bi bila ob takšnih uspehih kje čez lužo že precej preskrbljena. Njun cilj nedvomno ni vztrajati, dokler se bo v veslanju našel kak sponzor in kaj primaknil. “Ali sva v svetovnem vrhu ali pa končava. ” Sam Iztok pravi, da se kljub možnostim uvrstitve celo na zimske olimpijske igre v Torinu ni mogel sprijazniti z dejstvom, da bi tam v teku na smučeh postal zgolj neka statistika, tam nekje okoli povprečnega mesta. “V športu ciljam na najvišji nivo, ker sem uvidel, da kljub treniranju ne bi bil sposoben na samem tekmovanju doseči svojih želja, se raje nisem osramotil. ” Iz ust človeka, ki se je hotel preizkusiti v drugem športu (ta je sicer sestavni del njegovega treninga), presegel mnoge, ki v njem že leta vztrajajo in žal ne dosegajo vidnejših rezultatov, a kljub temu odnehal. “Ne nameravam se nekje s Kenijci bojevati za zadnje in predzadnje mesto, ali se uvrstim krepko v prvo polovico ali pa se raje ne grem. ”
Med njima je sedem let razlike. Nič kaj obetavna popotnica za dvojec. Izkušeni Čop (34) s kilometrino in mlajši Špik (27) s talentom in željo po zmagah, ki jih je njegov nič manj nadarjeni sotekmovalec že imel priložnost, voljo in znanje doživeti. Prvo olimpijsko kolajno si je Čop namreč prigaral že leta 1992 skupaj z Denisom Žvegljem. Iz Barcelone se je vrnil z bronom in velikimi upi za prihodnost.
Na neki tekmi je nekje na polovici proge (na jurja) Iztok Špiku ukazal: “Greva zdaj! ” “Ne morem, ne morem, me noge bolijo, ” je nazaj z zadnjimi močmi izdavil Špik. “Kaj? ! Govoriš lohka, vlečt pa ne morš? ! Tih bot’! ” Poudarjata, da brez močne psihe v vrhunskem športu nimate kaj početi. “Ko je bolečina neznosna, jo moraš odmisliti! Predstavljajte si: tako na polno, kot odvoziš prvih 500 metrov napornega treninga, moraš biti sposoben prevoziti dva kilometra na dirki. ” Tega, kot vidimo, ne zmore vsakdo, nujno navzoča pa mora biti tudi velika, če ne v tistem trenutku tam na progi med vsemi tekmovalci največja želja po zmagi. Nasprotniki, ki se v glavah prav tako bojujejo s svojimi mlini na veter, te v nasprotnem primeru pomalicajo in v cilj se priziblješ v valovih, ki so jih njihova vesla pustila za seboj. A odkar sta Iztok in Luka združila moči leta 1999, se veslaškemu vrhu vedno slabo piše. In če koga zanima, kako je v 364 sekundah in še nekaj drobiža preveslati celotno progo, si naj naslednjič le rezervira domači fotelj in si to ogleda.
O ciljih
Čop: “Upam, da se bodo zadeve umirile in da se bom lahko, če bom ostal v veslanju, osredotočil le nanj, ne na samo eksistenco. Želim si le, da se zagotovi tisto, kar se obljublja, in da se lahko tekmovalci v miru pripravljamo na naslednje sezone. Prepričan sem, da za to, da se vse uredi, ni treba veliko truda, glede rezultatov pa si želim le to, da ostanem med najboljšimi na svetu. Seveda ne izključujem realne možnosti, da bi lahko spet osvojil naslov svetovnega ali olimpijskega prvaka. Do Pekinga, naprej pa bomo videli. Konec kariere je relativna stvar. Če bi delal po programu, tako kot vsi drugi, bi bilo moje kariere že konec, tako pa zadnjih šest, sedem let delam po svoje, vso zimo sem sam svoj gospodar. Treninge prilagajam temu, kar mi paše, kolesarim in tekam na smučeh. Želim si predvsem psihične svežine, nabiram si motivacijo, tako da lahko potem pol leta brez zadržkov zdržim v čolnu. ”
Špik: “Želim si čim dlje ostati v stiku z vrhom, ne glede na to, v kateri posadki bom, in dosegati še naprej odlične rezultate. Oba z Iztokom sva uspehe začela nizati razmeroma mlada, čez čas pač postane vse odvisno od tega, ali imaš željo. Enojec, dvojec, četverec, pravzaprav je vseeno, ne obremenjujem pa se preveč s prihodnostjo, nikoli ne moreš vedeti, kaj se bo zgodilo. Mogoče se človek naveliča, mogoče ga prevzame kakšna druga stvar. Če bodo okoliščine dopuščale, da se bom lahko osredotočal samo na veslanje, bi lahko vztrajal še kar nekaj časa. ”
V? dvoje je uspešno
1999 St. Catharines, Kanada (svetovno prvenstvo) 1. mesto
2000 Sydney, Avstralija (olimpijske igre) 1. mesto
2004 Atene, Grčija (olimpijske igre) 2. mesto
2005 Gifu, Japonska (svetovno prvenstvo) 1. mesto
2006 Eton, Velika Britanija (svetovno prvenstvo) 2. mesto
K temu je treba seveda prišteti uspehe, ki sta jih doživela z drugimi posadkami, in še Čopovo bero posameznih uspehov v paradni veslaški disiplini – enojcu, kjer je prav tako leta 1995 v Tamperah na Finskem postal svetovni prvak.
Tomaž Kotnik
Novo na Metroplay: Kako lahko vzdržujemo mišično maso ter preprečimo težave, kot so sarkopenija in osteoporoza?