Se vam je kdaj zgodilo, da nikakor niste mogli doseči enakih rezultatov kot vaš partner, prijatelj ali prijateljica, pa čeprav ste trenirali z enako vnemo?
Finski znanstveniki so poiskali odgovor
Opravili so raziskavo, v katero so vključili 175 ljudi. Izbrali so skupino telesno neaktivnih posameznikov in jih vključili v različne fitnes programe. Ena skupina je kolesarila, druga dvigovala uteži, tretji so počeli oboje. Po treh tednih treningov so prvi razvili večjo telesno pripravljenost, drugi so bili močnejši, zelo malo pa jih je doseglo oboje.
To je znanstvenike pripeljalo do ugotovitve, da obstajajo velike razlike med posamezniki v tem, kako se telo odziva na treninge moči in vzdržljivosti.
Se vam ne zdi pošteno?
Glavni krivec za to je genetika
Kar so potrdili tudi rezultati analiz iz biomedicinskega raziskovalnega centra Pennington v Louisiani, opravljene pred dobrim letom dni.
Raziskavo DNK so opravili 473 zdravim prostovoljcem, ki so privolili v sodelovanje pri zahtevnem programu treninga vzdržljivosti. Pri nekaterih se je vzdržljivost po treningih občutno izboljšala, pri drugih pa ni bilo opaziti nikakršnih razlik. Raziskovalci so pri vseh, ki niso dosegli sprememb, odkrili določeno mesto DNK, ki je bilo odgovorno za to.
Pa vendar zdaj nikar ne mislite, da je to lahko znanstveni izgovor za vašo telesno nedejavnost!
Za psihofizično zdravje je koristna katerakoli vrsta telovadbe, le da lahko določena privede do opaznih telesnih sprememb, druga do malo manjših.
Na žalost smo še več let oddaljeni od možnosti izdelave genskega profila, ki bi nam razkril, katere konkretne vaje so najprimernejše za nas; a za zdaj imate vsaj znanstveno razlago za nerazložljive zgodbe. Vi pregorevate od napornih treningov, vidnega rezultata pa od nikoder, vaša prijateljica pa le trikrat obišče pilates in že je videti, kot bi več let trenirala z Madonno.
Več si preberite v prispevku Resnice in laži.
Novo na Metroplay: Kako lahko vzdržujemo mišično maso ter preprečimo težave, kot so sarkopenija in osteoporoza?