Tako se po 50. letu motivirate za gibanje (ne, nikoli nismo prestari za šport)

24. 7. 2023
Deli
Tako se po 50. letu motivirate za gibanje (ne, nikoli nismo prestari za šport) (foto: Profimedia)
Profimedia

Starejši kot smo, bolj se vdajamo izgovorom: "Prestar/a sem za to športno aktivnost ...". V resnici za šport nismo nikoli prestari, le prilagoditi ga moramo svojim zmogljivostim. 

Se počutite prestari, da bi preizkusili tisti tečaj teka, ki ga sodelavka stalno omenja? Ali da bi se prvič udeležili joge, ponovno igrali odbojko, ki jo tako obožujete ... Ne, za gibanje niste prestari, pravzaprav je pomembno, da ga vključite v svoj vsak dan. Preden to storite, se seveda posvetujte z zdravnikom in upoštevajte morebitne omejitve pri izbiri aktivnosti. 

Ker se je včasih težko motivirati za gibanje, je tu nekaj nasvetov, kako poskrbeti, da bo šport del vsakdana tudi po 50. letu: 

Imejte rutino

Kot za vse ostalo, boste tudi za gibanje potrebovali rutino. Tako ga ne boste izpuščali in uporabili kakšnega razloga, zakaj vam danes ni treba na sprehod, na uro pilatesa, na tek ... 

Določite dan in uro, ko imate čas in v vaš rokovnik zapišite, katere aktivnosti boste takrat izvajali. Lahko je to samo sprehod, ali intenzivnejša vadba. Ne pozabite vključiti vaj za moč, ki jih z vsakim letom bolj potrebujemo. Počasi v vsak dan vključite vsaj nekaj aktivnih minut, kamor spada tudi npr. vožnja s kolesom v službo, lahkoten sprehod s psom, plavanje, hoja po stopnicah ... 

Najdite aktivnosti, ki jih imate radi

Precej težje se boste spravili k športu, če boste hodili na tisto jogo s prijateljico, ki vam v resnici ni všeč in pri kateri se ne počutite sproščeno. Izbirajte aktivnosti, v katerih boste uživali. Seveda bo težko in vsaka vaja vam ne bo pretirano všeč, v splošnem pa mora biti ukvarjanje s športom nekaj sproščujočega, po čemer se počutite dobro. 

Lahko preizkusite tudi nove stvari in morda najdete šport, ki vam bo odgovarjal. Ni prepozno, da začnete s čim novim, le upoštevajte svoje zdravje. 

Ne zasedite se

Sedimo precej več kot naši starši in stari starši. V določeni meri tega ne morete preprečiti, če npr. služba od vas zahteva, da sedite. Ko ste prosti in je to mogoče, pa poskrbite, da boste sedeli čim manj. Zakaj? 

S sedenjem ali ležanjem na kavču se boste težje spravili h gibanju. Veliko bolj privlačno se zdi sedeti pred televizijo, kot si obuti športne čevlje in oditi na sprehod. Če boste vmes naredili kakšno raztezno vajo, se zaposlili z opravili, pri katerih boste stali, pa ne bo tako težko oditi ven. Motivacije bo precej več. 

Osredotočite se na fleksibilnost in mobilnost

Čeprav na te vaje radi pozabimo, veliko pripomorejo k lažjemu in učinkovitejšemu izvajanju drugih aktivnosti. Zmožni boste narediti več s precej manj truda, kar bo tudi utrdilo vašo motivacijo. Zakaj ne bi naslednjič poskusili izvesti še kaj težjega? 

Čim pogosteje zato naredite kakšno vajo za fleksibilnost in mobilnost, tudi če kakšen dan naredite le eno od njih, ker nimate toliko časa. 

Poiščite prijatelje

Včasih je lažje s prijatelji, in to velja tudi pri športu. Določene aktivnosti so lahko precej zabavnejše v družbi. Hitro boste pozabili, da hodite v hrib, ali pa bo napor precej lažji, če bo z vami še skupina dobrih prijateljev. Enako velja npr. za aerobiko - manj verjetneje jo boste izpustili, če boste dogovorjeni s prijateljem, da se je udeležite skupaj. 

Če imate veliko pomanjkanje motivacije za gibanje, prosite koga, da začne z vami. 

Vir: Best Life

Prisluhnite aktivni podkastu!

V epizodi Aktivni podkasta je v naši družbi dr. Ana Debevc Prašnikar, specialistka interne medicine, ki že vrsto let raziskuje načine, s katerim lahko podaljšamo mladostno delovanje našega telesa.

Prisluhnite mu tukaj:

Novo na Metroplay: "Prebivalec Sardinije in prebivalec Ljubljane se razlikujeta v tisoče stvareh" | Leon Bedrač, 3. del