Hoja ima za zdravje in dobro počutje izjemno blagodejne učinke, zato si je ni odveč čim večkrat privoščiti.
Po raziskavi, ki so jo izvedli na Univerzi v Cambridgu bi lahko le na račun koristi vsakodnevnih sprehodov vsak deseti človek živel dlje. Med drugim je mogoče na račun hoje, četudi če je ta krajše narave, zmanjšati tveganje za srčne bolezni in nastanek raka ter izboljšati prebavo.
Ne spreglejte:
Kdaj v dnevu je hoja najučinkovitejša?
Kljub temu, da sprehod ni nikoli slaba ideja, so določena časovna obdobja v dnevu še posebej primerna za doseganje maksimalnih koristi, ki si jih lahko obetate že zgolj z 10-minutnim sprehodom.
Tri časovna obdobja v dnevu, ko je 10-minutni sprehod najbolj koristen za telo in možgane so zjutraj po prebujanju, po kosilu in zvečer. Dobra novica je, da lahko vsaj v enem izmed teh čarovnih terminih brez izgovorov najdete nekaj minut časa.
Jutranji sprehod pripomore k povečanju ravni kisika v krvi in večji koncentraciji
Jutranji sprehod kmalu po jutranjem prebujanju je lahko izvrsten način prebujanja telesa in razgibavanje obenem. Prav tako bo 10-minutni sprehod po svežem zraku pripomogel k povečanju ravni kisika v krvi in k večji koncentraciji ter energiji tekom dneva.
Jutranja hoja na račun svetlobe pomaga k nastajanju hormonov sreče, kot je serotonin ter k uravnavanju cirkadianega ritma, kar vpliva na bolj kakovosten in trden spanec.
Hoja po kosilu je v korist izboljšanju prebave
Sprehod po kosilu pomaga pri prebavi in zmanjšuje popoldansko utrujenost. Že kratek sprehod po obedu poveča prekrvavitev možganov, izboljša spomin in pomaga zbistriti um. Po raziskavah sodeč lahko redni sprehodi tekom dneva izdatno zmanjšajo tveganje za degenerativne možganske bolezni, kot sta Alzheimerjeva bolezen in demenca.
Z večernim sprehodom se boste sprostili in zmanjšali napetost v telesu
Če tekom dneva ne najdete časa, tudi večerni sprehod obeta svojevrstne bonuse. Med drugim pomaga k sprostitvi in zmanjšanju stresnih dejavnikov, ki so se nakopičili tekom dneva. Že zgolj nekaj minutna lahkotna telesna aktivnost v naravi lahko spodbudi k izločanju endorfinov, hormonov, ki blagodejno delujejo telo in duha.
Lahkotna hoja pred spanjem pa dobro vpliva tudi na kakovost spanca, kar blagodejno deluje tudi na regeneracijo telesa, možganov in splošno zdravje.
Novo na Metroplay: Kako lahko vzdržujemo mišično maso ter preprečimo težave, kot so sarkopenija in osteoporoza?