Slike z Instagrama niso vse: če ne veste tega,👇 ne bi smeli v hribe! (+ opozorilo gorskih reševalcev)

26. 6. 2023
Deli
Slike z Instagrama niso vse: če ne veste tega,👇 ne bi smeli v hribe! (+ opozorilo gorskih reševalcev) (foto: Profimedia)
Profimedia

Se podajate v hribe? Pohodništvo je odlična rekreacija, vendar se morate pred tem dobro pripraviti. Preverite, kaj bi moral vedeti vsak pohodnik. 

Na družbenih omrežjih ste zagotovo videli slaščice, ki jih ponujajo v gorah, ali fotogenične gugalnice, razgled ... Obljubili ste si, da letos tudi vi obiščete ta vrh. No, če ste se prepoznali v tem scenariju, vsekakor ne veste vsega potrebnega o pohodništvu, zato še počakajte, preden obujete pohodne čevlje. 

V hribe ali celo gore se nikar ne odpravite po tisti eni sliki, ki ste jo videli na družbenih omrežjih, ali vam jo je pokazala sodelavka v ponedeljek pri jutranji kavi. 

Če ste začetnik, ali pa imate malo kondicije in že nekaj časa niste hodili v hrib, morate prej vedeti nekaj podrobnosti: 

Začnite v svoji okolici

Srečo imamo, da je Slovenija zares majhna, ponuja pa veliko lepih hribov in gora. Zagotovo se kakšen vrh skriva v vaši bližnji ali daljni okolici. Zakaj bi odšli v druge države, če lahko čisto blizu najdete hribe s fantastičnimi razgledi? 

Za začetek bo dovolj, če izberete vrh pod 1000 m, posebno če ne veste, v kakšni formi ste. Pojdite na kakšen lokalen hrib in ugotovite, koliko bi še lahko hodili, potem ko pridete na vrh. Ste čisto izmučeni, ali še imate energijo? 

Obiščite nekaj manjših hribov, preden stopnjujete svoj tempo. 

Preverite pot

Na Instagramu je morda kdo zapisal, da pot ni težka in da se jo lahko prehodi v določenem času. To ni ravno najboljši vir informacij. Težavnost poti vedno preverite pri zaupanja vrednih virih in preverite tudi na zemljevidu. Vsaj približno jo morate poznati, da vas kaj ne preseneti. Še bolje je, če jo je prehodil že kakšen vaš prijatelj in vam lahko poda realno oceno in izkušnjo. 

Nikoli se ne odpravite v neznano - tudi, če greste prvič, se čimbolj seznanite o tem, kje boste hodili. 

Čeprav na Instagramu razgled izgleda pravljično, to še ne pomeni, da je izlet primeren vašim zmožnostim. Ne zaupajte samo priporočilom z družbenih omrežij!

Čeprav na Instagramu razgled izgleda pravljično, to še ne pomeni, da je izlet primeren vašim zmožnostim. Ne zaupajte samo priporočilom z družbenih omrežij!

Profimedia

Preverite, kakšno opremo potrebujete

Če se boste povzpeli v gore nad 1000 metrov, morate vedeti, kaj potrebujete v svojem nahrbtniku. Vedno imejte s seboj zadostno količino vode in prigrizke, tudi če nameravate jesti v koči. S seboj vzemite topla oblačila in opremo v primeru dežja, saj se v gorah vreme hitro spreminja. 

V nahrbtniku imejte kompas in fizičen zemljevid, pri zemljevidu s spleta pa naredite posnetke zaslona, saj ni nujno, da boste imeli kaj signala. Poleti imejte vedno s seboj tudi sončno kremo in omislite si manjšo prvo pomoč, ki jo boste lahko nosili s seboj. 

Primerno obutev in oblačila boste dobili v specializiranih trgovinah s športno opremo. V višje gore se podajte šele, ko boste fizično na to pripravljeni in boste pred tem osvojili nekaj hribov "za vajo". Vzemite s seboj nekoga, ki je bolj izkušen od vas in pozna gore. 

Pozanimajte se o vremenu

V gorah je vreme precej drugačno kot v dolini, zato se prav lahko zgodi, da vas pričaka sneg ali nizke temperature. Cel teden spremljajte vreme v gorah, kamor se odpravljate in dan pred tem ter zjutraj pred odhodom ponovno preverite. Če se vreme spremeni v deževno ali oblačno, izlet raje odpovejte. Imeli boste veliko drugih priložnosti, ko bo bolj varno. 

OPOZORILO GORSKIH REŠEVALCEV

Za konec dodajamo še opozorilo gorskih reševalcev, ki so imeli v tem letu že kar nekaj dela. Upoštevajte njihova priporočila! 

"V letošnjem letu beležimo sicer nekaj manj nesreč v primerjavi z enakim obdobjem lani, kar je posledica slabšega vremena v mesecu maju in juniju. So pa vzroki zadnjih junijskih reševanj, v katerih rešujemo predvsem tuje državljane, neprimerna oprema, slaba priprava na turo, bolezenska stanja in slabše psihofizične sposobnosti.

Gorski reševalci zato ponovno opozarjamo, da je v visokogorju še vedno sneg.

Na severnih (osojnih) straneh so razmere lahko še povsem zimske, tudi na prisojnih straneh je ponekod še vedno potrebno prečiti snežišča, zato je za visokogorje nujno potrebna zimska oprema ter znanje in izkušnje, kako se varno gibati v gorah v zimskih razmerah.

To predstavlja nevarnost predvsem za tiste, ki bodo kljub poletnim temperaturam v dolini pozabili na opremo (dereze, cepin), zato vse obiskovalce gora opozarjamo, da posebno pozornost namenijo dobri pripravi na turo.

  • O turi zberite čim več informacij: zahtevnost poti, trajanje ture in odprtost planinskih koč ob poti.

  • Vremenske razmere preverite na več spletnih straneh,

  • v nahrbtniku, pa kljub poletni vročini, nikoli ne sme manjkati topel kos oblačila, kapa, rokavice, svetilka, čelada in telefon s polno baterijo in zimska oprema, če se odpravljate visoko v gore.

Zaradi nestanovitnega vremena in poletnih neviht se je v hribe treba odpraviti dovolj zgodaj zjutraj."

Morda bi vas zanimalo tudi:

Je hrana na naših policah, sploh varna?

V epizodi Aktivni podkasta gostimo Zalo Mlinšek, mag. inž. prehrane. S svojim znanjem Zala številnim pomaga pripravljati bolj zdrave in hranljive obroke, tokrat pa smo se z njo pogovarjali o varnosti živil, ki so na naših policah.

Kdaj lahko rečemo, da je živilo varno? Kaj pomenijo različne oznake na artiklih? Kaj so aditivi v živilih? Kako je z gensko spremenjenimi organizmi? Vse to in še več v tokratni epizodi!

Pogovoru prisluhnite tukaj:

Novo na Metroplay: Kako lahko vzdržujemo mišično maso ter preprečimo težave, kot so sarkopenija in osteoporoza?