Postavite si cilje, ki jih želite doseči. Ti naj bodo postopni, majhni in realni. Poiščite jih v spodnji razpredelnici in bodite aktivni!
TEK
Na kaj vpliva: tek vpliva na razvoj vzdržljivosti, zato postopno podaljšujte eas teka ali preteeene kilometre. Ohranja vitalnost oz. izboljšuje dihalni ter sreno-žilni sistem. Vkljueuje mišice celega telesa, zato pri teku porabimo veliko energije.
Kako pogosto: po stezah tecite 2- do 5-krat na teden, za najmanj 30 minut. Tecite v pogovornem tempu (tako da vmes lahko še govorite), zelo dobrodošel pa je merilnik srenega utripa.
Za koga: primeren šport za vse, ki nimajo težav s koleni in imajo dobro tekaško obutev.
ROLANJE
Na kaj vpliva: z rolanjem razvijamo ravnotežje in koordinacijo. Vzdržljivost pa le takrat, ko je naša vadba dolgotrajna in zelo aktivna. Vadba na rolarjih krepi mišice nog in zadnjice.
Kako pogosto: zarolajte 2- do 5-krat na teden po 1 uro.
Za koga: za vse lastnike primerno vzdrževanih rolarjev in lastnike popolne zaščitne opreme. Ne pozabite, da je varnost na prvem mestu – ne glede na to, ali rolate po parkirišču, kotalkališču ali ste udeleženi v prometu!
PILATES
Na kaj vpliva: z vajami pilatesa krepimo mišice celega telesa in zavestno vplivamo na pravilno telesno držo pri hoji in sedenju. Naj vam slednje preide v navado! S pilatesom razvijamo tudi gibljivost in krepimo respiratorni sistem.
Kako pogosto: vzemimo si čas 2- do 4-krat na teden za 1 uro. Doma, v naravi ali v pilates centru pod nadzorom inštruktorja z veljavno licenco.
Za koga: primeren šport za vse zdrave športnike in športnice.
KOLESARJENJE
Na kaj vpliva: na kolesu razvijamo moč in vzdržljivost, krepimo predvsem mišice nog, vplivamo na srčno-žilni in dihalni sistem. Izbirajte ceste z manj prometa in se nadihajte svežega zraka. Kolesarstvo po gozdu je prekrasna izkušnja!
Kako pogosto: kolesarimo redno 2- do 4-krat na teden vsaj 30 minut; občasno pa si privoščimo kakšen daljši izlet.
Za koga: za vse, ki imate kolo in zaščitno čelado, poznate prometna pravila za kolesarje, ali pa se radi vozite po gozdnih cestah in poslušate ptičje petje.
PLEZANJE
Na kaj vpliva: plezanje vpliva na razvoj moči, ravnotežja in koordinacije, predvsem pa na obvladovanje svojega telesa in misli. V plezalski steni urimo našo vzdržljivost oz. trmo, ki nam pride še kako prav, kadar želimo z glavo skozi zid. Včasih je dobro zamenjati dvoransko plezalno steno za steno v naravi – pri tem ne pozabite na ustrezno varovanje.
Kako pogosto: v plezališče se odpravite 2- do 4-krat na teden in si dajte duška.
Za koga: vsi, ki imate predpisano plezalno opremo in zanesljivega plezalnega partnerja.
VODNA AEROBIKA
Na kaj vpliva: razgibavanje v vodi vpliva na razvoj motoričnih sposobnosti, med katere uvrščamo vzdržljivost, moč in koordinacijo, ter funkcionalnih sposobnosti – dihalnega in srčno-žilnega sistema.
Kako pogosto: odpravimo se v bazen 2- do 4-krat na teden za 1 uro.
Za koga: za vse športnike in športnice, še posebej starejše in tiste s težavami v križu in sklepih. Pridružite se skupini in uživajte v sprejemanju in širjenju dobre volje! Ravno skušina vas lahko motivira za vadbo.
PLAVANJE
Na kaj vpliva: redno plavanje vpliva na razvoj naše vzdržljivosti in krepi dihalni sistem. Vključuje mišice celega telesa, zato ga mnogi označujejo za popolno poletno rekreacijo.
Kako pogosto: zaplavajte 2- do 5-krat na teden po 1 uro. Na morskem oddihu pa eas lahko krepko podaljšate, z vmesnimi počitki.
Za koga: primeren za vse plavalce! Priporočljiv šport za tiste, ki imajo težave s križem, bolečine v sklepih ali prekomerno telesno težo.
POHODNIŠTVO
Na kaj vpliva: vpliva na vzdržljivost, srčno-žilni sistem. Aktivne so mišice celega telesa, predvsem noge. Koordinacija s palicami pa vključi še aktivnost rok.
Kako pogosto: vzemite palice v roke 2- do 5-krat na teden in postopno podaljšujte svoje pohode v naravo.
Za koga: primerno je za vse s kakovostno pohodniško obutvijo, poznavanjem poti in gora. Pri odhodu v hribe ne pozabite na vodo in vodnik ali karto, v žep pa vtaknite še kompas – za vsak primer.
PLES
Na kaj vpliva: ples vpliva na koordinacijo gibanja, vzdržljivost, ritmienost, pravilno telesno držo in ustvarjalnost. Predvsem pa vpliva na vaša eustva in dobro poeutje. Prepustite se dobri glasbi in predajte vajeti v roke vašemu soplesalcu.
Kako pogosto: vsakodnevno – najbolje pred zajtrkom ali po lahki večerji . . Nikoli ni prepozno za ples!
Za koga: za čisto vsakega človela: lahko solo, v dvoje ali v skupini. Kakor je vam ali vašemu partnerju ljubše!
Urška Hafner
Preberite si tudi kam za vikend na izlet.
Novo na Metroplay: Kako lahko vzdržujemo mišično maso ter preprečimo težave, kot so sarkopenija in osteoporoza?