Za gorsko kolesarjenje je potrebno tehnično obvladovanje kolesa. Poleg tega pa tudi vztrajnost in samostojnost, saj ste v naravi, v gozdu ... pogosto prepuščeni sami sebi.
Nasveti za začetnike
Spust
Pravilno: Nekoliko se dvignite nad sedež, pedala naj bosta vzporedna, teža v zavojih na zunanji nogi. Prednje kolo naj bo pravokotno na smer vožnje in morebitne ovire.
Zelo pomembno je, da enakomerno stiskate desno ročico (zadnja zavora!) in tako kontrolirate hitrost. Premočan ali nenaden pritisk leve ročice bo namreč povzročil blokado prednjega kolesa, temu pa ponavadi sledi padec čez krmilo.
Napačno: Strah vas je hitre vožnje, zato se med ovirami prebijate počasi, z izrazitejšim sukanjem krmila.
Zapomnite si, da s prepočasno vožnjo izgubljate stabilnost, udarec ob kakršnokoli višjo oviro pri premajhni hitrosti (velik kamen, veja) pa vas bo spravil iz ravnotežja.
Vzpon
Pravilno: Na strmih vzponih pomaknite težišče telesa naprej. Pomagajte si z rogovi, hrbet naj bo čim bolj vodoraven, sedite na sprednjem delu sedeža.
Pri zahtevnih spustih naj bo težišče čim bolj zadaj - pomaknite se za sedež (najboljše je, da ga pred zahtevnim spustom nekoliko znižate).
Napačno: V klanec nikar ne poganjajte stoje. Na zahtevnejšem terenu boste kaj hitro izgubili ravnotežje, pri daljših vzponih pa vam bo hitreje zmanjkalo sape. V stoječem položaju namreč veliko bolj obremenimo kardiovaskularni sistem.
Kam s kolesom?
Slovenija kolesarjem ponuja številne zanimive kolesarske poti za zahtevne in nezahtevne kolesarje. Cestne, treking, gorske in družinske poti so prepredene po razgibani pokrajini polni naravnih in kulturnih znamenitosti.
Na spodnji povezavi boste našli kar nekaj idej.
Gorsko kolesarjenje - kolesarske poti