Pred nami je obdobje vse daljših dni in vse lepšega vremena, zato je čas, da se pripravimo na aktivnosti v naravi. V tem pogledu za eno najbolj priljubljenih dejavnosti seveda velja kolesarjenje, primerno tako rekoč za vsakogar – tudi zato, ker je zahtevnost in intenzivnost tega mogoče prilagoditi lastnim zmogljivostim ter trenutni pripravljenosti.
A je, ne glede na to, kam in za koliko časa se podamo, pomembno izbrati ustrezno opremo, pri čemer osnovno sestavljajo kolo, čevlji ter kolesarska čelada.
Priporočljivo pa je, da vse njih dopolnimo s kolesarskim nahrbtnikom, kolesarskimi oblačili, očali, lučmi, po potrebi še števcem hitrosti, ključavnico, podsedežno torbico in drugimi pripomočki, ki našo vožnjo naredijo udobnejšo ter varnejšo.
V športni trgovini Vita Proshop, kjer smo že več kakor tri desetletja specializirani za vele- in maloprodajo športne opreme, pri izbiri z veseljem pomagamo.
Kolesa, kolesarski nahrbtniki, kolesarska oblačila in vse drugo, kar pripomore k nepozabni kolesarski avanturi, so od samih začetkov poslovanja del naše stalne ponudbe, zato smo izkušeni ne le pri prodaji, temveč tudi svetovanju.
Kolesarski nahrbtniki: kako izbrati pravega?
Ni skrivnost, da ustrezna kolesarska oprema poskrbi za udobje, varnost in enostavnejše poganjanje kolesa ter posledično za pristnejše doživetje.
Je pa treba znati zase izbrati najprimernejšo, zato se še pred obiskom trgovine velja vprašati, kateri vrsti kolesarjenja se posvečamo in kakšen je namen tega.
Vsaka oblika kolesarjenja namreč zahteva njej prilagojen kolesarski nahrbtnik, četudi je ergonomska oblika, ki zagotavlja stabilnost, skupna vsem.
→ Za MESTNO KOLESARJENJE so zasnovani kolesarski nahrbtniki z več notranjih razdelkov za lažjo organizacijo stvari, ki imajo osrednji del, namenjen prenosniku ali tabličnemu računalniku, praviloma oblazinjen.
→ Za CESTNO KOLESARJENJE so značilni majhni kolesarski nahrbtniki, saj se cestni kolesarji le redko odločijo za nošnjo tega, ker vse stvari hranijo v samih žepih dresa. Prav zato mora ta biti čim lažji in s kar najenostavnejšim dostopom do vsebine.
→ Za GORSKO KOLESARJENJE pa so kolesarski nahrbtniki izredno pomembni, ker njihov (nastavljiv) pasovni sistem pomaga ohranjati težišče in ravnotežje. S tem vplivajo na stabilnost, ki posebej pri skokih in zavojih ne sme zmotiti dinamike vožnje.
Drugi najpomembnejši kriterij pri izbiri kolesarskega nahrbtnika je velikost.
Preveliki kolesarski nahrbtniki povzročajo trenje, medtem ko nas premajhni zaradi pritiska na hrbtenico silijo k nepravilni drži. Velikost naj bo zato prilagojena potrebam in dolžini kolesarjenja, čeprav za splošno smernico velja, da so kolesarski nahrbtniki do 15 l izredno kompaktni (in majhni), tisti med 16 in 20 l srednje veliki, primerni za celodnevna kolesarjenja, ter večji, med 20 in 30 l, namenjeni večdnevnim kolesarskim avanturam.
Kolesarski nahrbtniki, katerih volumen presega 30 l, so redki, saj zahteve kolesarjev običajno presegajo.
Poleg vrste kolesarjenja in velikosti kolesarskega nahrbtnika velja pozornost nameniti:
• materialu, ki mora biti trpežen, zračen in zmožen odvajanja vlage, kar se nemalokrat doseže z uporabo posebnih pen, prezračevalnih kanalov ter zračne mreže, zaradi katere se zrak prosto pretaka okoli hrbta,
• obliki, čeprav naj bi bili vsi kolesarski nahrbtniki z namenom prileganja telesu oblikovani ergonomsko, s čimer se minimalizira tveganja za poškodbe,
• hidracijskemu sistemu, pri nekaterih kolesarskih nahrbtnikih že vgrajenemu (vključuje hidracijsko vrečko), medtem ko imajo drugi zanj nastavke (s predelom, ki omogoča vstavljanje hidracijske vrečke), a je pri tem treba paziti na velikost tega,
• odsevnim elementom, ki poskrbijo za boljšo vidnost v mraku, temi in slabih vremenskih razmerah (megla, dež),
• trakovom za pritrditev dodatne opreme, dobrodošlim predvsem pri daljših vzponih, ko glavo za nekaj časa osvobodimo kolesarske čelade,
• žepom, zaradi katerih je organizacija shranjevanja logična in priročna, pri čemer velja preveriti, ali nahrbtnik vsebuje tudi z mehko, zaščitno tkanino prevlečen žep za očala, in
• dežni prevleki, s katero je opremljenih večina kolesarskih nahrbtnikov, kajti ta nahrbtnik ščiti pred dežjem ter drugimi vremenskimi vplivi, obenem z odsevnimi elementi poskrbi za varnost v času zmanjšane vidljivosti.
V povezavi s slednjim in materiali sta povezani vodotesnost ter nepremočljivost, ki se razlikujeta po tem, da vodotesni (vodoodporni) kolesarski nahrbtniki prenesejo krajšo izpostavljenost vlagi ali dežju, medtem ko so nepremočljivi kolesarski nahrbtniki izdelani iz sintetične tkanine, ki preprečuje vdor vode v notranjost tudi ob daljši izpostavljenosti dežju.
Kolesarski nahrbtniki Deuter
V športni trgovini Vita Proshop prisegamo na kolesarske nahrbtnike Deuter, ki se delijo na unisex in ženske modele (označeni z SL) ter celo tiste s podaljšanim hrbtiščem (oznaka EL).
Gre za inovacijo nemškega proizvajalca, ki je leta 1990 razvil prvi kolesarski nahrbtnik Bike 1, katerega osrednja lastnost je bilo (kolesarsko) hrbtišče AirStripes.
Drugačna zasnova hrbtišča pri ženskah je sicer pomembna, ker te nimajo enako oblikovanega telesa kakor moški.
Prav zato ženske modele kolesarskih nahrbtnikov znamke Deuter, odlikujejo krajša zasnova hrbtišča, naramnice S oblike in konične pasne zaponke.
S tem je dosežena nova stopnja udobja ženskega kolesarjenja, njegov nepogrešljiv del pa so prav kolesarski nahrbtniki, namenjeni shranjevanju kolesarskega jopiča, energijske pijače ter ploščic in orodja ali rezervnih delov, čeprav nikdar niso odveč niti kolesarski vodič (v kolikor se odpravljamo na nam nepoznan teren), nekaj denarja ter telefon, saj nesreča žal nikoli ne počiva.
Če kljub navedenim smerokazom še vedno nismo prepričani, ali v ožji izbor dani kolesarski nahrbtniki izpolnjujejo naše potrebe in želje, je najbolje zaprositi za pomoč.
Prodajalci športne trgovine Vita Proshop smo za svetovanje več kot usposobljeni, ker odlično poznamo prav vse lastnosti izdelkov iz naše bogate ponudbe, strankam pa smo kadarkoli na voljo tako v sami trgovini kot preko telefona in elektronske pošte oziroma spletne trgovine.