Lov na belega kralja

29. 1. 2004
Deli

Le enemu od stotih uspe.

Ribolov je zanimiva zadeva. Zahteva veliko potrpežljivosti,

vztrajnih živcev in natančnosti. Vsakdo, kdor je že kdaj “zapel” kako ribo na trnek, pozna navdušenje in adrenalin, ki ti takrat zaveje po žilah. Počutiš se kot bojevnik, ki je pravkar zadal smrtni udarec nasprotniku, ali kot vojskovodja, ki je pravkar porazil sovražno vojsko. Večja ko je riba, ki jo lovite, tem daljše so priprave, večja napetost se poraja, več napora je treba vložiti, da jo uženete in ukrotite. Za vas, bralce Men’s Healtha, je dobro le najboljše, zato vas ne bomo utrujali z lovom na postrvi, lipane, krape in podobno drobnjad, temveč vas bomo popeljali na lov za samim kraljem slovenskih voda, ki ga boste le redko videli, a še redkeje ujeli. Ta riba je nedvomno največja, najmočnejša in najprevidnejša roparica v naših vodah in celo izkušenim ribičem je vsak njen ulov dragocena trofeja. Pripravite se, saj gremo nad – sulca!

Vodna pošast

Sulec je riba roparica, tako imenovani salmonid. Prehranjevati se mora redno, pa naj bo poletje ali zima. Najmanjši odrasli primerek meri sedemdeset, povprečno pa zrasejo do devetdeset centimetrov. Največji se potegnejo tja do sto štirideset centimetrov, toda takšne boste v Sloveniji le redko videli. Kljub velikosti niso zavaljeni, kot recimo krapi ali somi, saj tehtajo “le” od pet do osem kilogramov. A vse to je ena sama mišica, prežeta z močjo. Primer? Sulca se lovi z najdebelejšo možno najlonsko vrvico (v žargonu ji pravijo laks), ki je debela pol milimetra. Kupite jo košček in poskusite pretrgati s prosto roko. Preden vam bo uspelo (če sploh), se boste prav pošteno namučili. Sulec jo s sunki pretrga mimogrede.

To pa ni edini vzrok, zakaj ga imenujemo kralj voda. Tako kot pravi plemiči je namreč zelo redek. Zavzema le en do dva odstotka celotne slovenske ribje populacije. Zadržuje se v hitrih, hladnejših vodah, najraje v tolmunih, kjer ima veliko hrane. Najdemo ga v Krki, zgornjem delu Save in Ljubljanice, Savinji, Dravi in Kolpi.

Sulec je poleg tega zelo zaščiten. Kako redki so, vam pove podatek, da je na večini teh rek v vsem letu dovoljeno ujeti le od pet do petnajst primerkov. Loviti ga je dovoljeno samo pozimi, od oktobra do srede februarja. A še ta limit je težko doseči, kajti sulec je ena najprevidnejših rib. Splaši ga že najmanjši premik na bregu, ne zagrabi ravno za vsako vabo, najbolj dejaven pa je le zjutraj ali zvečer. Če ga izvabite na plano in potem splašite, se ne bo prikazal vsaj tri dni. Je riba, ki jo je skoraj nemogoče ujeti.

Priprave

A prav zato je to še toliko večji izziv. Sulcelov ni navaden ribolov, za katerega kupite ribiško karto, naberete najboljših vab in začnete metati, do večera pa imate vsaj nekaj primerkov. Lov na sulca zahteva načrtovanje, priprave, tehtno izbiro najboljše opreme, če hočete imeti vsaj nekaj upanja.

V Sloveniji se na sulcelov tako ali tako ne morete podati sami. Vedno gre z vami najeti vodnik ribič, ki vas vodi skozi priprave, vam pokaže najboljše kraje za lov in se nasploh trudi izboljšati vaše možnosti. Kakor smo že omenili, je sulcelov mogoč le pozimi. Lovimo ga z brega, kar pomeni, da stojite globoko v ledeno mrzli vodi ure in ure. Ribiški škornji so seveda nujna oprema, razne podobleke, neoprenska oblačila in volna pa zelo priporočljivi. V zgornjem toku Ljubljanice ga lahko lovite tudi z čolna, a to je redkost. Skoraj nujna so tudi polaroidna očala, s katerimi bolje vidite v vodo. Umetne vabe so brez izjeme, saj je z naravnimi prepovedano loviti.

Lov

Vodnik vam je pokazal kraj, kjer so že večkrat opazili sulca. Nataknila sta najboljšo vabo, zabredli ste v ledeno mrzlo vodo in začeli metati. Sulec je roparica in kot tak se mir-no plavajočega ali na dnu ležečega prigrizka ne bo niti pritaknil. Torej morate oponašati naravno gibanje plena, kar pomeni, da boste vabo vrgli, jo dokaj hitro pripeljali nazaj, nato pa postopek ponavljali v nedogled. Po nekaj urah vas bodo od stoje bolela kolena in od nenehnega navijanja roke. Še vedno mislite, da ribolov ni fizični izziv?

Če ste rojeni pod srečno zvezdo, boste z svojim početjem izzvali plen. Sulec ima poseben način napada. Plen najprej zasleduje, nato se poševno oddalji od njega, nakar se sunkovito zasuče in napade bočno pod pravim kotom. Ko se odloči, svojo namero izpelje do konca. To ni obotavljajoča se riba kot klen ali krap, ki si vabo najprej pol ure ogledujeta, praskata okoli nje in malone doktorirata iz teze, ali bi se splačalo ugrizniti ali ne. Ko sulec zagrabi, naredi to z vso silo svojih kilogramov. Vam se bo zazdelo, kakor ta bi zapeli za hrastovo mizo ali kak drug težak predmet. Vrvica in vaba se preprosto ustavita, šok za roke in telo pa je baje precejšen. Obstajata dve možnosti: morda ste zapeli za korenino, kar pomeni, da boste naslednji del dneva reševali lastno vabo, morda pa imate prav nesramno srečo in ste na trnek dobili samega kralja.

Merjenje moči

Če je slednje in se vam že smeji, se smejete prezgodaj. Končan je komaj prvi del lova, saj sledi težko delo: utrujanje ribe. Sulec je namreč tako močan, da lahko pretrga tudi najdebelejšo vrvico, vi pa lahko obsedite na riti v mrzli vodi brez trofeje in celo brez vabe. Zaradi tega se sulca ne sme kar na silo pripeljati k bregu in ga vreči na kopno, temveč ga je treba počasi in tehtno izčrpavati. V bistvu ga morate prisiliti, da z burnim plavanjem porabi vsako trohico svoje moči, a hkrati še vedno ostane “zahakljan” na vrvici. Koliko časa traja to merjenje moči? Če ste ujeli mladiča, vam bo to vzelo kakih pet minut. Odrasli primerek pa se bo upehal po dobre pol ure trdega boja, a še takrat bo na koncu zbral dovolj moči, da bi se iztrgal iz vašega objema.

Če boste vse naredili tako, kakor je treba, vam bodo ob koncu dneva roke od utrujenosti kar visele ob telesu, poleg vas pa se bo onemoglo premetaval sam kralj voda – mogočni sulec. Kaj zdaj? Hja, plačali ste karto zanj, zdaj boste plačali še ulov po kilogramih, nakar ga lahko odnesete domov in predelate v zrezke. Lahko pa dokažete svoj športni značaj in naredite s kraljem nekaj posnetkov, nato pa ga spustite v vodo. Tako vsaj dela velika večina ribičev, ki jim je sulcelov v vrhunski športni izziv, ne pa sredstvo za prehranjevanje. Predlagamo vam, da tudi vi raje povabite svojo izvoljenko v kako ribjo restavracijo in ji ob posnetkih opišite svoj kraljevski lov.

Gregor Logar

Novo na Metroplay: "Prehransko okolje, v katerem danes živimo, je zelo nenaklonjeno temu, da smo zdravi"