Kaj dobega lahko prinese ples? Ples ni le užitek in zabavna telesna aktivnost, temveč lahko vpliva tudi na možgansko delovanje, so ugotavljali raziskovalci.
Študijo, ki so jo opravili na Albert Einstein College of Medicine v New Yorku in je bila objavljena v the New England Journal of Medicine, so opravljali 21 let na osebah starejših od 75 let.
Cilj raziskave je bil ugotoviti, če ima katera fizična ali kognitivna rekreativna aktivnost učinek na mentalne sposobnosti oz. na stopnjo demence.
Ugotovili so naslednje:
- Branje – 35% zmanjšano tveganje za demenco
- Kolesarjenje in plavanje – 0% učinka na tveganje za demenco
- Reševanje križank vsaj 4 dni v tednu – 47% zmanjšano tveganje za demenco
- Igranje golfa – 0% zmanjšano tveganje za demenco
- Pogosto plesanje – 76% zmanjšano tveganje za demenco
Ples pa naj bi vplival tudi na povišanje inteligence, preprečeval staranje in izboljšal spomin. Gre namreč za odličen način za vzdrževanje in razvijanje možganskih sposobnosti, pravijo raziskovalci.
S plesom lahko povečate nevronske povezave, saj združuje več možganskih funkcij hkrati; racionalno, glasbeno, kinestetično in čustveno. Ta povečana nevronska povezava je lahko zelo koristna za možgane, ko se starate.
Prav tako pa s plesom oz. ko se prosto gibljemo po navdihu, odpravljamo stres, depresijo in aksioznost.
Naj še pripomnimo, da za ples ne potrebujete nobenega znanja. Ples namreč ne pomeni, da se gibate po naučenih gibih. Seveda se lahko vpišete na plesni tečaj, če vas to veseli. Sicer pa lahko plešete vedno in povsod brez kakršnegakoli znanja.
Zaplešite torej večkrat!
Vir: lifehack.com
- Preberite si še: Fizična aktivnost sprošča hormone sreče