Telo pripravite na napor! Preden se lotite kakršne koli vadbe, se vedno ogrejte. Ogrevanje je namreč zelo pomembno, saj vaše telo pripravi na fizični napor.
Pri tem se držite pravila, da je telo najbolje ogrevati dlje časa – primerno trajanje ogrevanja je približno deset minut. V tem času mišice postanejo bolj prožne, srčni utrip se pospeši, večja je razgibanost v sklepih. Ker je krvni obtok pospešen, se tudi kri v telesu prerazporedi – več je gre v skeletne mišice, ki potrebujejo energijo za fizično aktivnost.
Ne zamujajte na skupinsko vadbo
Naj še enkrat poudarimo, da se s pravilnim ogrevanjem zmanjša možnost poškodb in poveča učinkovitost vadbe. Če obiskujete skupinsko vadbo, se vsakič znova potrudite, da ne boste zamudili začetka ure! Začetni del ure namreč poleg ogrevanja mišic vašega telesa poskrbi tudi za psihično pripravo na dlje trajajoči napor.
Med ogrevanjem nikoli ne delajte sunkovitih gibov ali poskokov, saj si lahko z nepremišljenim izborom in preveliko zahtevnostjo vaj nakopljete neljube poškodbe.
Previdnost med vadbo
Tudi med vadbo ne pretiravajte z aktivnostjo. Spremljajte srčni utrip, ki ga lahko izmerite na zapestju ali vratni arteriji. V desetih sekundah preštejte utripe in dobljeno število udarcev pomnožite s šest – tako boste dobili število udarcev na minuto.
Poskrbite, da številka ne bo presegla vaše maksimalne srčne frekvence, ki jo izračunate tako, da od števila 220 odštejete starost v letih. Ne pozabite, da je vadba veliko bolj učinkovita, če podaljšate trajanje, ne pa povečate intenzivnost. Z nepremišljenim povečevanjem intenzivnosti si namreč lahko nakopljete le zdravstvene težave.
Sproščen konec
Ob koncu vadbe je, tako kot na začetku ure ogrevanje, pomembno raztezanje mišic, ki so bile med vadbo aktivne. Če boste pravilno ohladili telo, se boste izognili bolečinam v mišicah naslednji dan. Pri raztezanju bodite pazljivi, da ne boste presegli praga bolečine. Vaje za raztezanje mišic izvajajte počasi in nadzorovano, zadržite približno 20 sekund, nato pa počasi popustite.
Pasivno ogrevanje
Če je v dvorani, kjer navadno vadite, mrzlo, začnite vadbo v športni jopici, ki jo po ogrevanju
lahko slečete.
Kdaj smo ogreti?
Trajanje potrebnega ogrevanja se med posamezniki razlikuje – odvisno je od mišične in maščobne mase, natreniranosti in učinkovitosti energijske presnove. Ko se telo začne rahlo potiti, smo ogreti.
Novo na Metroplay: Kako lahko vzdržujemo mišično maso ter preprečimo težave, kot so sarkopenija in osteoporoza?