Da se je Tajda znašla v svetu uteži, se lahko zahvali svojemu bratu, ki je leta 2005 uteži znamke Kettlebell pripeljal v Slovenijo, poleg nje pa so uteži navdušile še marsikoga. Po treh letih je Tajda v Švici uspešno opravila licenciranje za World Kettlebell Club Fitness inštruktorico in od takrat redno vodi skupine rekreativcev in atletov ter tekmuje v kettlebell liftingu.
"Kettlebell je okrogla utež s ploskim dnom in ročajem. Uporablja se lahko kot vadbeni pripomoček, s katerim povečujemo vzdržljivost, gibljivost, mobilnost, fleksibilnost, moč kit, vezi in sklepov ter s pravilnim doziranjem tudi maksimalno moč, ali pa kot tekmovalno orodje. Vsi kettlebelli so povsem enake oblike in velikosti, njihova teža pa niha od osem in vse do 22 kilogramov. Na pogled jih lahko ločimo le po barvah," nam je pojasnila Tajda, ki so jo kettlebelli prepričali na prvi pogled.
"Pri kettlebellih je tako – ali so ti zelo všeč ali pa ti sploh niso. Meni so že od samega začetka zelo všeč. Kar sem o vadbi z njimi slišala in prebrala, je bilo vse v presežkih. Ko sem se začela s to vadbo ukvarjati, sem ugotovila, da je dejansko vse to res – preoblikuješ postavo, pridobiš vzdržljivost, moč, eksplozivnost, krepiš mišice celega telesa, držiš se bolj pokončno ... Ta šport te preprosto zasvoji."
Treningi so prilagojeni
In ker ji je vadba z njimi v užitek, ji ni težko vztrajati že sedem let.
"Za dvigovanje kettlbellov je najpomembnejša volja! Moč pridobiš s časom. Vsak trening je sestavljen iz ogrevanja celotnega telesa, kjer običajno uporabljamo krožne gibe, aktivacije, kjer z lažjimi kettlebelli in barbelli pripravimo mišice na glavni del treninga. V glavnem delu se rekreativci in atleti ločimo, saj imamo sestavljen vsak svoj program. Rekreativci uporabijo lažje kettlebelle in imajo več krajših serij, v nasprotju z atleti, ki stopnjujemo svojo formo in se pripravljamo za točno določena tekmovanja. Na koncu treninga naredimo še vaje za trebušne mišice in ohlajanje z raztegovanjem," je opisala vadbo in dodala, da je po svojem treningu polna energije.
"Priznam, da so pred tekmovanji treningi tudi tako težki, da sem povsem izžeta. A sem takoj naslednje jutro spet polna energije," je dejala Tajda, ki redno tekmuje v kettlebell liftingu.
"Ta šport je v Rusiji in drugih vzhodnih državah zelo razširjen in poznan, pri nas pa žal nekoliko manj," je dejala Tajda, ki se lahko pohvali s kar nekaj odličji, najbolj odmeven rezultat pa je zagotovo 3. mesto na svetovnem prvenstvu iz leta 2010.
"V našem ŠD Kettlebells tekmovalno ekipo sestavlja približno deset fantov in deset deklet. Za nas, dekleta je trening s fanti koristen, saj nam lahko pri določenih vajah za moč pomagajo in nas spodbujajo, verjetno pa je tudi za fante dobro, da trenirajo v ženski družbi, saj takrat pokažejo še več, kot bi sicer," je povedala v smehu in dodala, da je cela družina navdušena nad tem športom.
Poleg brata in nje v rekreativni skupini vadi tudi njena mama, nekaj prijateljic hodi na njene treninge, navdušil pa se je tudi fant Anže.
"Preden sva se spoznala, je bil dolgoletni plesalec latinskoameriških in standardih plesov. In če ima mogoče ples prizvok 'ženskega' športa, ga je morala ujeti punca, ki se ukvarja z 'moškim' športom. No, on je mene naučil plesati, jaz pa ga skoraj vsak dan utrudim na treningih s kettlebelli."
Napisala: Metka Pravst v reviji Lisa, foto: Goran Antley in arhiv športnice