Pogosto mislimo, da je to stanje, ki se pojavi pri "starčkih", a v resnici se prične že po 30. letu starosti, opozarjajo strokovnjakinje.
V novi epizodi Aktivni podkasta so z nami Eva, Pia in Tinkara, dekleta, ki stojijo za znamko Meliora Life. Dekleta s svojim strokovnim znanjem pomagajo ženskam bolje poskrbeti za svoje telo, ga okrepiti in si zagotoviti vitalno življenje.
Dekleta med drugim veliko govorijo o pomenu gibanja. "Raziskave kažejo, da 20 % Slovencev ni dovolj gibalno aktivnih. Izkazalo se je tudi, da so manj aktivne ženske, raziskave pa kažejo tudi, da smo z leti vedno manj gibalno aktivni," pojasnjujejo.
Čeprav ga včasih nekoliko zanemarjamo, pa ima gibanje nešteto prednosti na naše telo: med drugim ugodno vpliva na mišice, kosti, sklepe, srčno-žilni sistem, mentalno zdravje, metabolizem in spanje. Predvsem pa nam zadostno in ustrezno gibanje lahko zagotovi vitalno in funkcionalno življenje ter prepreči težave, kot so sarkopenija in osteoporoza.
S staranjem nam upadata mišična masa in kostna gostota. To sta pojava, ki sta posebej izrazita pri ženskah in sta posledica horsmonskih sprememb, a veliko vlogo pri samem napredovanju težav ima tudi pomanjkanje gibanja. Upadu mišične mase in kostne gostote se ne moremo popolnoma izogniti, a lahko z gibanjem proces upočasnimo in si tako zagotovimo vitalno življenje tudi v poznejših letih. Ključno pa je, da začnemo čim prej.
"Ko slišimo za sarkopenijo (upad mišične mase kot posledica staranja) se nam to zdi bolezen oziroma stanje, ki doseže samo 'starčke', a te v bistvu kar šokira podatek, da se to začne dogajati že po 30. letu," pravijo dekleta. Zato je ključno, da v svoj vsakdan takoj vključimo ustrezno gibanje.
Na neki točki pridobivanje mišične mase res lahko postane oteženo, a dekleta opozarjajo, da nikoli ni prepozno: vedno lahko vzamemo zdravje v svoje roke in si zagotovimo bolj vitalen vsakdan.
V pogovoru so nam dekleta zaupala, kako lahko vzdržujemo mišično maso ter preprečimo težave, kot so sarkopenija in osteoporoza, kakšne vadbe so za ženske najbolj primerne, kako skrb zase prilagoditi svojemu menstrualnemu ciklu ter še veliko več.
Celotnemu pogovoru prisluhnite tukaj: