Zakaj imate podočnjake in kako jih odpraviti?

25. 11. 2023
Deli
Zakaj pride do podočnjakov in kako si lahko pomagamo? (foto: Profimedia)
Profimedia

Strokovnjakinja za jogo obraza je pojasnila, zakaj pride do podočnjakov in kako jih lahko preprečimo.

Podočnjaki so pogosta neprijetnost, ne glede na starost ali spol. Pogosto jih povezujemo s pomanjkanjem spanja, stresom ali neustrezno prehrano. Nastanejo lahko tudi kot posledica alergij, tanjše kože na obrazu, staranja, neustrezne zaščite pred soncem... Pogosto pa do njih pride tudi zaradi drugega vzroka.

Pogost vzrok za podočnjake je stiskanje čeljusti

Strokovnjakinja za jogo obraza, Karin Velikonja, je v nedavni epizodi Aktivni podkasta pojasnila, da so podočnjaki lahko povezani tudi s stiskanjem čeljusti. Ko stiskamo čeljust, lahko namreč pride do zategnjenosti naših žvečnih mišic, kar pripelje do zastajanja limfe ter posledično do podočnjakov in zabuhlosti obraza.

"Če se masetri (oziroma žvečne mišice) zategnejo, pritisnejo na limfne vozle ter tako privedejo do zastajanja limfe na področju obraza. Limfa vedno potuje na področje z nižjim tlakom, kar je ravno področje pod našimi očmi," pojasnjuje Karin. Stiskanje čeljusti lahko pripelje tudi do tenzijskih glavobolov, težav z vratom, kroničnih napetosti v telesu in številnih drugih težav.

Karin pravi, da so težave z žvečnimi mišicami pogosto posledica čustvenih pritiskov in visokih pričakovanj do sebe. Na portalu Sensa pojasnjujejo, da je stiskanje čeljusti pa lahko tudi znak nerazrešenih čustvenih stisk in travm.

Kako lahko odpravite podočnjake?

Če imate tudi vi težave s podočnjaki ali zabuhlostjo obraza, posvetite nekaj pozornosti svoji čeljusti. Ali na tem predelu občutite kakršno koli napetost, zategnjenost?

V kolikor se vam zdi, da imate tudi vi težave z žvečnimi mišicami, je pomembno, da slednje z ustreznimi vajami sprostite. Seveda pa je pomembno tudi, da odkrijete vzrok stiskanja čeljusti in ga tudi odpravite.