Nevroznanstvenik svetuje, da v izogib Alzheimerjeve bolezni vsak dan uživate ta živila, zlasti po 40. letu.
Alzheimerjeva bolezen je napredujoča nevrološka bolezen, ki prizadene spomin in kognitivne funkcije, tveganje zanjo pa se s starostjo povečuje. Pri ženskah, starejših od 40 let, je ohranjanje zdravja možganov še posebej pomembno, saj je verjetnost za razvoj Alzheimerjeve bolezni pri njih statistično večja kot pri moških, poroča Elle.
Ne spreglejte:
- Melania Trump tega živila ne uživa pod nobenim pogojem: tudi, če bi s tem užalila gostitelja, nikoli ne bi pojedla ...
- Poslovite se od nespečnosti in stresa: vsak večer popijte čaj iz te posebne rastline in si zagotovite miren spanec
Eden od proaktivnih pristopov za zmanjšanje tega tveganja je upoštevanje posebne prehrane. Redno uživanje nekaterih živil, bogatih s hranili, lahko igra pomembno vlogo pri ohranjanju zdravja možganov in morebitnem zmanjšanju tveganja za Alzheimerjevo bolezen.
Strokovnjaki so delili tri živila, ki jih morate uživati vsak dan, če želite zmanjšati upad kognitivnih sposobnosti po 40. letu starosti.
Jagode
Jagodičevje, kot so borovnice, jagode in maline, je polno antioksidantov, kot so flavonoidi in vitamin C. Ti antioksidanti pomagajo v boju proti oksidativnemu stresu in zmanjšujejo vnetja, ki so povezana z nevrodegenerativnimi boleznimi, kot je Alzheimerjeva bolezen.
Jagodičevje je bogato z antioksidanti, vsebuje veliko polifenolov in je odlično za črevesne bakterije. Kar je dobro za črevesje, je dobro tudi za možgane. Strokovnjak je tudi povedal, da so nekatere raziskave pokazale, da lahko jagodičevje dejansko izboljša spomin.
Vendar priporoča, da izberete ekološko pridelane jagode, saj so ostanki pesticidov lahko škodljivi za zdravje možganov.
Zelena listnata zelenjava
Zelena listnata zelenjava, kot so špinača, ohrovt in blitva, je polna pomembnih hranil, kot so vitamini A, C, E in K ter folati in magnezij. Ta hranila podpirajo zdravje možganov, saj zmanjšujejo oksidativni stres in vnetja. "Ta zelenjava je bogata s hranilnimi snovmi, ki pomagajo hraniti možgane in lahko pripomorejo k ohranjanju kognitivnih funkcij v starosti," opozarja strokovnjak.
Mastne ribe
Mastne ribe, kot so losos, skuša in sardine, so odličen vir maščobnih kislin omega-3, zlasti EPA in DHA. Te esencialne maščobe so ključnega pomena za delovanje možganov, saj podpirajo strukturo možganskih celic in omogočajo komunikacijo med nevroni. Vaši možgani zunaj vode so večinoma sestavljeni iz maščob, zato lahko uživate veliko zdravih maščob, ki pomagajo pripraviti možgane in jim celo dajejo surovine, ki jih potrebujejo za rast novih možganskih celic.
Preberite več na Elle.si
Novo na Metroplay: "Prebivalec Sardinije in prebivalec Ljubljane se razlikujeta v tisoče stvareh" | Leon Bedrač, 3. del