Na pomembnost prehrane v času priprave na zanositev opozarja mnogo strokovnjakov, ki bodočim mamam priporočajo posebno prehrano.
Tako imenovana »plodnostna« dieta ne velja le za bodoče mamice, za tovrstno prehrano se lahko odločijo tudi moški. Dr. Jane Frederick, specialistka za plodnost, je za revijo Patient povedala, da se nekateri ljudje, ki si želijo otroka, držijo mediteranske diete.
»Ko poskušate zanositi, si želite raznoliko in zdravo prehrano, ki jo sestavljajo zdrave maščobe, sadje, zelenjava, polnozrnata žita in ribe,« je pojasnila. Zdravnica je naštela tudi živil in napitke, ki se jim je potrebno izogibati ali jih omejiti, če poskušate zanositi.
Kaj je na seznamu nepriporočljivih živil in pijač, če želite zanositi?
Alkohol
Alkohol je bil prvi na seznamu živil, ki bi se jih morali izogibati, če s partnerjem poskušate zanositi. Ne le zato, ker bi lahko škodoval nerojenemu otroku - alkohol lahko dejansko škoduje številu spermijev, zato se mu je treba izogibati, če je le mogoče.
Nezdrave maščobe
Če poskušate zanositi, je potrebno kolikor je le mogoče omejiti transmaščobe, ki so nezdrave maščobe, ki jih najdemo v predelanih in pakiranih živilih.
Kofein
Če uživate jutranjo skodelico kave ali čaja, poskusite čez dan zdržati brez. Vse, kar je več, lahko vpliva na sluznico v maternici, ki je potrebna, da spermiji zlahka dosežejo jajčece.
Rafinirani sladkor
Dr. Frederickova pravi, da lahko uživanje sladkih izdelkov zviša raven sladkorja v krvi in poveča tveganje za motnje ovulacije. V največji možni meri morate omejiti tudi uživanje rafiniranega sladkorja. Ta se nahaja v sladkarijah, gaziranih pijačah in pakiranih sladicah.
Rafinirani ogljikovi hidrati
Enako velja za rafinirane ogljikove hidrate, kot so bel kruh in piškoti. Čeprav so okusni, je najbolje, da jih uživate čim manj.
Umetna sladila
Morda mislite, da se izogibate slabim učinkom sladke hrane in pijače, če se odločite za dietne različice z umetnimi sladili. Vendar pa lahko vplivajo na ovulacijo, pravi zdravnica. Aspartam in saharin sta primera, na katera morate biti pozorni. Namesto tega svetuje uporabo naravnih sladil, kot sta med in agava.
Gluten
Gluten, ki zajema izdelke iz pšenice, kot sta kruh in testenine, je bil presenetljiv dodatek na seznamu, toda Dr. Friderickova je mnenja, da ga vsaj zmanjšajte, saj lahko povzroči vnetja.
Njen splošni nasvet je bil: »Jejte tako, kot da ste že noseči. Ista živila, ki so dobra za rast dojenčka, so prijazna tudi do plodnosti, ter dobra za vas in za vaše zdravje.«
Morda bi vas zanimalo tudi:
Je hrana na naših policah, sploh varna?
V epizodi Aktivni podkasta gostimo Zalo Mlinšek, mag. inž. prehrane. S svojim znanjem Zala številnim pomaga pripravljati bolj zdrave in hranljive obroke, tokrat pa smo se z njo pogovarjali o varnosti živil, ki so na naših policah.
Kdaj lahko rečemo, da je živilo varno? Kaj pomenijo različne oznake na artiklih? Kaj so aditivi v živilih? Kako je z gensko spremenjenimi organizmi? Vse to in še več v tokratni epizodi!
Pogovoru prisluhnite tukaj:
Novo na Metroplay: Kako lahko vzdržujemo mišično maso ter preprečimo težave, kot so sarkopenija in osteoporoza?