Ocena diet: Dieta za diabetike

30. 10. 2010
Deli
Ocena diet: Dieta za diabetike

Pred časom se je pri meni oglasil prijeten gospod pri šestdesetih, z dvojnim bajpasom (obvodna operacija) in sladkorno boleznijo tipa dva. Želel si je shujšati in nadzorovati svoj sladkor. Nekaj let si že redno, zjutraj in zvečer, vbrizgava inzulin. Dogovorila sva se, da si bo redno zapisoval vse, kar poje, po tednu dni pa mu bom po njegovih predlogih in osnovnih smernicah prehrane za diabetike sestavila jedilnik.

Ker je vsak sladkorni bolnik človek zase, sva se dogovorila, da bo jedilnike upošteval do te mere, da se bo še počutil dobro.

Hrano, ki je bila razdeljena na manjše obroke, je lahko po želji dodajal, ni pa smel obrokov izpuščati ali jih zamenjati s čim drugim. Ker je moral gospod tudi shujšati, sva hrano razporedila tako, da se z njo kar najenostavneje izgublja kilograme. Ko sem začela sestavljati jedilnik, sem za osnovne smernice vzela naslednje napotke:

V jedilnik sem uvrščala hrano z nizkih glikemičnim indeksom (GI), ki ima manjši vpliv na porast sladkorna v krvi. Nizek GI sem upoštevala tudi pri sestavljenih obrokih.

Na jedilniku se najdejo le kompleksni ogljikovi hidrati (z izjemo sadja). Dokazano je namreč, da hrana z visoko vsebnostjo vlaknin upočasni presnovo in absorpcijo ogljikovih hidratov, hkrati pa poveča občutljivost za inzulin, kar pomeni, da ga telo izloči manj, kot bi ga, če bi jedli izdelke iz bele moke.

Ker gospod rad je meso, se na jedilniku, ob ribah, znajde kar pogosto, vendar brez vidne maščobe in pripravljen brez dodajanja maščobe za peko.

Olja je zamenjal za hladna stiskana, ki se uporabljajo pri pripravi solat, za peko pa je uvedel kokosovo maščobo, ki ima poleg drugih blagodejnih učinkov na zdravje tudi protivirusno in protibakterijsko delovanje. Vsak dan spije tudi žlico biološko predelanega, hladno stiskanega lanenega olja.

Za malice sem predlagala skodelico stročnic, pripravljenih kot solato ali prilogo, včasih tudi sadje. Pri uživanju sadja sva se dogovorila, da bo pozoren na svoje počutje, saj to vsebuje veliko enostavnih sladkorjev.

Če povzamem, smo prehrano priredili tako: izločilo smo naslednja živila: umetna sladila, rafinirano olje, margarinske namaze, homogenizirano mleko, izdelke iz bele moke, večje količine soli in mesne izdelke.

Uvedli smo pa pet obrokov na dan z majhnimi količinami kompleksnih ogljikovih hidratov (približno 50 g živila), veliko vlaknin in zelenjave, testiral je tudi surovo sadje v malo večjih količinah (cel sadež, skodelica jagodičevja, grozd grozdja, banana), ki na moje veliko presenečene ni izrazito vplivalo na porast sladkorja v krvi.

Poglejmo si primer jedilnika za en dan:

 

  • Zajtrk:

· Kozarec vode s sokom ene limone, žlička otrobov, žlička lanenega olja
· Kos polnozrnatega kruha (30 g)
· Namaz iz polovice avokada, nerafinirana sol, poper
· Sveža rdeča paprika

  • Malica:

· Kislo jabolko
· 20 nepraženih mandljev

  • Kosilo:

· Zelenjavna juha
· Amarant 50 g z bučkami in pelati
· Dve žlički parmezana

  • Malica:

· 200 g solate s fižolom v zrnju
· 200 g na žaru pečenega jajčevca

  • Večerja:

· 2 krožnika zelenjavne juhe
· 100 g pečenega žrebička
· solata iz motovilca in rukole

Po tednu predpisane prehrane se je počutje gospoda zelo izboljšalo, prav tako pa je lahko občutno zmanjšal količino vbrizgana inzulina.

Ocena: Prehrana diabetika vsebuje tudi zelo velike količine surove in toplotno obdelane zelenjave, kar pomaga uravnavati glikemični indeks obroka in s tem porast sladkorja v krvi. Takšno prehrano svetujem vsem, ki hujšate ali pa samo želite izboljšati počutje in splošno zdravje. Če upoštevate nekaj zgoraj navedenih smernic, lahko hujšate do približno kilogram na teden in znatno izboljšate svoje zdravje ali preprečite obolenja žilno-srčnega sistema.

Mojca Cepuš, nutricionistka
Befit – vaš košček zdravja

Novo na Metroplay: Kako lahko vzdržujemo mišično maso ter preprečimo težave, kot so sarkopenija in osteoporoza?