Na dolgoživost in zdravje vpliva več različnih dejavnikov.
Med njimi so način življenja, kako se soočamo s stresom, koliko se gibamo in kakšni so naši odnosi. Kar nekaj vloge pa imajo tudi naše prehranjevalne navade.
Vedno ni optimalne možnosti za zdravo prehrano, toda dobro je, da je le-ta čim večkrat na jedilniku, kažejo raziskave, ki potrjujejo domneve, da lahko zdrava prehrana dolgoročno pomembno vpliva na zdravje.
Ne spreglejte:
- Kaj je sindrom prazničnega srca? Verjetno ga je že doživel kdo od vaših bližnjih!
- Kardiologinja: "Ta priljubljeni prigrizek je največji sovražnik za zdravje srca"
Zdrave prehranjevalne navade lahko življenjsko dobo povečajo do 10 let
Sodeč po raziskavi, v kateri so raziskovalci analizirali podatke o vnosu hrane in zdravstvenih rezultatih skoraj pol milijona prebivalcev Združenega kraljestva, so ugotovili, da lahko prehod na zdravo prehranjevanje ljudem podaljša življenje do 10 let.
Raziskovanje je potekalo pod taktirko, ki jo je vodil Lars Fadnes, znanstvenik za javno zdravje na Univerzi v Bergnu na Norveškem. V raziskovanju, ki se je pričelo kot del dolgoročne raziskave Biobank leta 2006, so modelirali pričakovano življenjsko dobo približno 467.354 ljudi, ki so v raziskavi poročali o svojih prehranjevalnih navadah.
Udeleženci so bili razvrščeni v skupine glede na njihove vzorce prehranjevanja. Identificirali so ljudi, ki so imeli povprečno prehrano in tiste, ki so se nezdravo prehranjevali, ter tudi ljudi, katerih prehranjevalne navade ustrezajo temu, kar so znanstveniki poimenovali dieta za dolgoživost.
Za zdrave spremembe ni nikoli prepozno
Ugotovitve so med drugim pokazale, da so ljudje, ki so se odpovedali sladkim pijačam in predelanemu mesu in jih zamenjali za kakovostnejšo prehrano, bogato s polnozrnatimi žitaricami, oreščki, sadjem, zelenjavo in zmernimi količinami rib, svojo življenjsko dobo podaljšali za dodatnih 10 let.
Nekoliko manjše podaljšanje življenjske dobe so raziskovalci opazili pri udeležencih, ki so se posluževali povprečne prehrane in tistih, ki so tistih, ki so prehranjevalne navade izboljšali kasneje v življenju, poroča Sciene Alert.
Toda nikoli ni prepozno za bolj zdrave spremembe, ki lahko pozitivno vplivajo na preostanek življenja. Tovrstno ugotovitev so potrdili tudi znanstveniki, saj so obelodanili, da lahko ljudje v sedemdesetih še vedno podaljšajo svojo pričakovano življenjsko dobo za približno štiri do pet let, če se pričnejo trajno posluževati zdrave prehrane.
Vir: sciencealert.com
Preverite še:
- Za raven trebuh bi morali v svojo prehrano vključiti teh 7 živil
- Razkritje psihologinje: "Bistveni razlog za dolgo življenje se ne skriva v prehrani in vadbi, temveč v tem"
Bonus video: Spoznajte Slovenko, ki je obiskala že preko 1400 slovenskih jezer
Novo na Metroplay: Helena Blagne iskreno o večeru, po katerem ni več mirno spala | Mastercard® podkast navdiha z Borutom Pahorjem