Na obdobje virusov in bakterij se lahko pripravite tudi s hrano.
Medtem ko vsi okrog vas kašljajo, kihajo in obolevajo za gripo, se vi pripravite na to obdobje s hrano in poskrbite, da boste ostali zdravi. Katera živila morate uživati?
Antioksidanti
Najbolje boste podprli svoj imunski sistem, če boste jedli dovolj antioksidantov. Le-ti se borijo proti prostim radikalom, ki v vašem telesu povzročajo škodo in lahko oslabijo imunski sistem. Na meni dodajte jagodičevje, zelje, temno čokolado, čaj, sojo in ohrovt.
Vitamin C
Dobro poznan borec vitamin C je eden od antioksidantov, ki ima nalogo, da skrbi za normalno delovanje imunskega sistema, zato se lahko bori proti boleznim. Seveda ga lahko kupite kot dopolnilo, skriva pa se tudi v hrani: pijte domač sveže iztisnjen pomarančni sok, jejte paradižnik ali pijte njegov sok, kosilu dodajte zeleno papriko in druge citruse ter zeleno zelenjavo.
Živila, ki vsebujejo cink
Cink je tisti mineral, ki skrbi za boljšo odpornost in pogosto mu ne pripišemo dovolj zaslug, saj ga zasenči vitamin C. Cink najdete v rdečem mesu, oreščkih, semenih, mlečnih izdelkih, temni čokoladi ...
Pijte smutije
Sadje in zelenjava vas napolnita z vitamini, vendar je težko pojesti dovolj v enem dnevu. Odlična izbira so smutiji, saj jih lahko nesete s seboj in so precej hranljivi, zato bodo veliko boljša izbira kot nezdravi prigrizki.
Tu je recept za saden smuti:
Sestavine:
- polovica skodelice vode
- 1 mango
- 1 pomaranča
- 2 jušni žlici naribanega ingverja
Pripravite sestavine (olupite in narežite), stresite v mikser in po okusu dodajajte vodo, da bo smuti tekoč ali redek.
Oreščki in semena
Pomislite tudi na prigrizke in se založite z oreščki ter semeni. V poštev pride vse, od orehov, mandljev in bučnih semen ter semen sončnice in drugih oreščkov. Presrkbljeni boste z vitaminom B6, fosforjem, selenom in magnezijem. Pa tudi z zdravimi maščobami, ki zmanjšujejo vnetja in s tem preprečujejo slabljenje imunskega sistema.
Novo na Metroplay: Kako lahko vzdržujemo mišično maso ter preprečimo težave, kot so sarkopenija in osteoporoza?