Kaj se zgodi v telesu, če ne jeste zajtrka?

17. 4. 2023
Deli
Kaj se zgodi v telesu, če ne jeste zajtrka? (foto: Profimedia)
Profimedia

Kako pogosto jeste zajtrk? Poglejmo, kaj se zgodi, kadar ga izpustite in nanj pozabite. 

Ne glede na to ali ste tisti, ki zapriseženo vsak dan poje zajtrk in od tega ne odstopa, ali pa ta obrok vključite v dan samo občasno, se vam je že zgodilo, da zajtrka niste jedli. To pomeni, da ste že izkusili nekaj posledic. 

Kaj se zgodi v telesu, če ne jeste zajtrka?

Lakota in želje po prigrizkih

Začnimo z najbolj očitnim: kadar ne jeste zajtrka, vam že kmalu po prihodu v službo kruli želodec, pa ni niti približno še čas za malico. Kaj storite takrat? Ali posežete po tistem skrivnem predalu s sladkarijami za nujne primere? Si privoščite tisto pecivo, ki je ostalo od včerajšnjega praznovanja? 

Če je to vaša rešitev že lep čas, lahko pričakujete tudi nalaganje maščobnih oblog in povečanje teže, saj padec krvnega sladkorja običajno signalizira, da potrebujete zelo sladko hrano. 

Nimate veliko energije

Ko se zjutraj prebudite, vaše telo potrebuje "gorivo", da lahko začnete dan polni energije. Če mu ne zagotovite jutranjega obroka, ga prikrajšate za gorivo in posledično se v službo komaj privlečete ter že zjutraj razmišljate o popoldanskem počitku. Opazili boste popuščanje tako na mentalnih kot na fizičnih funkcijah telesa. 

Pomanjkanje koncentracije

Kot smo omenili v prejšnji točki, bo pomanjkanje zajtrka pustilo posledice na kognitivnih funkcijah, zato se boste težje osredotočili na vaše delo. Možgani ne dobijo glukoze, ki jo potrebujejo za najboljše delovanje, zato boste imeli težave s spominom, opravljanjem različnih nalog, sprejemanjem odločitev ... 

Ravno zato sprejmete slabše odločitve glede prehrane in gibanja. 

Prebavne težave

Ko izpustite zajtrk, telo prikrajšate za hranljive snovi, zaradi katerih vaš prebavni sistem deluje brezhibno. Če jeste zajtrk, stimulirate proizvajanje prebavnih encimov, ki pomagajo pri razgrajevanju hrane in izboljšajo prebavo. Posledično lahko občutite zaptrtost, napihnjenost in druge prebavne težave. 

Vaše težave z napihnjenostjo se tako morda ne skrivajo v tem, kakšno hrano jeste, pač pa v obroku, ki ga izpustite. 

Prisluhnite aktivni podkastu! 🎧

Ana Zrimšek: "Prehrana v obdobju zanositve, nosečnosti in po porodu igra ogromno vlogo":

Novo na Metroplay: Pogumna Slovenka, ki je sledila svojim sanjam in preplula ocean | Mastercard® podkast navdiha z Borutom Pahorjem