Vitamin D je izjemno pomemben za optimalno delovanje našega telesa. Preverite vse, kar morate o njem vedeti!
Vitamin D je vitamin, topen v maščobi. Igra pomembno vlogo predvsem pri zdravju zob in kosti, obenem pa vpliva tudi na številne druge procese v telesu.
Skupina vitaminov D obsega 7 vitaminov, najbolj učinkovita sta D2 in D3. Vitamin D3 je možno dobiti s pomočjo sončnih žarkov, v hladnejših mesecih, ko sonce več ni tako močno, je pa ključno, da za zadosten vnos poskrbimo s pomočjo prehrane ali dodatkov.
Zakaj je vitamin D pomemben?
Ker pospešuje absorpcijo kalcija in fosfatov, je nujno potreben za normalno rast in mineralizacijo kosti - zadostna količina vitamina D prepreči oziroma zdravi rahitis pri otrocih, starejše pa lahko zaščiti pred osteoporozo ali osteomalacijo.
Obenem vpliva na močan imunski sistem, pomembno vlogo pa ima tudi pri zdravljenju psoriaze (luskavice).
"Pomanjkanje vitamina D se lahko kaže tudi v obliki kožnih boleznih, pojava aken pri mladostnikih in v menopavzi. Prav tako so vse vrste psihosomatskih bolezni in bolezni, kot so Parkinsonova bolezen, shizofrenija, demenca, depresija, anksioznost, lahko posledica pomanjkanja vitamina D," je za portal n1info.hr pojasnila dr. Lana Lekić.
Kje najdemo vitamin D?
Če smo dovolj na soncu, se sintetizira vitamin D3 v koži iz provitamina D in ga ni potrebno vnašati s hrano. Dnevne potrebe med pomladjo in jesenjo pokrijemo že s 15-minutno zmerno izpostavljenostjo soncu, npr. s sprehodom, če so soncu izpostavljene roke in obraz.
Sicer pa vitamin D lahko dobimo s hrano v ribjem olju in ribjem mesu, najdemo pa ga tudi v mleku, mlečnih izdelkih, žitih, rumenjakih, kvasu in jetrih. Še posebej pomembno je, da vnos s hrano zagotovimo v mesecih, ko sonce ni dovolj močno, da bi lahko sintetiziralo vitamin D.
So prehranski dodatki smiselna izbira?
V mesecih, ko sonce ni tako močno, se nekaterim priporoča dodajanje vitamina D s pomočjo prehranskih dodatkov. Slednji so priporočljivi tudi za posameznike, ki se zadržujejo v notranjih prostorih (npr. starejši ljudje, bolni ljudje...) in tako niso dovolj izpostavljeni soncu.
Preden se odločite za jemanje dodatkov, se posvetujte z zdravnikom oziroma opravite ustrezne laboratorijske preiskave, s katerimi boste ugotovili, ali imate v vašem organizmu zadostno količino vitamina D.
Referenčne vrednosti vitamina D
Priporočena vrednost za odrasle je 5 - 10 µg vitamina D dnevno. Vrednost se lahko poveča v primeru bolezni, kot so rahitis, osteoporoza ali luskavica. Točne vrednosti glede na individualno stanje predpiše zdravnik.
"Vse, kar je pod referenčnimi vrednostmi, je katastrofa za organizem. Po raziskavah v telesu nimamo niti približno povprečnih vrednosti tega vitamina. Svetovna zdravstvena organizacija je povedala, da je pred pandemijo Covid-19 imelo 75 % populacije pomanjkanje vitamina D, po pandemiji pa 90 %," pojasnjuje dr. Lekić.
Kdaj jemati vitamin D?
Ker gre za vitamin, ki je topen v maščobi, ga je najbolje zaužiti v kombinaciji s hrano. Tako si zagotovimo boljšo absorpcijo. Sicer pa je v primeru prehranskih dodatkov najbolje upoštevati navodila zdravnika oziroma proizvajalca.
Pomanjkanje vitamina D
Znaki pomanjkanja so:
- Hipokalcemija (pomanjkanje kalcija);
- Hipofosfatemija (pomanjkanje fosfata);
- Splošna demineralizacija kosti;
- Bolečine v kosteh;
- Spontane frakture;
- Oslabelost mišic;
- Akne in druge težave s kožo;
- Luskavica;
- Anksioznost;
- Parkinsonova bolezen;
- Shizofrenija;
- Demenca.
Preveč vitamina D: znaki
Vitamin D je v prevelikih odmerkih eden najbolj toksičnih vitaminov, zato je ključno, da v primeru jemanja dodatkov ne pretiravamo in upoštevamo točna navodila za uporabo.
Znaki, da imate v telesu preveč vitamina D, so:
- Hiperkalcemija (preveč kalcija v telesu);
- Utrujenost;
- Glavoboli,
- Prebavne motnje;
- Izguba telesne teže;
- Anemija;
- Depresija;
- Poškodbe ledvic;
- Poškodbe trebušne slinavke.
Da bi se izognili kakršnim koli težavam, je ključno, da vitamin D uživamo v zmernih količinah in da se pred uporabo dodatkov posvetujemo s svojim zdravnikom oziroma opravimo ustrezne laboratorijske preiskave.
Viri:
n1info.hr
prehrana.si
Morda bi vas zanimalo tudi:
Kineziologinji o pravilnem gibanju
V novi epizodi Aktivni podkasta gostimo Evo in Pio, kineziologinji, ki delujeta pod Instagram profilom @kineasyology. Dekleti sta nam v pogovoru zaupali, katere mišice imamo najpogosteje šibke in kako jih lahko okrepimo, kako prepoznamo, če pretiravamo z vadbo, katere znane "fitnes citate" moramo preslišati, na katere rdeče zastavice moramo biti pozorni pri izbiri ustrezne vadbe zase ter še veliko več.
Pogovoru prisluhnite tukaj:
Novo na Metroplay: “Vse, kar je za psiho preveč, nase prevzame telo” | Tomislav in Nina Senečić