Kako ločiti pravi MED od ponarejenega? S temi preprostimi načini ga boste v hipu razkrili

14. 10. 2024
Deli
Med velja za nadvse priljubljeno živilo, ki je na račun številnih vitaminov, mineralov in antioksidantov, koristno tudi za zdravje. (foto: Profimedia)
Profimedia

Med velja za nadvse priljubljeno živilo, ki je na račun številnih vitaminov, mineralov in antioksidantov, koristno tudi za zdravje. 

Toda tovrstne blagodejnosti si lahko obetate le od kakovostnega in naravnega medu, še zdaleč pa ne od ponarejene različice, polne umetnih sestavin in dodatkov na katero lahko naletite na trgu. Toda kako najenostavneje prepoznati pravi med od lažnega? Pri tem vam lahko pomaga nekaj trikov, ki jih lahko preverite v nadaljevanju.

Ne spreglejte:

Preprosti načini s katerimi boste ločili pravi med od ponarejenega

1.  Preverite podatke o sestavinah na embalaži

Uprava za hrano in zdravila (FDA) navaja, da mora med vsebovati le eno sestavino: to je med. Če so med sestavinami, ki so navedene na etiketi tudi drugi dodatki, na primer glukoza, koruzni sirup z visoko vsebnostjo fruktoze ali druga sladila, med vsebuje manj kakovostnih hranil.

Med.
Profimedia

2. Preizkus z vodo

Eden od preprostih načinov, s katerimi lahko preverite, če je med kakovosten, je preizkus z vodo. Opravite ga tako, da v kozarec z vodo dodate žličko medu in opazujete kaj se z medom dogaja. V kolikor se med hitro raztopi in razlije v vodi, obstaja velika verjetnost, da je ponarejen. Pravi med se bo namreč zaradi svoje gostote le usedel na dno kozarca in potreboval čas, da se raztopi.

Kam postaviti termostat, da bodo računi nižji?

3. Test s palcem

Test s palcem je še en preprost trik, s katerim lahko preverite, če je med dobre kakovosti. V tem primeru na palec kanite majhno kapljico medu in preverite, če med ostane na mestu ali se razširi. Pravi med je goste oblike in bo ostal na mestu, medtem, ko je ponarejen bolj tekoč in se bo hitro razširil ter stekel s palca.

4. Toplotni preskus

Pri toplotnem preizkusu lahko med preizkusite tako, da žlico z majhno količino medu nežno segrevate nad ognjem oziroma grelno površino. Pravi med bo hitro karameliziral in sprostil dobro aromo, medtem, ko bo ponarejen verjetno sploh ne bo karameliziral in bo za nameček sprožil še mehurčke ali peno, ker vsebuje umetna sladila.   

Vir: n1info.hr

Triki, s katerimi bo vaš kruh gotov kot bi mignil: testo bo vzhajalo dvakrat hitreje!

Novo na Metroplay: "Ljudje v življenju potrebujemo več mehkobe" | Tereza Poljanič