Mesar razkril, kako nas goljufajo z mesom: to so najbolj pogoste prevare

27. 3. 2025
Deli
Mesar razkril, kako nas goljufajo z mesom: to so najbolj pogoste prevare (foto: Profimedia)
Profimedia

Pogosto smo priča goljufijam, ki jih prodajalci v trgovinah izvajajo na račun kupcev.

Ste mislili, da ste kupili 100 gramov mesa, a je tehtnica doma pokaže le 78 gramov? Niste edini, ki so vas že opeharili z mesom. Goljufije pri tehtanju mesa so vse pogostejše, opozarja nekdanji mesar, ki je zaradi neetičnih praks celo zapustil poklic. Njegova izpoved, ki so jo pred časom povzeli hrvaški mediji, razkriva nekatere izmed najbolj pogostih in prikritih trikov, ki jih uporabljajo prodajalci – pogosto z vednostjo vodstva trgovin.

"Največ zavajanja je prav pri tehtanju," je zapisal kupec, ki je tehtal pakirano meso v trgovini in ugotovil, da je deklariranih 100 gramov v resnici tehtalo le 78 gramov. Razlika, ki se pri večjih količinah lažje spregleda, je pri manjših pakiranjih očitna – in vredna denarja.

Nekdanji mesar pojasnjuje, da je eno od sredstev goljufije tudi voda, s katero polnijo meso v želji, da bi pridobil na teži. Nekateri zaposleni v trgovinah poslužujejo tudi bolj neposrednih prevar, na primer z obtežilnimi dodatki pod papirjem, na katerem tehtajo meso, kar znova poveča skupno težo – in posledično ceno. "Tako si vodje trgovin zagotavljajo dodatne bonuse," razkriva nekdanji mesar in dodaja: "Zavedajte se, da je meso v glavnem vedno polno vode, zato - recimo - kilogram zrezkov, ki ste jih prinesli domov in postavili v hladilnik, po nekaj urah ne tehta toliko. Meso zaradi vode izgubi težo. Poleg tega se v trgovinah poigravajo tudi s tehtnicami. Pod papir, na katerem tehtajo meso, pogosto položijo nekaj dodatnega, kar poveča težo izdelka."

Iz zapora pobegnil še en zapornik

Poleg surovega mesa se triki nadaljujejo tudi pri mesnih izdelkih. Mnogi mesarji naj bi se izogibali mletju svežega mesa na zahtevo kupcev in raje prodajajo že pripravljeno mleto meso, v katerem se znajdejo tudi ostanki, ki jih sicer ne bi prodali kot kakovostne kose.

Teža papirja, plastične embalaže, skrivanje deklaracij in razlike med označeno ceno in končnim zneskom na blagajni so še dodatni načini, kako trgovci neopazno dvignejo stroške za potrošnika.

Strokovnjaki zato svetujejo večjo pozornost pri tehtanju, primerjavi cen in preverjanju embalaže. Predvsem pa – če se vam teža ali cena zdita sumljivi, se nikar ne bojte ponovno stehtati izdelka na kontrolni tehtnici. Lahko boste presenečeni, koliko ste dejansko kupili.

Vse življenje že narobe pečete slanino: trik slavnega kuharja postal spletna senzacija, razkril je skrivnost (VIDEO)