Najdlje živeča družina na svetu svojo dolgoživost med drugim pripisuje tudi prehrani. Preverite, kaj je redno na njihovem jedilniku.
K dolgoživosti delno pripomore genetika, delno pa si lahko dolgo in vitalno življenje zagotovimo tudi z ustreznim življenjskim slogom. Pomembno je, da se dovolj gibamo, se izogibamo škodljivim navadam (kajenje, uživanje alkohola), skrbimo za dobre odnose in obvladovanje stresa ter si zagotovimo uravnoteženo prehrano.
V iskanju življenjskega sloga, ki bi lahko pripomogel k dolgoživosti, se pogosto zgledujemo po navadah prebivalcev modrih con - območij, na katerih ljudje živijo dlje in bolj zdravo v primerjavi z drugimi deli sveta.
Raziskovalec Dan Buettner že vrsto let preučuje ljudi, ki živijo v modrih conah. Opazuje, kako taki ljudje živijo, kako izgleda njihov vsak dan in, predvsem, kaj počnejo drugače od ostalih.
Ne spreglejte:
- Zdravnik pojasnjuje: "To živilo je bolj zdravo, če je konzervirano"
- Izogibajo se mu v širokem loku: to živilo je v družini Đoković prepovedano
- Zdravnik: "Ta živila jem vsak dan in zaradi njih sem 20 let mlajši!"
Najstarejša družina na svetu
Dan Buettner je na svojem Instagram profilu pred kratkim govoril o družini Melis s Sardinije, ki je v Guinessovo knjigo rekordov vpisana kot najstarejša družina na svetu. Sestavlja jo 9 bratov in sester, njihova skupna starost pa znaša 861 let. Njihova povprečna starost je torej 95,6 let, najstarejši član družine pa šteje 109 let.
Vsak dan enako kosilo
"Celo življenje so v družini vsak dan jedli enako kosilo - ne zato, ker bi to 'morali' početi, temveč preprosto zato, ker ga imajo radi," v svoji objavi pojasnjuje Dan.
Njihov obrok je sestavljen iz treh komponent:
- kruh iz droži (oziroma "kisli kruh");
- enolončnica iz treh vrst stročnic (čičerika, fižol pinto in beli fižol) ter sezonske zelenjave z vrta;
- majhen kozarec (50 do 90 ml) rdečega vina.
View this post on Instagram
Čudežna sestavina za dolgo življenje
Že več strokovnjakov je opazilo, da prebivalci modrih con redno uživajo jedi iz stročnic. Na njihovem jedilniku so pogosto razne enolončnice in drugi obroki iz fižola, čičerike, graha in soje. Stročnice so izvrsten vir beljakovin, vlaknin ter pomembnih vitaminov in mineralov.
Zanimivo je tudi, da v modrih conah redkeje uživajo običajen kruh, je pa zato na jedilniku pogosto kruh iz droži. Takšen kruh naj bi bil lažje prebavljiv in naj bi imel več snovi, ki so koristne za zdravje.
- Preberite si še: Kuharica iz japonske vasi, kjer mnogi dočakajo več kot 100 let, razkriva, kaj prebivalci najpogosteje jedo
Novo na Metroplay: “Vse, kar je za psiho preveč, nase prevzame telo” | Tomislav in Nina Senečić