Črtajte jih iz jedilnika: 5 vrst živil, ki se jih raje izognite, če vas pesti napihnjenost

18. 8. 2024
Deli

Kljub temu, da se je že vsakdo izmed nas kdaj srečal z občutkom tiščanja v želodcu, napihnjenost ne bi smela biti vsakodnevna stalnica. 

Pogosto se zgodi po preobilnem obroku, večkrat je pristna pri ženskah v času pred menstruacijo, lahko pa se pojavi tudi ob uživanju določene vrste hrane.  

Ne spreglejte:

Katerim živilom se je dobro izogibati, če vas pesti napihnjenost?

Razlog za napihnjenost je lahko kroničnega izvora ali povezana s hrano. V kolikor vas muči kronična napihnjenost, se je v prvi vrsti potrebno posvetovati z zdravnikom. Če pa je vzrok v prehrani, si lahko v prvi vrsti učinkovito pomagate tudi s tem, da se nekaterim živilom v večji meri izogibate. Preverite, katera so med njimi.  

1. Kapusnice  

Med kapusnice spadajo zlasti zelje, ohrovt, cvetača in brokoli, ki so sicer polne vlaknin in drugih vitaminov ter mineralov, toda marsikomu težko prebavljive. Razlog za to se skriva v težko prebavljivem sladkorju, rafinozi, ki povzroča napihnjenost in pline v črevesju.  

2. Čebula  

Čebula prav tako vsebuje težko prebavljivo fruktozo, ki je odgovorna za nastanek napihnjenosti v trebuhu. Ob tem velja poudariti, da so simptomi bolj izraziti, če čebulo uživate svežo.  

3. Mlečni izdelki  

Za napihnjenost, ki se lahko občuti v trebuhu po tem, ko ste popili kozarec mleka ali pojedli kakšen mlečen izdelek, je verjetno kriva laktoza. Slednjo telo zaradi zmanjšanja deleža encima laktaze, ki je bistven za prebavo laktoze, z leti vse težje sprejema.

Črtajte jih iz jedilnika: 5 vrst živil, ki se jih raje izognite, če vas pesti napihnjenost

Razlog za napihnjenost je lahko kroničnega izvora ali povezana s hrano.

Profimedia

4. Ultra procesirana in preveč slana hrana  

Ni potrebno posebej poudarjati, da je hitra hrana oropana hranljivih snovi in polna natrija, ki povzroča napenjanje. Pozorni bodite tudi na vnos preveč slane hrane, saj tudi to povzroči napihnjenost in zadrževanje vode v telesu. Priporočljiva vrednost soli za zdravega odraslega človeka je 500 miligramov (1,4 g) soli dnevno.     

5. Stročnice  

Na spisku živil, ki so težko prebavljive in pogosto povzročijo pline ter napenjanje, so tudi stročnice. Fižol, stročji fižol in grah so zdrava živila, polna makrohranil, vlaknin in vitaminov, zato se jih ni potrebno povsem odreči, le uživajte jih raje v kombinaciji s polnozrnatimi žiti, zaradi česar se boste izognili neprijetnim trebušnim težavam.       

Vir: vecernji.hr

Ne ignorirajte jih: to je 9 simptomov, da vaša ščitnica ne deluje pravilno

Novo na Metroplay: Kako lahko vzdržujemo mišično maso ter preprečimo težave, kot so sarkopenija in osteoporoza?