Ste si za januar zadali kakšno zaobljubo tudi glede prehrane? Ker so le-te zelo pogoste, bomo preverili, kaj škoduje zdravju.
Ko se bližajo božični prazniki že čutimo pritisk, da bi si za januar morali zadati kakšno dieto ali določene omejitve pri prehrani, posebno če imajo tak namen tudi naši bližnji. Potem so tu še oglasi fitnesov, prehranskih dodatkov, diet in drugih prehranskih svetovanj ter izdelkov, ki zagotavljajo popolno postavo, da smo primorani posvojiti miselnost "novo leto - novi jaz". Pri vsem tem ne razmišljamo, kako bomo s svojimi odločitvami glede prehrane škodovali zdravju. Tu so primeri novoletnih zaobljub, ki jih ne bi smeli imeti, saj vam bodo nakopale težave.
Tu so nasveti glede prehrane, ki jih ne bi smeli upoštevati:
Izločanje cele skupine živil
Keto dieta in veganstvo sta dva primera izločanja določenih skupin hrane. A ne glede na to ali izločite maščobe, ogljikove hidrate ali beljakovine, se tega ne boste morali dolgo držati, posebno če ste pred tem jedli vse. Nestabilen cilj pa ni vse, kar je narobe s takšno zaobljubo - je tudi precej nezdrava. Če izločite celo skupino hrane, boste verjetno že februarja pojedli večje skupine prav teh živil. S tem boste ustvarili nezdrav odnos z njimi, v telesu pa bo vladal kaos, ker prej skupine ni bilo, sedaj pa je hrane preveč.
Namesto tega, kaj si boste prepovedali, raje razmislite, kaj zdravega lahko dodate na svoj jedilnik. Naredite npr. prostor za več sadja in zelenjave.
Ekstremna izguba kilogramov
To je ena od najpopularnejših zaobljub: v januarju bom izgubil/a X število kilogramov. Ali se uresniči? Lahko bi rekli, da skoraj nikoli. Diete, ki obljubljajo rešitev, ki vas vodi do hitre izgube teže, običajno zahtevajo stradanje ali odpovedovanje večini prehranskih skupin, kar telo prikrajša za vse hranljive snovi, ki jih potrebuje in s tem onemogoči normalno delovanje.
Mnogi ne vedo, da je izjemno velik napredek že izguba enega do dveh kilogramov tedensko, normalno pa je, če izgubite npr. pol kilograma oziroma odvisno od vaše začetne teže. Po 5, 8 ali več izgubljenih kilogramov tedensko in mesečno ni zdravo, niti ne bo vzdržno, saj boste hitro vse dobili nazaj in še kakšen kilogram več.
Preverite še:
- Adele, Khloe Kardashian, Christina Aguilera in ostale zvezdnice razkrivajo, kako so izgubile odvečne kilograme
- Menopavza in povečanje telesne teže: 4 miti, ki so daleč od resnice
- Kardiologi opozarjajo: TE prehranske navade povečujejo tveganje za aritmijo!
Osredotočanje na določeno številko na tehtnici
Zdrav cilj glede teže vas bo le usmeril na pravo pot in vam dal določen razpon kilogramov, ki so primerni glede na višino in druge parametre, ne bo pa zahteval specifične številke. K temu radi stremimo sami in se silimo v nemogoče ukrepe in prijeme, da bi prišli do nje. Največkrat zadamo še prekratek časovni okvir in se ne osredotočamo na ostale stvari, ki se dogajajo ob tem, ko izgubljamo težo.
Hujšanje je proces, ki se ga je potrebno lotiti premišljeno in s pomočjo trenerja in/ali prehranskega strokovnjaka. Tako boste vedeli, kako dolgo bo trajalo, preden lahko pričakujete prve spremembe, in da ni vse v tehtnici. Če si zares želite shujšati, se tega lotite na pravilen način, ki ne bo ogrožal vašega zdravja.
Prehajanje z urnika brez vadbe na urnik z vadbo vsak dan
Veliko posameznikov, k se prej niti ni ukvarjalo s športom, si zastavi cilj, h kateremu ne posežejo niti tisti, ki se redno rekreirajo: vadba vsak dan ali vsak drugi dan. Gibanje samo po sebi je odlična zaobljuba, posebno če trenutno večino časa sedite in ne počnete nič fizičnega. Vendar je potrebno paziti na zmernost. Nekdo, ki nikoli ali daljši čas ni telovadil, se ne bo zagnal v fitnes in tam vztrajal 5 dni tedensko, ampak lahko začne s sprehodi, kakšno skupinsko vadbo ali za nasvet povpraša trenerja.
S tem ne boste preobremenili telesa in si že takoj nakopali poškodb, ki bi vas zadržale v postelji. Poleg tega miselnost "na vse ali nič" ni dolgotrajna in vas bo pustila na cedilu prvič, ko boste v fitnesu "samo" 4-krat tedensko in ne 5-krat, kot ste načrtovali. Zakaj bi nadaljevali, ko vam je že spodletelo? Zato se telovadnice že februarja hitro praznijo, kar navduši redne stranke, ki se spet lahko vrnejo v svojo staro rutino.
Razstrupljevanja in čiščenja
Razni sokovi, praški in živila za razstrupljevanje ter čiščenje telesa so v januarju zelo popularna, saj se želimo očistiti vse hrane, ki smo jo pojedli za božič in obžalujemo svoje odločitve. Vendar je prečiščevanje npr. s sokovi lahko zelo nevarno in kmalu vam telo začne sporočati, da se nekaj dogaja. Čutili boste:
- zmanjšanje energije (tudi po kavi, skozi cel dan),
- vrtoglavico,
- glavobole,
- dehidracijo in
- veliko lakoto, ki pogosto konča razstrupljevanje in povzroči prenajedanje.
Takšnih "razstrupljevanj" se ne boste morali dolgo držati, ker boste pretirano lačni in čez dan ne boste morali normalno funkcionirati, poleg tega ne opravljajo, kar obljubljajo. Za razstrupljevanje telo poskrbi samo, vi mu lahko v največji meri pomagate tako, da jeste zdrave, uravnotežene in hranljive obroke, kuhate doma, se odrečete sladkarijam, alkoholu, sladkim pijačam in podobnemu.
Bonus video: Športna trenerka o novoletnih zaobljubah in zdravem življenjskem slogu
Novo na Metroplay: Dedek Mraz opozarja: "Starši, ne delite otrok na pridne in poredne!"