Ovsena kaša velja za enega bolj priljubljenih zajtrkov in prigrizkov, ki si jih marsikdo privošči kar vsak dan. Toda ali jo je dobro jesti vsak dan in kaj se zgodi v vašem telesu, če jo?
Pri tem igra bistveno vlogo izbira zdrave različice, ki je med vsemi možnostmi izbire ovsene kaše včasih kar zahtevna naloga. Aromatizirani paketi ovsene kaše najpogosteje sodijo v kategorijo rafiniranih žit, saj imajo pogosto otrobe in kalčke odstranjene iz zrna, kar povzroči vir ogljikovih hidratov z malo vlaknin in hranil. Čeprav se instant ovsene kaše najhitreje skuhajo, so lahko polne dodane (neželene) soli in sladkorja.
Dietetičarka Catherine Karnatz glede izbire kakovostne različice ovsene kaše svetuje, da je potrebno poiskati takšno, ki ima na embalaži oznako 100 - odstotno polnozrnato. To pomeni, da so vse sestavine polnozrnate. »Celo zrno vsebuje tri dele: otrobe, kalček in hranilno tkivo. Vsak del zrna pa vsebuje različne hranilne snovi: otrobi so dober vir vlaknin, kalčki so bogati z vitamini B, hranilno tkivo pa vsebuje največ ogljikovih hidratov,« pojasnjuje.
Kaj se zgodi, če vsak dan jeste ovseno kašo?
Povečanje sitosti
»Ovsena kaša je bogat vir vlaknin, ki je vrsta ogljikovih hidratov, ki jih naše telo ne more razgraditi,« pojasnjuje Karnatzova. Ker so vlaknine znane po tem, da upočasnjujejo prebavo in povečujejo sitost, boste dlje časa ostali siti med obroki in prigrizki.
Izboljšanje zdravja črevesja
Poleg tega, da boste potešili lakoto, lahko zaradi vsebnosti vlaknin v ovseni kaši tudi pogosteje hodite na stranišče. Ovsena kaša je prebiotik, ki lahko pomaga hraniti črevesne bakterije. »Vlaknine v ovsenih kosmičih, zlasti beta-glukan, lahko pomagajo ohranjati redno prebavo. Karnatzova tudi poudarja, da ovsena kaša vsebuje netopne in topne vlaknine. Netopne vlaknine delujejo kot naravni mehčalec blata kar olajša odvajanje blata.
Nižji holesterol in več energije
Strokovnjakinja pravi, da poleg izboljšanja prebave vsakodnevno uživanje ovsene kaše zniža tudi raven LDL ali slabega holesterola. Prav tako so ovseni kosmiči bogati z vitamini B, ki dajejo telesu dolgotrajno energijo.
Čeprav je lahko uživanje ovsenih kosmičev vsak dan dobra ideja, obstaja točka, kjer lahko pretiravate. Klinika Mayo priporoča omejitev dnevnega vnosa vlaknin na 21-25 gramov za ženske in 30-38 gramov za moške. Za nekoga, ki morda ni vajen redno jesti toliko vlaknin, lahko prehitro dodajanje preveč vlaknatih živil v prehrano povzroči pline in napenjanje. V izogib temu poskusite postopno povečati dnevni vnos vlaknin in poleg tega poskrbite za zadosten vnos tekočine.
Vir: yahoo.com
Morda bi vas zanimalo tudi:
Je hrana na naših policah, sploh varna?
V epizodi Aktivni podkasta gostimo Zalo Mlinšek, mag. inž. prehrane. S svojim znanjem Zala številnim pomaga pripravljati bolj zdrave in hranljive obroke, tokrat pa smo se z njo pogovarjali o varnosti živil, ki so na naših policah.
Kdaj lahko rečemo, da je živilo varno? Kaj pomenijo različne oznake na artiklih? Kaj so aditivi v živilih? Kako je z gensko spremenjenimi organizmi? Vse to in še več v tokratni epizodi!
Pogovoru prisluhnite tukaj:
Novo na Metroplay: Kako lahko vzdržujemo mišično maso ter preprečimo težave, kot so sarkopenija in osteoporoza?