Naj piknika ne pokvari zastrupitev: bi prepoznali, kdaj hrana ni več užitna?

23. 6. 2023
Deli
Naj piknika ne pokvari zastrupitev: bi prepoznali, kdaj hrana ni več užitna? (foto: Profimedia)
Profimedia

Naj piknika ne pokvarijo zastrupitve s hrano. Vedno preverite, ali je vse, kar boste dali na krožnik, še užitno. 

Brez piknikov si ne predstavljamo poletja, vendar vroče ozračje in hrana ne gresta ravno skupaj. Na soncu se lahko stvari hitro pokvarijo in vaša najljubša sladica ne bo imela več istega okusa. Da se ne zastrupite, vedno preverite, ali je vse še užitno. 

Preden se lotite pokušanja hrane, poskrbite, da bo ta na pikniku v senci ali še bolje v hlajenem prostoru (kjer se to da). Poskusite pripraviti prigrizke, ki se ne bodo takoj stopili in so malce bolj obstojni. 

Kako veste, da se je hrana na pikniku pokvarila? 

Vprašljive vonjave

Če na krožnik zložite hrano in vonj ni običajen (po hrani), ampak malo smrdi ali vas zmoti kaj drugega, je to lahko prvi znak, da je hrana pokvarjena. Na njej so se že naselile bakterije, ali se je začel proces razgradnje beljakovin - oboje povzroča neprijeten vonj. V tem primeru hrana ni več primerna za uživanje. 

Božična sladica: sladka in sočna torta, ki jo boste pripravili v pol ure

Sprememba barve ali plesen

Če je določen prigrizek spremenil barvo, zbledel ali je na njem celo zrasla plesen, ga takoj zavrzite, pa tudi vso ostalo hrano, ki je bila v tesnem stiku s tem. Plesen se lahko namreč razširi še preden je vidna našim očem, zato ni nemogoče, da je že prisotna tudi na drugih prigrizkih. 

Razbarvanje pomeni prisotnost bakterij, zaradi katerih se lahko zastrupite in ima hrana slab okus. 

Hrana je čudnega okusa ali strukture

Včasih na prvi pogled s hrano ni nič narobe, zato zagrizete vanjo. Potem pa se spačite, ker je pretirano grenka ali kisla. To kaže, da se je jed že začela kvariti in jo je bolje zavreči. Prav tako je znak, če je hrana lepljiva ali sluzasta - bakterije namreč lahko naredijo sluzast film čez del, kjer so se že naselile. 

Mikrobov, ki povzročajo zastrupitev s hrano, velikokrat ne moremo zaznati z okušanjem, zato morate biti toliko bolj pozorni na ostale znake. Že ob majhni količini lahko namreč precej zbolite. 

Hrana ni bila pravilno shranjena

Ker velikokrat niti z okušanjem, vonjem in strukturo ne moremo zaznati, da je hrana pokvarjena in tvegamo zastrupitev, morate razmisliti, kako je bila shranjena. 

Raje ne tvegajte in ne jejte hrane, ki je bila temperaturi nad 4 stopinje izpostavljena dlje kot dve uri (torej, če je bila hrana več kot dve uri na sobni ali višji temperaturi). Trajanje se prepolovi na eno uro "varnega območja", če je zunaj nad 30 stopinj. 

Poskrbite, da bo hrana, ki je postrežena topla, shranjena v vročih posodah, tista, ki naj bi bila mrzla, pa hlajena (z ledom ali kako drugače). 

Morda bi vas zanimalo tudi:

Dajana Smolnik o motnjah hranjenja in zdravemu odnosu do hrane

V novi epizodi Aktivni podkasta je z nami Dajana Smolnik, mag. dietetike, ki ozavešča predvsem o motnjah hranjenja in motnjah prehranjevanja ter ljudem pomaga, da vzpostavijo zdrav odnos do hrane.

V pogovoru nam je pojasnila, kako lahko prepoznamo neustrezen odnos do hrane in kako ga lahko izboljšamo, v čem se razlikujejo motnje hranjenja in motnje prehranjevanja, kdo je najbolj nagnjen k motnjam hranjenja ter še veliko več.

Prisluhnite epizodi tukaj:

Novo na Metroplay: "Prebivalec Sardinije in prebivalec Ljubljane se razlikujeta v tisoče stvareh" | Leon Bedrač, 3. del