Ste vedeli, da se približno 80 odstotkov imunskega sistema nahaja v črevesju?
To je zgolj še eden razlogov za zdravo črevesje in redno prebavo. Slednja je odvisna od nekaj ključnih dejavnikov, med katerimi so ključni zdrav življenjski slog, zadostna količina gibanja, ustrezna hidracija in izbira hrane.
Nekatera živila ugodno vplivajo na prebavo, medtem, ko druga lahko porušijo črevesno floro ter povročijo tudi druge prebavne nevšečnosti. V nadaljevanju delimo seznam živil, ki so po poročanju WebMD pogosto lahko vzrok za prebavne težave.
Ne spreglejte:
- Izogibajo se jim v širokem loku: 4 jedi, ki jih kuharji v restavraciji nikoli ne naročijo
- Veljajo za slaba, v resnici pa so TA živila slabša od sladkarij
- 5 korakov do boljše prebave
Vrsta prehrane, ki lahko pogosto povzroči prebavne težave
Ocvrta hrana
Ocvrta hrana vsebuje veliko mero nezdravih maščob, ki lahko povzročijo drisko. Prav tako se ob tovrstni hrani večkrat servirajo različne omake, ki prav tako lahko pripomorejo k želodčnim težavam. Kot alternativo raje izberite hrano, ki je pečena v pečici ali na žaru, ter lahkotnejše omake, ki so sestavljene pretežno iz zelenjave.
Umetna sladila
Radi žvečite žvečilni gumi? Če je to žvečilni gumi brez sladkorja in z dodanim s umetnega sladila sorbitola, obstaja tveganje krčev in driske. Ameriška uprava za hrano in zdravila (FDA) opozarja, da zaužitje 20 ali več gramov sorbitola dnevno deluje odvajalno. Tudi bistveno manjše količine lahko prav tako povzročijo nelagodje in prebavne težave pri občutljivih ljudeh.
Preveč vlaknin
Živila, ki imajo visoko vsebnost vlaknin so dobrodošla za dobro prebavo in zdravje črevesja. Dnevne potrebe po vlakninah se sicer razlikujejo glede na spol, toda na splošno naj bi zaužili nekje med 25 do 35 gramov na dan.
Če trenutno ne uživate zadostne količine, raje postopno povečujte količino, saj za črevesje predstavlja težavo, da nenadoma pričnete uživati preveč vlaknin. Ob tem se lahko pogosto pojavijo prebavne težave, plini in napenjanje.
Fižol
Kljub temu, da je fižol poln koristnih beljakovin in vlaknin, vsebuje tudi težko prebavljive sladkorje, ki lahko povzročijo napenjanje, saj telo nima encimov, ki bi jih lahko razgradili. Namesto tega, morajo delo opraviti bakterije v črevesju.
Na srečo fižola ni potrebno črtati iz prehrane, saj se lahko prebavnim tegobam izognete, če fižol pred kuhanjem namakate preko noči ali pa vsaj štiri ure pred pripravo. Vodo v kateri se je namakal, potem odlijete stran in pripravite fižol kot ste si zamislili.
Zelje in brokoli
Zelje in brokoli vsebujeta enake sladkorje, ki povzročajo podobno reakcijo prebavnega sistema kot fižol. Kljub temu, da sta polna vlaknin, sta težje prebavljiva. Pred zaužitje ju skuhajte ali pripravite na pari, saj sta na tovrsten način bolj prijazna za želodec.
Začinjena hrana
Nekateri ljudje pri uživanju začinjene hrane pogosto dobijo prebavne motnje ali zgago. To se zgodi še posebej ob večjih količinah, krivec pa se nahaja v pekoči sestavini v čiliju, ki se imenuje kapsaicin, kažejo raziskave.
Mlečni izdelki
Mnogo ljudem mlečni izdelki povzročajo drisko, napenjanje in pline, kar lahko v veliki meri pripisujemo intoleranci na laktozo. Oseba, ki je občutljiva na laktozo, nima encima, ki prebavlja sladkor v mleku in mlečnih izdelkih. Če ste občutljivi na laktozo, kar lahko sicer tudi preverite pri ustreznem strokovnjaku, se izogibajte mleku in mlečnim izdelkom ter raje izberite altnernativne izdelke, ki jih ne vsebujejo.
- Preberite še: Ženske, stare med 42 in 52 let, ki spijo manj kot pet ur, imajo večje tveganje za srčni infarkt in možgansko kap
Novo na Metroplay: Kako lahko vzdržujemo mišično maso ter preprečimo težave, kot so sarkopenija in osteoporoza?