Kako čez praznike pojesti manj? Triki, s katerimi se izognete prenajedanju👇

25. 12. 2023
Deli
Ste za božično večerjo spet pojedli preveč? (foto: Profimedia)
Profimedia

Bi se letos radi izognili tistemu neprijetnemu delu prazničnih kosil in večerij, ko vam postane slabo od vsega, kar ste pojedli in potem vseeno pojeste še malo? Imamo nekaj trikov. 😉

Kako se začnejo vaše priprave na božične praznike? Imate najprej v mislih neskončen seznam hrane, ki jo morate nakupiti? Niste edini. Večina ljudi se ob prazničnih dneh obda z dobrotami in teh je veliko več kot običajno. Kako naj se potem upremo vsemu, kar imamo in ohranimo zdravo mero ter normalne porcije obrokov? Ne bo najlažje, vendar imamo trike, s katerimi se lahko izognete prenajedanju in prehranjevanju "iz dolgočasja", torej takrat, ko v resnici niste lačni. 

Kako čez praznike pojesti manj in se izogniti prenajedanju? 

Začnite pri nakupovalnem seznamu

Velik krivec prenajedanja je količina hrane, ki je seveda ne želimo zavreči, zato se silimo jesti, ko smo že davno dosegli svojo mejo. Nekaj hrane ste že nakupili in za nazaj ne morete ukrepati, lahko pa poskrbite, da do novega leta ne boste pretiravali in boste najprej porabili vse, kar že imate doma. Tako se boste izognili tudi temu, da bi se živila pokvarila, ali da bi jih morali "vsiljevati" gostom, ker natanko veste, da takšne količine ne boste pojedli niti v naslednjih dneh. 

Zato začnite pri nakupovalnem seznamu in ga skrajšajte. Verjetno lahko pripravite slasten obrok brez katerega od živil, pri sladkarijah zagotovo lahko kaj pogrešate, ukrepajte tudi pri količinah. Sedaj približno veste, koliko hrane dejansko porabite med prazniki, zato se tega držite. 

Podajte naprej

Čeprav menite, da bi morali poskusiti čisto vse s praznične mize, ni zares tako. In naj vam razkrijemo majhno skrivnost: hrano povezujemo z zadovoljstvom, zato svoj krožnik založimo z vsem, potem pa v določeni hrani ne uživamo. Tokrat bodite bolj kritični pri izbiri. Preglejte vsa živila in ugotovite, kaj imate najraje. Naložite si tistih nekaj jedi, ostale pa podajte naprej. 

Ko jeste, ugasnite telefon in se v celoti posvetite okušanju in klepetu z bližnjimi, za katere čez leto nimate veliko časa. Tako boste siti prej, ker vaše pozornosti ne bo zamotil televizor ali telefon in veliko bolj boste v njem uživali. Prepustite se okusom in dobri družbi! 

Morda vas bo zanimalo: 

Hrana naj ne bo vedno pri roki

Ni težko pojesti nekaj piškotov, ko jih imate ves čas na očeh, kajne? In zvečer na kavču pojesti ostanke večerje, čeprav niste lačni, ker ste imeli ravno pred tem obilen obrok. Če hrana ne bo ves čas na spregledu, se boste precej lažje zamotili in pozabili, da imate na voljo toliko dobrot. Tako ne bo težko upoštevati kakšnega pravila, npr. manj prigrizkov, ali pa, da po vsakem obroku ne potrebujete česa sladkega. 

Če živite z drugimi člani, se skušajte dogovoriti, da po obroku vedno pospravite hrano in pustite na vidnem mestu sadje ali kakšen zdrav prigrizek. 

Naj bo prenajedanje ob praznikih preteklost. Letos uberite drugačno pot in se izognite napihnjenosti ter občutku slabosti.

Naj bo prenajedanje ob praznikih preteklost. Letos uberite drugačno pot in se izognite napihnjenosti ter občutku slabosti.

Profimedia

Ne zadajte si "januarske diete"

Saj veste, tista stroga dieta, ki se je držite vsakega januarja, da bi lahko za praznike jedli karkoli in kolikor vam srce poželi. Tako imate v mislih vedno nekakšno opravičilo, zaradi katerega na krožnik naložite še eno porcijo, čeprav bi bila ena dovolj, ali pojeste celo škatlo piškotov. Miselnost ima velik vpliv na prehranske navade, zato si ne govorite, da se čez praznike pač ne morete zdravo prehranjevati. Še vedno lahko pazite na količine in med obroki pojeste nekaj sadja ter dodate druge zdrave navade. 

Naredite načrt

Če želite zares preprečiti prenajedanje, morate narediti načrt prehranjevanja. Med prazniki mora biti ta še bolj podroben, da se ga boste zares držali. Kadar imate na sporedu družinsko večerjo ali kosilo, načrtujte vse ostale obroke tako, da bodo hranljivi in zdravi. Izognite se sladkim stvarem čez dan, saj jih boste tako ali tako jedli na družabnih dogodkih. Pijte večinoma vodo, nesladkan čaj, domačo limonado in podobno, sladke in alkoholne pijače pa si privoščite le ob posebnih obrokih. 

Če se bojite, da boste spet pojedli toliko, da vam bo kasneje slabo, tik pred odhodom od doma pojejte zdrav prigrizek in spijte nekaj vode. To vam bo preprečilo, da bi si naložili velik kup hrane, zato jo boste verjetno tudi pametneje izbrali. 

Novo na Metroplay: Kako lahko vzdržujemo mišično maso ter preprečimo težave, kot so sarkopenija in osteoporoza?