Kislo mleko je že od nekdaj del vsakodnevnega jedilnika na slovenskih kmetijah. Postrežejo ga za zajtrk ali malico, običajno s črnim kruhom ali ajdovimi žganci.
To osvežujočo poletno specialiteto si najraje privoščimo med izletom na turistični kmetiji ali v planinski koči, seveda pa jo lahko pripravite tudi doma. Potrebujete le sveže surovo mleko (po možnosti iz ekološke pridelave), ki ga kupite pri kmetu ali pa kar na najbližjem mlekomatu. Če mleko ni sveže, ga raje prekuhajte in iz njega naredite jogurt.
Iz surovega in polnomastnega mleka pa lahko naredite tudi hranljivo in osvežujoče kislo mleko.
Kislo mleko
Mleko ob njegovi naravni mikro flori izpostavite sobni temperaturi in po približno 2–3 dneh (odvisno od temperature prostora) dobite čvrsto vsebino (koagulum) s kislo smetano na vrhu. Sveže mleko nalijte v keramične ali lončene skodelice, pokrijte s papirjem in nekaj dni pustite v temnem prostoru na sobni temperaturi, da se skisa in strdi.
Če želite proces kisanja pospešiti ali pripraviti več kislega mleka hkrati, surovemu mleku prvič dodajte kupljeno kislo mleko (ne jogurt!), za naprej pa prihranite kar domačega. V tri litre svežega mleka vmešajte pol litra kislega mleka, postavite na toplo in prej kot v enem dnevu boste dobili kislo mleko. Kislo mleko nato postavite v hladilnik, kjer je obstojno še dva dni. Če ga ne porabite, lahko iz njega naredite sveži sir oziroma domačo skuto.
Domača skuta
Iz kislega mleka lahko preprosto pripravite skuto, tako da kislo mleko med mešanjem počasi segrejete na 40 stopinj. Sesirjeno goščo precedite in že imate skuto. Lahko pa liter kislega mleka prelijete z enako količino vrele vode. Ko se vsebina dobro ohladi, jo precedite skozi gazo ali gosto cedilo in skuta je pripravljena za uporabo.
Kisla smetana
Smetanasta prevleka, ki se naredi na površini kislega mleka, je kisla smetana in za marsikoga najboljši del kislega mleka. Z žlico jo preprosto posnemite s kislega mleka in uporabite pri kuhi ali peki.
Iz Lise