Pomanjkanje železa in slabokrvnost je pogosta v tekmovalnem športu, tudi pri zagrizenih rekreativcih, in bolj izražena pri dekletih. Kako si lahko pomagamo s prehrano?
Upoštevajoč izjemno pomembno vlogo železa pri proizvodnji energije (transport kisika po krvi in do mišic) ter formaciji krvničk (podpora imunskemu sistemu), je pozornost na optimalne ravni tega minerala v telesu upravičena.
Določena živila resda vsebujejo več 'železa', kot poljudno pravimo, vendar si oblike v katerih je na razpolago niso enakovredne.
Če poenostavim: živalski viri hrane – telečja jetra, jajčni rumenjak, meso (govedina/teletina, divjačina, konjsko meso/žrebiček, puran in piščanec), školjke/mehkužci, dagnje in ostrige, sardine, divji losos – ponujajo biološko bolj razpoložljivo obliko železa (»heme« železo) v nasprotju s sicer še vedno omembe vrednimi, a po tem merilu slabšimi rastlinskimi viri – buče ter bučna semena, fižol in leča, špinača, blitva, temna čokolada in oreščki (mandlji, lešniki, arašidi, pistacija, makadamija, oreh in pinije).
Poleg zadostnih količin izpostavljenih živil v vsakodnevni prehrani, je ključno omeniti učinek vitamina C na boljši izkoristek železa. Vsekakor bi torej svetoval dodajanje vsaj 2, še raje 3 grame vitamina C dnevno (po 1 g ob vsakem glavnem obroku).
Še priporočilo o uporabi farmacevtskih pomagal
Pri nas je na voljo in dokaj učinkovit Ferrum Lek. Po dvomesečnem tretmaju s sirupom se izhodiščne vrednosti praviloma uravnajo in morda si zasluži oceno poskusiti tudi tako.
Mario Sambolec, Dr. Feelgood, strokovnjak na področju prehrane in trener z licencama NSCA – CSCS (Certified Strength and Conditioning Specialist) in FZS (Fitnes Zveza Slovenije), foto: Shutterstock
Novo na Metroplay: Kako lahko vzdržujemo mišično maso ter preprečimo težave, kot so sarkopenija in osteoporoza?