ZATO bi morala biti ŠPINAČA večkrat na vašem jedilniku

9. 2. 2023
Deli
ZATO bi morala biti ŠPINAČA večkrat na vašem jedilniku (foto: Profimedia)
Profimedia

Ko boste prebrali, kako dobrodejno špinača vpliva na zdravje, si jo boste pripravili še danes. 😉

Kaj si najraje pripravite iz špinače? Morda je čas, da osvojite kakšen nov recept, saj ima špinača mnogo dobrih lastnosti na zdravje. 

Zakaj bi morali špinačo jesti večkrat? 

Ker je zelo hranljiva

Porcija špinače vsebuje malo kalorij in veliko hranljivih snovi, ki jih telo potrebuje: 

  • beljakovine
  • magnezij, kalcij, kalij
  • ogljikove hidrate
  • vlaknine
  • vitamin K
  • vitamin A
  • vitamin C
  • vitamin B

V kupljenem prigrizku ali obroku iz restavracije verjetno ne boste dobili toliko hranljivih snovi kot iz ene porcije špinače, ki jo lahko primešate v smuti, naredite juho ali omako, dodate v solato ...

Profimedia

Je polna antioksidantov

Poleg mnogih vitaminov in mineralov je špinača bogat vir antioksidantov, ki jih povezujemo s protivnetnimi učinki in zaščito pred boleznimi. Nekateri antioksidanti so flavonoidi - povezujemo jih s tem, da nas skušajo ubraniti pred infekcijami in srčno-žilnimi boleznimi. 

Manjše tveganje za bolezni

Nekatere snovi v špinači lahko zmanjšajo oksidativni stres, blagodejno vplivajo na prebavo in delujejo protivnetno. Ko jeste špinačo, se sproščajo hormoni sitosti, zaradi česar se po jedi s špinačo počutite zadovoljni in ne čutite potrebe po prenajedanju ali prigrizkih tik po kosilu. 

Prav zaradi vpliva na apetit bi lahko špinača pomagala zmanjšati tveganje ali izboljšati stanje pri diabetesu tipa 2, debelosti in srčnih boleznih. 

Profimedia

Za zdrave možgane

Ravno protivnetne sposobnosti špinače naj bi dobro vplivale tudi na možgane, posebno ko gre za proces staranja. 

V študiji iz leta 2015 je sodelovalo 900 odraslih oseb, starih med 58 in 88 let. Strokovnjaki so jih spremljali 5 let in ocenjevali njihove kognitivne sposobnosti. Kaj so opazili? 

Pri osebah, ki so redno uživale zadostne količine zelene listnate zelenjave (kot je špinača), je bil upad kognitivnih funkcij s staranjem precej manjši kot pri ostalih, ki tega niso počeli. Iz zbranih podatkov so ugotovili tudi, da so osebe, ki so dnevno pojedle eno ali dve porciji zelenjave, imele enake kognitivne sposobnosti kot ljudje, ki so približno 7 let mlajši od njih. 

Profimedia

Za krvni tlak

V špinači najdete nitrate, ki lahko odpirajo oziroma širijo krvne žile. Posledično se poveča pretok krvi, kar razbremeni srce, ki ne rabi črpati tako pospešeno. Tudi o tem je bila opravljena raziskava

7 žensk in 11 moških je uživalo napitke, bogate z nitrati, med katerimi je bil tudi napitek, ki je vseboval špinačo. Po zaužitju se je raven nitratov v krvi sodelujočih povečala, prav tako se je znižal krvni tlak. 

Novo na Metroplay: Kako lahko vzdržujemo mišično maso ter preprečimo težave, kot so sarkopenija in osteoporoza?